Neden önce hükümet değiştirilmeli? Değiştirilmeli ve seçime öyle gidilmeliydi…

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.32

7.48

$

6.78

A- A A+

Neden önce hükümet değiştirilmeli? Değiştirilmeli ve seçime öyle gidilmeliydi…

Seçime böyle gidilirse, tüm yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için demeç vermekten başka ne yapabilecektir, hükümetin yetkilerini elinden alıp görev yerlerinden uzaklaştırma şansını kullanmaktan kaçanlar.


Seçim boyunca hükümet partisince atanmış tüm kişilerin (üçlü kararname ve kurumların yönetim kurullarına atanmışların, haksız ayrıcalıklı olarak istihdam edilenlerin) seçim çalışmalarına devlete ait olanaklarla aktif olarak katılması SEÇİM SONUÇLARINA haksızlık yaratmayacakmıdır.


Vatandaşlıklar, T izinleri, devlet olanakları ve bunlar gibi birçok olanağın dağıtıldı, dağıtılacak diye şikayet etmek yerine bunların secim rüşveti olarak kullanılmasının önüne geçmek daha doğru olmazmıydı?

Bugüne kadar aksaklık ve eksiklik olarak görülen(seçim ve halk oylaması yasası, siyasi partiler yasası ve halkın büyük bir bölümünü, ekonomik yaşamın tıkanmışlığını ilgilendiren fazi ve benzeri konularda acil olarak bekleyen yasaları yürürlüğe koymak)ve hemen değişmelidir denen uygulamaların ve yeni açılımlara fırsat verecek değişikleri yaparak daha demokratik ve işlevsel olması sağlanabilinirdi.

Yıllarca yanlış yönetiyorlar. Bu efendimci ve iş bilmez hükümetin her icraatı halkımıza ve ülkemize zarar veriyor söylemini durdurup, kontrolü ele almak daha doğru olmazmıydı?

Hükümet seçim yasakları içerisinde düşerse, görevden alınırdı alınmazdı, seçime zaten çok kısa bir süre kaldı görevden gitseler ne olacak, yeni bir hükümet ve onun programı zaman kaybettirir basit tartışmaları yapılmaksızın ve hükümet seçim yasakları da olsa usulsüzlükler yapıyor söylemlerini yaşamamak için. Çok da yerinde olurdu hükümeti görevden alıp sistemi kontrol etmek ve öyle gitmek seçime.

Elbette kimse en erken seçimi özellikle muhalefet reddedemez ve reddetmemelidir. Bunu bir erdemmiş gibi göstermek yerine aklın emrettiğini hayata geçirmek çok daha önemlidir. Kaybedilecek zamana tahammül olmayabilir. Anlaşılırdır ancak kaybedilecekler o birkaç gün hatırına daha büyükse iyice düşünülmelidir.

Parlamentoyu her zaman çoğunluk yönetir. Ve bu çoğunluk oluşmuştur. 22 kişi kalmış bir hükümet partisi etkisini yitirmiş olur. Bu nedenle hem düşmüş hemde parlamento çoğunluğunu taşıyacakmış gibi lanse etmek olayları işin doğrusu anlaşılır olmaktan uzaklaştırır.

Hükümetin düşürülmesi demek, yerine alternatifinin hazırlanmış olması demektir. Düşüren güç hükümet kurmaya muktedir güç demektir.

Hükümeti düşürmek ve gidilecek yol haritasını belirlemek yola çıkmazdan önceki planlama ile olur. Görülen odur ki kervanın yolda düzülebileceği düşünülmüş ve büyük bir eksiklik oluşmuştur. Birlikte kervanı oluşturanlar daha yola çıkmadan birbirinin içine girmiş ve karmaşa oluşmuştur.

Küçük bir yol yürüyüşü olacağı kesindi ama bütün korkulara, güven bunalımına ve yaşananlardan sorumlu tutulanlara rağmen iyi hesaplanıp, sonuç alınmalıydı mutabakat sağlayıp birlikte hareket edilmeye karar veriş olanlarca.

Eleştirisel yaklaşımlar yerine bıkılan ve korkulan icraatlara imza attığı söylenen bir hükümetin görevde olması ve seçime öyle gidilmesi iyi bir yöntem olarak görülmüyor.

Gerekçeler sayılabilir ama hiçbir gerekçe devlet olanaklarını seçimler için sonsuz bir rahatlıkla kulanabilme endişesini taşımamız yerine bunun yapılamayacağına emin olduğumuz bir ortamda seçim yapılamsına zemin hazırlamamızın daha doğru olduğunu ortadan kaldırmaz.

Yıllarca, gelecek nesiller yerine gelecek seçimleri tercih edenlere bu güven fazla durmuyor mu?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.