Polis Yasası, FETÖ, Meclis Komiteleri, hak, hukuk

Yayın Tarihi: 13/01/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

2017 yılında polisin özlük hakları ile ilgili Meclis Komitesi kurulmuştu. Kuruldu ama herhangi bir sonuca varılmadı ve havada kaldı. Henüz bu komitede sonuç yokken yeni bir komite kuruldu ve Meclis’ten gelen öneri 20 yıl olmasına rağmen komitede konu “Polis Genel Müdürü 20 yıl hizmette bulunanlar mı, yoksa 30 yılı hizmette bulunanlar mı atanabilsin?” Tartışmasına konu oldu.

Bugün de Cumhuriyet Meclisi'nde bu konu görüşülecek ve Meclis’in oy dengesine bakılırsa 30 yıl kabul görecek.

Peki, 20 yıl olunca ne olur, 30 yıl olursa ne olur?

20 yıl olursa yaş ortalaması 45 olan ve akademi mezunu olan 12-13 isim bu yeterliliğe sahip oluyor, 30 yıl olursa 4-5 kişi eleniyor ve Polis Genel Müdürlüğü'ne aday olabileceklerin sayısı 7-8'e düşüyor.

Önemli kaynaklarımın verdiği bilgiye göre;

20-30 yıl tartışmasında üst düzey polis yetkilileri ve polis teşkilatının bağlı olduğu Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın görüşü 20 yılda tutulursa, bir akademilinin atanmaması durumda,  mahkeme hakkını kullanma kararı ara emri kararına kadar gidebilir ve teşkilatı dolayısı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nı sıkıntıya sokar. Geçmişte terfilerle ilgili açılan mahkemenin sonucunda mahkemenin polisleri haklı bulup terfilerini iade etmesi buna bir örnek. Yine aynı kaynaklar 30 yıl olması durumunda atanacak kişinin yaş haddinden dolayı 4-5 yıl görev yapacağı ve bu sürenin ardından akademililerin 30 yıl kıstasını karşılayacakları yönünde.

Bu durumda akademili olup bu terfi kıstasının haricinde olan 4-5 kişinin hakkı yeniyor mu yenmiyor mu yorumu sizlere bırakıyorum. Ama 'terfi yeterliliği dahiline alır ve terfi vermezsek hukuki haklarını kullanırlar' düşünce tarzını hak, hukuk ve etik olarak göz önünde bulundurmamak mümkün değil.

Bir de eklemeden geçemeyeceğim, herkesin de yakinen takip ettiği fakat bitmek bilmeyen polis içerisinde süren FETÖ soruşturması var. Düşünmemek elde değil; bu soruşturma tamamlanmadan verilecek bir terfi, soruşturma sonrasında suçsuz bulunan ve aklanan polislerin kaybettikleri terfi süreci nasıl telafi edilecek?

Uzun yıllardır polis teşkilatında yaşanan huzursuzluklar, haksızlıklar kamuoyuna yansıyor ve polis teşkilatında hak, hukuk ve etik değerlerin tartışılmasına sebep oluyor. Her ne kadar güncel bir konu olan Polis Genel Müdürlüğü kıstaslarını tartışıyorsak da Polis Teşkilatı'ndaki huzursuzluk hat safhada.

Gelinen noktada çıplak gözle bile yapılan tespitlerde polis teşkilatında terfiler dördüncü kez geri dönüyor. Atanacak makamlara atayacak statüde isim bulunamadığı için birçok mevki şuan vekâleten atamalarla yürütülüyor. Yıllardır vekâleten bu görevi yapanların vekâleten oldukları için mevkiinin gerektirdiği barem ve maaş yerine vekâlet verildiğindeki makama göre maaş alıyorlar. Bu bile teşkilatta hak, hukuk ve etik kavramlarının tartışılmasına neden oluyor.

Yine gazetecilerin sıklıkla bire bir yaşadığı gerek mafya gerekse çete kavgalarında polisin olay bitmeden olay yerine gitmeme konusunda eğilim gösterdiği yönünde. Bu sorulduğunda da alınan yanıt; kavgalarda pala, kasatura, ateşli silah gibi ölümcül unsurların olduğu olay yaşanırken müdahalenin bir polisin ölümüyle, yaralanmayla sonuçlanabileceği gibi bir polisin birine ateş ederek yaralama veya öldürme durumu ile de karşılaşılabilir. Her ikisinde de polisin mağdur olduğu arkada kalan ailelerini devlet düşünmediği için kendilerinin düşünme zorunluluğu olarak izah ediyorlar.

Riski yüksek mesleklerinin emeklilik yaşı ve koşullarına, bu riske karşı aldıkları maaşa hiç girmiyorum bile

Bu köşeye sığmayan dağ gibi olmuş Polis Teşkilatı'nı sorunlarını en öncelikli konularımız arasına almazsak ülkede suçla mücadelenin mümkün olmadığını bilmemiz gerekiyor.

Polisin özlük hakları, riske göre maaş yöntemi ve birçok sorunu çözülmeden, suçla mücadele koşulları sağlanmadan terfi tartışmaları doğru olmayacaktır.

Unutulmamalı 'Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider.'

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.