Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Daha neler göreceğiz?

Yayın Tarihi: 30/03/21 08:44
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Memleketi, bakanlar ve hükümet mi yönetiyor yoksa müsteşarlar mı belli değil! Ekonomi ve Enerji Bakanı, elektriğe %15 zam yapmak zorunda kalacağız diyor önce. Sonra, bu zammı halka yansıtmamak için çaba harcayacağız diye bir açıklamayla yüreklere su serpiyor. Sonra, bakanın müsteşarı, sanki bakanının altını oymak ve bakanını çürütmek hırsıyla ne % 15’i, daha fazla zam yapacağız diyor. Bununla yetinmeyip üstüne bir de, bu zammı tabii ki halk ödeyecek diyor. Sinir, asap bozmak istercesine bir de ne dese beğenirsiniz Sayın Müsteşar? “Kıbtek bir tekel. KTHY’ye benzemiyor. Ya Kıbtek’in talep ettiğini bu halk öder, ya da elektriksiz kalır.” Ben demedim. Sayın Aşıkoğlu söyledi bunları. Belki, zarureti ifade etmek istedi. Belki iyi niyetliydi. Ne ki, bu denli sıkıntının olduğu bir ortamda, çok irrite edici oldu Sayın Aşıkoğlu. Keşke diyorum, ya müsteşarlar hiç konuşmasa, ya da bakanlar da müsteşarlar da bir ağız ve üslup birliği içinde konuşsa. Tabii ki gerçekleri söylemeleri lazım. Tabii ki, halka doğru bilgi vermek lazım. Ancak, bu ortamda, ekmeğini bile bulma konusunda şüphe ve tedirginlikle uğraşan bir halk olduğu unutulmadan. Arıklı – Aşıkoğlu örneği, sadece bir örnek. Bu konuda bir koordinasyon sağlanmaz ise kim bilir daha neler göreceğiz neler?

***

Geçelim başka bir konuya. Sayın Tatar, çok iyi bir insan. Çok temiz kalpli. İçi dışı bir. Yapmacığı ise yok. Olduğu gibi bir adam yani. Bu özelliği de, insanların kendini sevmesini, kendini Sn. Tatar’a yakın görmesini sağlıyor. Önemli bir özellik. Ancak, bu özelliği Sn. Tatar’a çok şey kazandırdığı gibi, çok şey de kaybettiriyor. Malum, şehitlik Türk kültüründe, örfünde ve ananenisinde çok büyük bir önemi haiz. Bu itibarla, tüm şehitler devlet töreni ile defnedilir. İstisnaları yok mu? Elbette var. Şehidin yakınlarının tercihi. Kaldı ki, bizim ülkemizde bu konuda yasa da var ve şehitlere düzenlenecek defin törenlerini şehit ailelerinin tercihine bırakıyor. Şehitlerimiz Akansoy ailesinin defin töreni maalesef çok tartışmalara konu oldu ve memleketi ikiye böldü. Bir kere şehitlik mertebesi, merhumu milli bir değer haline getiriyor. O merhum, sadece ailesinin acısı olmaktan çıkıyor ve bir milletin geçmişi ile geleceği arasında kendiliğinden bir köprü kuruyor. Tabii ki, ölenlerin yakınlarının acısı üzerinden siyaset yapılmamalıdır. Ancak, her hal ve karda acı olan ölüm olayı, insanlık dışı bir katliam sonucu vuku bulmuşsa, böyle bir ölüm olayı da örtbas edilmemelidir. Böyle hallerde hem devlet yetkilileri ağızlarından çıkacak her söze dikkat etmelidir; hem de cenaze sahipleri ölülerinin milli değeri olan, geçmişle gelecek arasında köprü oluşturan, bir milletin varoluş mücadelesinin sönmez ışıkları olan şehitler olduğunu unutmamalıdır. Kuşkusuz, hiç bir aileyi, yakınları şehittir diye devlet töreni ile defin yapmaya mecbur edemezsiniz. Bu konudaki tercihlerine de saygı göstermek zorundasınız. Ne ki, toprağa verilenlerin şehit olduğunu ve geçmişten çıkarılacak derslerin somut örneği olduğunu da göz ardı edemezsiniz. Son olayda, maalesef hem Sn. Cumhurbaşkanı çok yıpranmıştır; hem de, Sn. Tatar ailenin tercihine saygı göstermedi iddiasıyla yükselen sesler, Sn. Tatar’a yükledikleri şovenizm ithamını bilmeden ya da bilerek kendi şovenist isyanlarıyla doruğa çıkarmıştır. Kendi içimizde, karşılıklı saygı ve anlayış ile birbirimizi tenkit etme veya birbirimize öneri sunma kültürünü geliştiremezsek, kim bilir daha neler göreceğiz neler? Üstelik, Rumlarla kalıcı bir anlaşma hayali kurarken...

***

Geçen haftayı yukarıda özetlediğim iki çarpıcı olay ile kapattık. Gelelim bu haftaya. Kapalı kapılar arkasında yeni siyasi oluşum çalışmaları yapıldığından tutun da, yeni koalisyon kurulması için koalisyon görüşmeleri yapıldığına kadar çeşitli iddia ve dedikodularla sarılmış dört bir yanımız. Ne gam? Hellim dün AB’de tescil edildi ya? Gelin bırakalım dedikodu heveslerimizi, arabozucu münasebetlerimizi. Gelin bir kenetlenelim. Hellim tescilini halkımız adına nasıl paraya çevireceğimizi hep beraber tartışalım, kendimize yollar açalım. Bu kültürü edinemezsek, halkın geleceği için el ele vermezsek, kimbilir daha neler göreceğiz neler?

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları