EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Ey Dolar fazla değer de başa bela!

Yayın Tarihi: 01/08/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Evet, aylarca Amerikan Doları tüm dünyadaki paralara karşı değerlendi ve oldu olacağı 2022 ikinci çeyrekte ekonomisi %0,9 küçüldü. Fazla değerde başa bela. Değerli para birimlerinin ürünleri de pahalı olur hiç şüphesiz ve ekonomik büyümeye de damga vurur. Alın size dolar, Amerika ekonomisi daraldı. O kadar gelir var yine de beklenen ve istenen olmadı.

AB tarafına bakacak olursak EUR/USD paritesi 1,0217 civarlarında şimdi sıra Avrupa Birliğinde, Euro değerlendi ve USD aşağı yönlü gevşemelere başlayacaktır; tabi ki bu beklenen adım çok değer de pazarı doğal olarak bozuyor.

Geçen çarşamba gecesi Amerika Merkez Bankası (FED) faizi 75 baz puan artırarak %2,25-%2,50 seviyelerine getirdi. Buradaki amaç %9,1 olan enflasyon oranı ile savaşmaktır. Enflasyonun durması için faiz silahının teorik olarak kullanılması gerekmektedir. Bu arada buradaki enflasyon talep enflasyonu değil, enerjinin doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki artışların sebebiyet verdiği enflasyondur. Bunu da aynen “Açıklamada dedikleri gibi, Enflasyon, salgınla ilgili arz ve talep dengesizliklerini, yüksek gıda ve enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor." Şeklinde açıkladılar.

Diğer taraftan yine yapılan açıklamada ise “Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduğu vurgulanarak, maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyonun hedeflendiği bildirildi. FED’in açıklamasında, söz konusu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının %2,25-2,50 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve devam eden artışların uygun olacağının tahmin edildiği belirtildi. Bankanın bilançosunu planlandığı gibi küçültmeye devam edeceğine de değinilen açıklamada, enflasyonun %2 hedefine çekilmesinde kararlı olduğu” aktarıldı.

1981 yılı kasım ayından itibaren en yüksek enflasyon %9,1 bundan dolayı önemli bir durum ve masaya yatırıldı. FED bu yıl sonuna kadar faiz artırımlarına devam edecektir. Çare tektir. Faiz silahı muhtemelen %3,5 seviyelerine kadar devam edecektir. Aklın yolu bir. Diğer taraftan 2023 yılında ise muhtemelen haziran ayından sonra ise yavaş yavaş normal şartlara döndükçe faiz indirimleri gelebilecektir.

Dünyada merkez bankaları tek tek faizleri artırmaya devam ediyorlar. Bahreyn Merkez Bankası bir hafta vadeli mevduat faiz oranını 75 baz puan artırarak %3,25'e yükseltti. Katar Merkez Bankası da ana mevduat faiz oranını 75 baz puan artırarak %3'e yükseltti. İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini 25 baz puan artışla %1,25 seviyesine çıkardı. İsveç Merkez Bankası da yine 50 baz puan olarak faiz artışı gerçekleştirerek faizini %0,75 oranına çıkarmıştı.

Genel olarak ekonomik büyümede cari denge önemlidir. Eğer dünya çapında markanız yok ise ve ikame mallar ve muadili mallar ile ürününüz değişebilirse karşınızdaki taraf sizden vazgeçebilir. Bundan dolayı paranız değerli ise sorun ama yine paranız değersiz ise de sorun bu defa da çok ucuz iken daha ucuzu da ortaya çıkınca yine kaybeden siz oluyorsunuz. Demek istediğim genel dengeyi sağlamak gerekiyor. Kısacası para biriminiz ne çok değerli ve ne çok değersiz olmalıdır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları