Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Elektriğe zam!

Yayın Tarihi: 26/03/21 08:21
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Dünkü Meclis oturumunda Sayın Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, çok doğru, ama eksik bir tespit yaptı: “Asgari ücretlinin ete erişimi imkansız!” Peki ya sadece asgari ücretlinin mi ete erişimi imkansız? Bu ülkede et fiyatlarının ucuzlaması için iki adımlı bir plan - proje gerekmektedir. Ülkede aylık kesimlik hayvan ihtiyacı 12,000 civarında. Maalesef, her ay bu kadar kesimlik hayvan yok.

***

Haliyle, hayvancı pazardaki arz sıkıntısına fiyat artışı ile tepki veriyor. Kasaplar ise, daha pahalıya hayvan aldıkları için daha pahalıya satmak zorunda kalıyorlar. Ne hayvan üreticisi, ne de kasaplar halinden memnun.

***

Halbuki, süratle bu ülkeye iyi seçilmiş bol miktarda canlı hayvan ithal edilirse, en fazla iki yıl içerisinde hayvan popülasyonu iyileşeceğinden fiyatlarda önemli bir düşüş yaşanabilir. Öte yandan, bu süre zarfında Bakanlık, yurt dışından karkas et ithalatına izin verirse, bu ithalat neticesinde daha düşük fiyatlarda et satışı yapılabilir.

***

Nazım Çavuşoğlu, bu planlamaları yaptırabilecek ve uygulayabilecek bir ehliyete kuşkusuz sahiptir. Tarihe hayvan popülasyonunu arttıran ve pahalı et sorununu çözen bir bakan olarak geçmek, Sayın Çavuşoğlu’nun elinde! Yoksa, bir müddet sonra, değil asgari ücretli, orta sınıf bile ete erişemeyecek.

***

Aslında, Sayın Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın elektrik açıklamaları bu yazının gerçek konusu. Dün Sayın Bakan, yakın bir gelecekte elektrik fiyatlarına % 15 zam yapılabileceğini söyledi. Bilinen gerekçelere dayamış Sayın Bakan da sırtını. Yok efendim petrol fiyatlarında, döviz kurlarında artış olmuş; yok efendim 114 kuruşa mal edilen elektriği 97 kuruştan satıyormuşlar vesaire vesaire...

***

Elektrik fiyatlarındaki artış, doğrudan doğruya piyasaya yansır. Elektrik fiyatları yükselirse, iğneden ipliğe, tüm tüketim ürünlerinin fiyatı da artar. Hem de çarpan etkisiyle. Elektriğe yansıyacak %15 zam, ekmekten süte, hellimden diğer ürünlere her ürünün fiyatını belki %30 belki daha fazla arttırır.

***

Elektrik fiyatlarının arttırılması elzem ise arttırılsın. Ancak, elektrik fiyatlarının artışından önce, maliyetlerin düşürülmesine yönelik tedbir düşünülmesi daha yerinde olmaz mı? Dövizin düşme trendinde olduğu uzun bir süre geçirdik. Bu süre zarfında elektrik fiyatlarında bir indirim olmadı. Aynı şekilde, petrol fiyatlarının son derece düşük olduğu uzun bir süre geçirdik. O zaman da elektrik fiyatlarında bir indirim olmadı.

***

Şimdi yeni akaryakıt ihalesi neticesinde, mevcut akaryakıt fiyatlarının yarısı nispetinde fiyatlarla akaryakıt tedarik imkanı bulunursa, yine de elektrik fiyatlarında artış düşünülecek mi? Şimdi 400 dolara mal eilen akaryakıt, Sayın Arıklı’nın iddia ettiği gibi yarın 200 dolara mal edilebilecekse, hala fiyat artışından bahsedecek miyiz?

***

Ben, Sayın Arıklı’nın Elektrik Kurumu nezdinde bir yolsuzluk araştırması yapmasına karşı değilim. Bilakis Sayın Bakan, bu konudaki dirayetli duruşu nedeniyle ziyadesiyle benim takdirimi kazanmıştır. Ancak, iş, bu ekonomik koşullarda elektrik fiyatlarının artışına geldi mi, bu konuya çok temkinli bakarım.

***

Bizim ülke ve devlet olarak, dünya ve Türkiye ile rekabet edebilir bir sanayi ve ticaret sektörü yaratmak ve ülkemizde de hayatı ucuzlatmak hedefimiz olmak zorundadır. Bu itibarla, elektrik fiyatlarının artırılması en son düşünülecek adım olmalıdır. Hatta, elektrik fiyatlarının düşürülmesi için strateji geliştirilmeli ve ilk fırsatta elektrik fiyatlarında indirime gidilmelidir.

***

Sayın Nazım Çavuşoğlu şanslıydı! En azından o, asgari ücretlinin ete erişemediğini söyledi. Sayın Arıklı o denli şanslı olmayabilir. Çünkü, etin muadili var ama elektriğin muadili yok. Çünkü, Sayın Arıklı’nın dediği zam gerçekleşirse, pek çok ev karanlıklaşacak ve soğuyacak. Çünkü, ete bile erişemeyen insanlar, elektriğin yanından bile geçemeyecek.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları