Asya, Afrika, Avrupa üçgenine dikkat!

loading
7 Ağustos, Cuma
£

9.54

8.61

$

7.27

BAM TELİ

Polat ALPER
polat@kibrispostasi.com
Polat ALPER
A- A A+

Asya, Afrika, Avrupa üçgenine dikkat!

'Tarih tekerrürden ibarettir' derler...

Samanlıkta yatıp padişahı rüyada görmekle olmuyor bu işler...

Karar vermek lazım!

İnanç toplumu olarak mı devam edeceğiz, yoksa bilgi toplumu mu olmaya talibiz?

Tarihe şöyle bir dönüp bakmak lazım...

Kıbrıs adası tarihte hep üç kıt'a arasında bulunmanın sıkıntılarını yaşamıştır. Sağlık konusunda da, siyasi ve sosyal konularda da bu kader hiç değişmemiş.

Kıbrıs Postası köşe yazarı Doç. Dr. Nazım Beratlı, Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi'nin Ekim 2017 tarihli yayınında yer alan makalesinde şu şekilde belirtmiş;

"Sağlık konusunda Venedikliler döneminde geniş oranda ıslah edilmesine karşın, kurutulamayan bataklıklar dolayısıyla malarianın adada büyük kırımlara neden olması yetmezmiş gibi, Afrika'dan gelen cüzam ve Asya'dan gelen veba ile kolera da ada nüfusunun önemli bir kısmının yok olmasına neden olan kırımlara sebep olmuşlardır.

Öte yandan, Kıbrıs'ın kutsal topraklara olan yakınlığı ve Kudüs yolu üzerinde olması nedeniyle, hacca giden Hristiyan hacıların da bir uğrak yeri olması, adanın, Asya ve Afrika'da ortaya çıkan pek çok salgının, Avrupa'ya ulaşmasında da önemli bir rol oynamıştır."

Tüm bunlar zaman içerisinde şekil değiştirerek devam etmiştir.

Taşınan hastalıkken, günümüzde bunun yerini uyuşturucu ticareti ve insan kaçakçılığı almıştır.

Günümüzde Kıbrıs adası, Asya ve Avrupa'dan yola çıkan uyuşturucu ve insan kaçakçılığı trafiğinin Avrupa'ya ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Buna son yıllarda adanın yeraltı kaynaklarını ve yakın coğrafyadaki yeraltı kaynaklarının Avrupa'ya taşınmasındaki stratejik konumunu da eklersek 1800'lü yıllardan beridir adanın hep aynı kaderi yaşadığını anlıyoruz.

Bu perspektiften baktığımızda ada tarih boyunca inanç toplumlarını barındırmış ve Asya, Afrika, Avrupa üçgenini kontrol edenlere hizmet etmiştir.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde de bu değişmemektedir.

Samanlıkta yatıp padişahı rüyada görmekle olmayacağını anlamakla başlayabiliriz.

Geç kalınsa da bilgi toplumu olma yönünde gerekli hamleyi benimsemek, tarihten çıkarılacak en önemli ders olmalıdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.