Kıbrıslı Türk'ün koronavirüsle sınavı

Yayın Tarihi: 20/03/20 01:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Malumunuz güncel hayatımızda dikkatimizin neredeyse tümünü Koronavirüsle ilgili global güncellemeler alıyor.

Uzmanların uyarıları ışığında toplumsal tedbirler çerçevesinde büyük bir özenle bireysel tedbirlerimizi de en üst seviyede alıyoruz.

Yaşamımın hiçbir döneminde bu kadar süreyi evde geçirmek zorunda kalmadığımı söylemem lazım.

İyi ki yıllardır teknolojiye yatırım yapmışız ve böylesi bir süreçte, aksamadan devam eden Kıbrıs Postası zorlu sınavını başarı ile verdi.

Kıbrıs Postası ailesi tamamiyle mobilize olmuş durumda ve her zamanın da ötesinde gazetecilik güdüsü ile kamu görevine devam etmektedir.

Süreci bu noktaya kadar getiren hükümet bir çuval inciri berbat etmemek için ivedi kararlar almak durumunda.

Bir hafta içerisinde iki tane Bilim Kurulu'muz oldu.

Her iki Bilim Kurulu da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastahanesi'nin karantina hastahanesine dönüştürülmesine hemfikir.

Bilim insanları hemfikirken, Bakanlar Kurulu ivedi karar alıp Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastahanesi'ni karantina hastahanesine dönüştürüp, Lefkoşa'daki bu ölçekteki özel bir hastahane olan Yakın Doğu Hastahanesi'ne geçici olarak el koyup, kendi doktorlarını konuşlandırıp halka açmak için halen ne beklemektedir?

Salamis Otel'in karantina altına alınmasının büyük bir hata olduğu konusunda bilim insanları uyarmıştı fakat ortada alınan bir karar vardı ve geri dönmek de imkansızdı.

İçerisinde bulunduğumuz şu günlerde alınan yanlış kararın kötü sonuçlarını yaşamak zorunda kalmamamızı ümit etmekten öte yapabileceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum.

İngiltere'de eğitim alan öğrencilerimizin ülkelerine gelmesi gereksinimine ikna olan devletin 'charter' uçak kiralayarak bunu fiiliyata geçirmek için adım atması önceleri alkışlansa da ardından Koronavirüs taşıması olası kişilerle taşımayan kişileri aynı uçakta konuşlandırmanın riskleri tartışılmaya başlandı.

Her ne kadar olası taşıyan kişinin etki alanının tüm uçak olmadığı söylense de arka üç, ön üç, sağ ve sol etrafının kolayca bulaşabileceği bilgisi de ekleniyor.

Aynı uçakta gelenlerin yine aynı otobüslerde önceden belirlenen karantina merkezine nakledilecekleri düşünülürse burda da aynı risk devam etmektedir.

Tüm bunlar yokmuş gibi düşünülerek karantina merkezlerinde alınan tedbirler anlatılıyor ve bu da bizleri fazlasıyla kaygılandırıyor.

İngiltere'den getirilecek öğrenci kardeşlerimizin tümüne, uçağa alınmadan önce Koronavirüs testi yapılmışsa bu endişelere gerek yok, yapılmamışsa tüm bu kaygılar geçerlidir.

Sn. Başbakan Ersin Tatar Diyalog TV'de katıldığı programda Ulusal Birlik Partisi, Parti Meclisi'nin 120 kişiden oluştuğunu ve Koronavirüs riskinden dolayı toplanamadığını, dolayısı ile herhangi bir karar üretilemediğini belirtti.

Uzaya turist gönderme çalışmalarının sonuna gelindiği, insansız uçak, insansız araba, insansız savaş araçlarının hayata geçtiği günümüzde bu toplantıların online yapılmasının mümkün olduğunu dikkate almadan yapılan talihsiz açıklamanın yorumunu sizlere bırakıyorum.

Bilinmesi gereken, ülke meseleleri özellikle böylesi dönemlerde beklemez...

Bırakın parti meclisini Bakanlar Kurulu'nu hatta Cumhuriyet Meclisi'ni 'online' toplamak ve ivedi kararlar almak yönünde ne kadar hazırız kendimizi sorgulamalıyız.

Üniversitelerimizin süratle 'online eğitim' için kollarını sıvadığı gibi ticari kurumlarımız da faaliyetlerini ve toplantılarını 'online' sürdürebilmeleri için faaliyete geçtiler.

Gururla söylemek isterim ki böylesi bir durumda hiç zaman kaybetmeden 'online' moda geçen firma sayımız azımsanacak gibi değil.

Üzülerek söylemek isterim ki onlarca yıldır süren ve ülkemizi tüm dünyaya mahcup eden e-Devlet başarısızlığımız böylesi bir durumda daha da su yüzüne çıkmıştır.

Dünyada dengeler ve kuralların değiştiği bu süreçte siyasetin de kuralları değişmekte ve maalesef, ülkemizde 'al-ver' temelinde dönen, vaadlere dayanan siyasi mentalite duvara vurarak son bulmuştur.

Halka yapılan 'mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın' çağrısı büyük oranda kabul görmüş ve yerine getirilmiştir. Hijyen ve korunma ile ilgili uyarılar geniş kitlelerce kabul görmüştür.

Kıbrıslı Türk'ün Koronavirüs sınav notunun yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Toplumsal birlik ve beraberlik ihtiyacının kaçınılmaz olduğu bu süreçte, halkımıza ve devletimize inancımız tam olmakla birlikte hükümet eden sizlerden de beklentimiz en üst seviyededir.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.