EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Artık öğrenilmiş çaresizliği bırakın!

Yayın Tarihi: 11/01/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Doğduk büyüdük zaman geçti hep ayni konu tanınmamışlık. Çaresizlikten çocukluktan beri hep ayni duyumlar hem ayni olgular ile büyüdük. Zamanda ve olanaklarda o zamanlar çok kısıtlıydı evet katılıyorum ama şimdi dünya evrildi küresel sermaye ve finans değişti teknolojiler değişti.

Kısacası dünya küçüldü avcumuzun içine aldığımız dünyayı en uzak bir ülkeye ile bile sadece 1 saniyede haberleşecek sistemlere sahibiz. 5G teknolojileri geldi. Yapay zekâ sistemleri, Endüstri 5.0 artık kaçınılmaz gerçekler ve biz gözümüzü kapatıp bunları görmezden gelemeyiz. Dünya ile entegre bir sisteme tam olarak katılmasakta Türkiye üzerinden birçok noktaya açılıyoruz. Ben ambargolara inanan biri de değilim. Niyet ve istek olduktan sonra herşey olur. Yurtdışında binlerce Kıbrıs’lı başarılı Türkler mevcuttur. Nice zaferler nice ödüller almış insanlarımız vardır. Ülkemizde tutabilseydik durumlar belki de çok farklı olurdu. Çocukken İngiltere’ye gitmiş ve çok etkilenmiştim. Geldiğimde 3 ay kendime gelemedim bu kadar yeşillik, teknoloji, düzen, sistem, organizasyon ve kurallara uyan bir millet ve olanakları ile tam bir şok içerisinde günler geçmişti. Ama artık bunlar geride kalabilir, çünkü dünya dönüyor ve fırsatlarımız var ama eğer kullanırsak.

Bizim için dünyaya açılan yükseköğrenimimiz var. Çok ileride olduğumuz bir sektör ve 100 bin civarı öğrenci daha var denklemini daha önceleri de açıklamıştım. Tüm adadaki öğrenciler 2,5 hafta içerisinde, bir yıllık turistlerin turizm gelirlerini tüm lokomotif sektörleri ve harcamaları ile ekonomiye kazandırıyorlar. Peki diğer yandan ARGE çalışmaları yapan ve reel sektör ile bağlantılı olarak karşılıklı çalışan birçok yurtdışındaki ülkelerde üniversiteler var. Daha sonrası ortaklık yapısı ile gelirleri paylaşıyorlar. Girişimciler için teknoparklar, startup destekleri yavaş yavaş devreye girmiş durumda ama daha çok özendirme davet ve destek gerekecektir. Üniversiteler dünyada akredite ve tanınıyorlar. Bu kapımız dünyaya açık iyi tanıtıp ses getirmemiz gerekiyor ve bu konuda da çalışmaların hızlı devam etmesi gerekiyor. Eğitim olarakta sistem olarakta gayet iyi yerlerdeyiz. Yıllık hacmimiz 800 milyon Euro seviyelerindedir. GSHY olarak %22 katkısı olan bir sektörümüz...

Turizm kanalı yine dünyaya açığız bir şekilde tanıtım yaparak turist çekebiliriz. Fiyatları iyi bir şekilde ayarlayıp rekabete girmek ve yeşil ekonomiyi takip etmek doğayı korumak, tahribat yapmamak ve gelecek nesiller için de yaşanabilir bir dünya bırakmak bizim görevimizdir. Ülkemizin doğal güzellikleri ile turizm geliştirmek ve yeni tarihi serler ve müzeler ile desteklemek doğal ve bakir olan ülkemizi iyi planlayıp bu sektörde yükselmeliyiz. Tesislerimiz ve coğrafi durumumuz gerçekten dünya çapındadır. Eksiğimiz yok, fazlamız var artık kullanmalıyız. Yıllık hacmimiz 1 milyar Euro seviyelerindedir. GSYH’ya %25 katkısı ile yüksek önem taşımaktadır.

Üretim yapmalıyız ve internet bağlantılarımızı her türlü geliştirip son teknolojiye yakın bir seviyeye göre hedeflemeliyiz. Dünyaya açılırken zira ihtiyacımız olacaktır. Artık dünya küçük niş pazarlar ile her e-ticaret ile her yere ulaşabiliriz. Küresel ticarette ilerleyen yıllarda %15 küresel GSYH ’ya e-ticaret hükmedecektir. Kıbrıs olarakta burada yerimizi almalıyız. Kıbrıs’ta yaşarken artık başka bir ülkede online olarak çalışmakta artık mümkün ve birçok kişinin bu şekilde çalıştığını biliyoruz.

Ambargo ve tanınmamışlığın arkasına artık saklanmadan başta dediğim gibi öğrenilmiş çaresizliği bir kenara bırakıp özellikle yeni nesillerden Z kuşağı ve Alfa kuşağından yeni atılımlar ve vizyon ve misyon odaklı, sinerji ve inovasyon bekliyoruz. Ülkemiz bu nesillerin görüşleri ile ilerleyen yıllarda dünyada yer bulacaktır. Bu teknolojiler ile dijitalleşme ve dijitalizasyon ile artık dünyaya kimse bizi kapatıp izole edemez; yeter ki biz çabalayıp yeterli çabayı gösterelim.

Ulu önderimiz Atatürk gençlikten beklentisini ve her zaman gençliğin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. "Bütün ümidim gençliktedir!" fısıltılarını bugün daha da iyi anlıyoruz.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.