Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.46

7.59

$

6.82

BAM TELİ

Polat ALPER
polat@kibrispostasi.com
Polat ALPER
A- A A+

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...

Laiklik ve din düşmanlığının farkını ayırt etmeli. Topluma, din korkusu aşılamak eğreti öğreti olmaktan öteye gitmez. Tabi ki tersi için de ayni eğretilik geçerlidir.

Kıbrıslı Türkün mayası sağlamdır. Bizler, samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre ve inanca saygı duymak öğretisi ile fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirildik. Bunda ebeveynlerimiz kadar öğretmenlerimizin de payı büyüktür.

İlkokul yıllarında 'öğretmenler günü' vesilesi ile öğretmenlerimizin bizlere Atatürk'le ilgili öğretileri arasında, Atatürk'ün 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmesinin ardından, çocukları yetiştirecek olan öğretmenlere seslenişini anlatırdı.

Atatürk'ün "Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ister." sözü hafızalarımıza kazınmışçasına yıllarca hep aklımızdan çıkmadı.

Bu öğretiyle yetişen bizlerin, doğasıyla bizden sonra yetişen nesillerden de beklentisi ayni olmuştur. Bu beklentinin karşılıksız kalması da nedenlerinin tespitini doğru yapmak kaydı ile bizleri derinden üzmektedir.

Ana başlıkları ile nedenlerine baktığımızda;

  • Ülke yönetiminin, yönetme ehliyetine sahip kişilerden, ehliyetsiz, el yordamı ile yönetenlere geçmesi.
  • Atatürk'ün öğretmenlere yaptığı çağrının, maksatlı ve farklı misyonu olan ve zaman içerisinde sayıları artan öğretmenler tarafından karşılık bulmaması.
  • Ailelerin, çocuklar üzerinde oluşan eğitim erezyonuna karşın tepkisiz duruşları ve gelişen dünyaya, çocuklarının eğitimi perspektifinden gelişmiyor muamelesi yapmaları.

Tüm bunlara ülke içerisinde durmaksızın faaliyet gösteren misyonerlik faaliyetlerini ve Türkiye'den adaya sirayet eden 'kim daha dindar, kim değil, kim daha vatansever, kim değil' ve benzeri tartışmaları da eklersek, aslında yeni nesilleri suçlamanın mesnetsiz olduğunu anlamış oluruz.

Başta da belirttiğim gibi Kıbrıslı Türkün mayası sağlamdır. Ülkemizi, laiklik ve din düşmanlığının farkını ayırt edebilecek, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesillere emanet edebilmek dileğiyle.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.