×
banner
banner
banner
Ana Sayfa YAZARLAR
banner
Polat ALPER
Polat ALPER
Endüstri 4.0 ile yeni bir dünya kuruluyor!
Giriş Tarihi: 06/05/2019
07:00

Yeni dünyanın farklı nitelikte bir üretim ve eğitim sürecini bize dayatmakta olduğunu görüyoruz.


Bu süreç yaratıcı insan gücüne en fazla gereksinim duyulan bir süreç olacaktır.


Yaratıcı zekanın en fazla ihtiyaç duyduğu iki temel kavram ise yarıştaki ulusların kaderini belirleyecetir. Bu iki kavramdan birincisi ÖZGÜRLÜK, diğeri ise ŞEFFAFLIK olacaktır.


Özgürlük bugüne kadar güncel hayatımıza siyasi anlamda girmişse de bundan sonra, bu kavramı akademik yaratıcılığın geliştirilmesi olarak da ele almak zorunda kalacağız.


Şeffaflık ise tüm toplum katmanlarının enerjisini ve üretkenliğini sisteme katmak açısından önemli olacaktır. Bu; tasarımdan üretime, üretimden bakıma kadar tüm alanlarda bir zorunluluk olarak karşımıza çıkacaktır.


Endüstri 4.0 veya 4.0 Endüstri Devrimi'ni kavramak ve öğrenmek önemli. Hayat bunu bize dayatacaktır…


Aslında Endüstri 4.0 şu veya bu sebepten dolayı birçok yeniliği yakalayamamış ülkeler için bir fırsat.


Endüstri 4.0 bir milat fakat bu tür toplumsal değişimlerde pozisyon almak için altyapı, eğitim düzeyi ve kültürel olarak hazır olmak önemli bir avantaj sağlayacaktır.


Endüstri 4.0 İngiliz Parlementosu'nda da tartışılıyor...


Birleşik Krallık hükümeti dijital teknolojilerin de ortaya çıkardığı bir ihtiyaç olarak, yeni bir sanayi politikası uygulamaya başladı. Hükümet bu nedenle parlamento üyeleri için Endüstri 4.0 üzerine bir bilgi notu hazırladı. Ardından parlamentoyu Endüstri 4.0 üzerine bir genel görüşmeye davet etti.


Parlamenterler ülkenin rekabet gücü için Endüstri 4.0 kavramı öneminin farkında olduklarını, diğer yandan da bunun yaratabileceği işsizlik gibi toplumsal sorunlardan endişe duyduklarını anlattılar. İşçi Partisi milletvekilleri işsizlik nedeniyle, bireyin ve toplumun yaşayabileceği sorunları vurgularken, Muhafazakar Parti milletvekilleri de bu konuda duyarlı olduklarını belirttiler.


Dijital çağda ortaya çıkan iş modelleri nedeniyle oluşabilecek işsizlik sorununu, Muhafazakar Parti'den Kevin Hollinrake taksi servisi veren Uber firması örneği ile anlattı:


Bu şirket, tek bir otomobil sahibi olmadan dev bir taksi işletmecisi olabildi. Taksi hizmeti vermek isteyen şahsi otomobil sahipleri ile bu hizmeti talep edenleri buluşturan Uber, taksiciler arasında işsizlik yarattı. Hollinrake bunla da kalmadı, ileride Uber'in sürücüsüz otomobiller sahibi olacağı ve işsizlik sorununun daha da büyüyeceğini anlattı.


Genç kuşaklar; yani X,Y,Z ve Alfa kuşağı bu gelişimin neresindeler?


Dünya genelinde genç kuşaklar X,Y,Z ve Alfa olarak adlandırılıyor. Bu kuşaklar arasında inanılmaz farklılıklar var. Alfa kuşağı henüz çocuk fakat özellikle 2000 yılı ve sonrasında doğan ve Z kuşağı olarak adlandırılan kuşak, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ile her alanda aktif. İnternet aracılığıyla sosyalleşmeyi tercih ediyorlar.


2000 sonrası nesil, diğer nesillerden farklı olarak, internet ve teknoloji ile doğdu.


Teknoloji ile büyüyen Z kuşağının eğitimi nasıl olmalı, nasıl bir gelecek onları bekliyor konusunu çok araştırmış olsam da net bir şey söylemekten kaçınıyorum. Bu konuda tüm dünyada halen çok sayıda tartışma sürüyor.


Bunlardan en önemli bulduğum, EĞİTİM ORTAMI tartışmasıdır.


Eğitimciler bu kuşağın daha özgür bir eğitim ortamında yetiştirilmesi gerektiğini savunuyorlar.


Gerekçeleri ise sonuç ile ilgili; inovativ ürünler üreteceksek, bu ürünü üreten bir nesil için gereken ortamı hazırlamamız gerekiyor. Dolayısıyla üretilsin ve hazırda duran bir kesim bunu tüketsin şeklindeki klasik kapitalist mantığın yerini artık, tüketecek olanlar da üretim sürecinin içerisine dahil edilsin şeklinde esaslı bir nüans yerleşmeye başladı bile.


banner
banner
DİĞER Polat ALPER YAZILARI
banner
banner
banner
Döviz Kurları
USD 5.68
GBP 7.34
EUR 6.30
banner
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.