UBP tabanında homurdanmalar var...

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

BAM TELİ

Polat ALPER
polat@kibrispostasi.com
Polat ALPER
A- A A+

UBP tabanında homurdanmalar var...

UBP tabanına kulak verin, tabanda homurdanmalar var.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'ın önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını sıklıkla dile getiriyor. UBP adayı kim olacak sorusu gündemde yerini koruyor. Özellikle UBP tabanı bu konuda net söylemlerde bulunmasa bile homurdanarak tabanın sesine kulak verin mesajı veriyor.

UBP'de Cumhurbaşkanı adaylığı için üç isim öne çıkıyor. Zorlu Töre, Tahsin Ertuğruloğlu ve Oğuzhan Hasipoğlu.

Adaylığını ilk açıklayan Zorlu Töre ve Oğuzhan Hasipoğlu, aday tespit yönteminin, parti meclisinde yapılacak seçimle olması yönünde görüş belirtiyorlar. Tahsin Ertuğruloğlu ise bu görüşe karşı ve bir TV kanalında "UBP'de cumhurbaşkanlığına aday olunmaz. Parti, cumhurbaşkanı adayını belirler. Ben asla adayım demem. Partim cumhurbaşkanlığı adaylığına layık görürse seve seve, gurur duyarak kabul ederim" açıklamasını yapmıştı.

Bayram tatilini fırsat bildim ve özellikle köylerde birçok ziyaretlerde bulundum. UBP tabanında söz sahibi kişilerle, UBP üyeleri ile sohbet imkânım oldu. Bayramın sonuna doğru da bunu telefon trafiği takip etti.

UBP üyeleri ile yaptığım tüm bu görüşmeleri derlediğimde ortaya çıkan ve UBP tabanına ait genel görüşleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Cumhurbaşkanlığı seçimi UBP ve ülke için kader seçimi olduğunu.

UBP öyle bir aday göstermeli ki bu kişi muhakkak ikinci tura kalan iki adaydan biri olmalıdır. Eğer bu başarılamazsa, UBP telafisi çok zor bir zarar görür.

UBP tabanı bu konudaki kamuoyundaki tüm gelişmeleri, konuşmaları yakından takip ediyor.

UBP üyeleri adı geçen mevcut adaylarla ilgili yorum yaparken temkinli. Bu adayların partiyi hedeflerine taşıyıp taşıyamayacağı konusunda tereddütlü ve ikinci turu büyük risk olarak görüyorlar. Bu da tabanın henüz isim konusunda tatmin olmadığını gösteriyor.

UBP'nin kendi adayını çıkarması konusunda tüm imkanlar öncelikli olarak zorlanmalı görüşü hakim. Fakat, çatı adayı ya da parti dışından bir adayla seçime girilmesi ihtimaline öncelikli olarak bakılmasa da Cumhurbaşkanlığı seçimini UBP ve ülke adına kader seçimi olarak gördükleri için kapıyı da aralık bırakıyorlar.

Cumhurbaşkanı seçim sürecinde Türkiye'nin ne düşünüp ne istediğini, Türkiye ile uyum ve verimli çalışma açısından önemsediklerini fakat bunun müdahale şeklinde olmaması gerektiği yönünde.

Ersin Tatar Cumhurbaşkanı adayı olmalı mı sorusuna çok büyük bir çoğunlukla alınan cevap hayır yönünde. UBP tabanı Tatar'ın Maliye Bakanlığı dönemindeki başarılarını anımsatıyor ve özellikle içerisinde bulunulan ekonomik krizde Başbakan olarak hizmetinin büyük olacağına inanılıyor.

UBP içinde kurulacak sandıktan güçlü bir aday çıkmazsa, UBP iddiasız bir adayla yarışacak. Bu da istenmeyen sonuç olan, ikinci tura kalmadan yarıştan kopmasını mümkün kılacaktır.

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu'nun Cumartesi yaptığı açıklama tüm bunları destekler nitelikteydi.

Gardiyanoğlu özetle, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak UBP'nin gücünü tabandan alan bir parti olduğunu ve üyelerin üzerinde başka bir güç olmadığını belirterek tabanın sesine kulak verilmesi gerektiğini işaret etti.

Tüm bunlar ışığında, UBP tabanı aslında tüm bu homurdanmalarla parti yönetimine gerekli uyarıyı yapıyor. Parti yönetiminin bu homurdanmaları duymamazlıktan geleceğini düşünmüyorum ama aksi durumda taban sesini yükseltmeye hazır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.