Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Hükümet: Tamam mı? Devam mı?

Yayın Tarihi: 09/04/21 09:40
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Şimdiki hükümetimiz, kuruluş aşamasında beni çok ümitlendirmiş ve hatta bu hükümetin bir seçim hükümetinden çok bir icraat hükümeti olabileceğine inandığımı geçmiş yazılarımda bir kaç kez dile getirmiştim.

Bu ümidimi günden güne kaybediyorum maalesef. Ülkedeki yaşam koşulları günden güne kötüleşiyor. Bu kötü gidişe bir çare üretmesi beklenen hükümetin en büyük ayakbağı ise UBP ve YDP’nin kendi iç hazımsızlıkları veya sancıları. İşte bu hazımsızlıklar veya sancılar, hükümetin ülke sorunlarına etkin, anlık ve kalıcı çözümler üretmesine adeta engel oluyor.

 

Dananın kuyruğu cumartesinden sonra kopar mı?

Bu Cumartesi, hem hükümet açısından, hem YDP ve UBP açısından hem de maalesef ülke açısından yakın geleceğin şekillenmesi bakımından çok önemli.

YDP, kısmetse bu pandemi koşullarında zorlu bir kurultayla kendi geleceğine yön vermeye çalışacak. Bu sürecin sonunda kazanan kim olursa olsun, YDP’yi zor günlerin beklediğini söylemek iddialı bir kehanet olmaz.

UBP’ye gelince, herkesin malumu, UBP gerek tarihi gelenekleri, gerekse iç dinamikleri dolayısıyla hiç bir zaman tepeden inme yöneticilerini kolay kolay bağrına basamamış ya da sahiplenemiştir. Tek adaylı, sözüm ona kurultay neticesinde parti başkanlığına seçilen Ersan Saner, hala UBP içinde gerekli kabulü, rızayı ya da onayı alabilmiş değildir. Bu ortamda, iç dinamikleri rahatlatabilecek bir genel sekreterlik seçimiyle UBP de normalleşmenin ilk adımını atacak bu Cumartesi...

 

Kim kazanacak?

Önce YDP’yi ele alalım. Güvenilir kaynaklardan gelen istihbaratlara göre, Erhan Arıklı kurultay yarışına Bertan Zaroğlu’ndan oldukça ileride başlamıştı. Erhan Arıklı’nın hükümette görev almasıyla parti işlerine ayrılan zamanın azalması nedeniyle mi, yoksa başka etkenlerden ötürü mü bilinmez, Bertan Zaroğlu sahaya indiğini ilan ettikten hemen sonra arayı kapattığını ve hatta zaman zaman öne geçmiş olduğunu gördük, duyduk bu süreçte. Sonra Erhan Arıklı, eski teşkilatçı kimliğiyle sahadaki ağırlığını hissettirmeye başladı ve önce geçti. Derken Bertan Zaroğlu, özellikle kendi hemşehrilerinden aldığı tekvücut destekle Erhan Arıklı’nın kıl payı önüne geçti. Tabii, bunda Erhan Başkanın bilinen gereksiz derecede agresif çıkışlarının da etkisi olmadı dersem yanlış olur.

Son tahlilde, Bertan Zaroğlu’na tekvücut destek veren partililer arasında son günlerde ciddi kopukluklar ve ayrışmalar olduğu istihbaratı kulağıma sıklıkla çalınıyor. Bertan Zaroğlu, kendi taraftarları arasında yaşanan bu aile içi çatışmayı çözüp yatıştırmayı başarabilirse, Cumartesi günü kurultay yarışında çok iddialı bir aday olacak. Ha, bu iç çatışmayı çözüp yatıştıramazsa, Erhan Arıklı Cumartesi gününün galibi olacak.

Kurultay süreci, maalesef önümüzdeki genel seçimlerde çok büyük bir patlama yapması beklenen YDP açısından oldukça kanlı geçiyor. Pek çok bölgede, bilhassa Lefkoşa Surlariçi’nde çok ciddi sayıda YDP’linin bu çekişmelerden bezip partilerinden istifa ettiği ve hatta önemli bir kısmının da UBP örgütleri aracılığıyla UBP’ye geçtiği iddiaları havada uçuşuyor.

Bu şartlarda, Cumartesi günü YDP kurultayını kim alırsa alsın, YDP için çoktan başlamış olan çözülme sürecini geri döndürmek hiç de kolay olmayacak.

 

UBP’de normalleşme başlıyor!

UBP, Cumartesi günü yapılacak genel sekreterlik seçiminde, YDP’den çok daha avantajlı. Çünkü, hala atlatılamayan genel başkan atama travması, kim kazanırsa kazansın, Cumartesi yapılacak seçimle hafiflemeye başlıyor. Ardından örgüt ve ilçe seçimleri de başlayacak. Bu tip faaliyetler her zaman UBP için toparlayıcı, motive edici faaliyetlerdir. Dolayısıyla, kim partiye genel sekreter seçilirse seçilsin, herkes, çok adaylı bir seçim süreci yaşanacak olması dolayısıyla heyecan dolu.

Bu ruh hali kurultaya giden yolu pürüzsüzleştirecek ve Ekim 2021’de de çok adaylı bir kurultay gerçekleşmesi neticesinde UBP, seçime tamamen hazır bir parti haline gelecek. Üstelik o noktada, erken seçimleri Nisan 2021’e programlayabilecek yeni ve daha güçlü bir hükümet kurulma olasılığı da olabilecek.

Son günlerde yaptığım gözlemlerde, Hasan Taçoy’un, her ne kadar aday olmayacağını ifade etse de, adeta bir kurultay hazırlığı gibi algılanabilecek bir iletişim merkezi oluşturduğunu ve tüm parti üyelerini tek tek arattığını görüyorum. Bu itibarla, Hasan Taçoy’un önümüzdeki Kurultay’da Ersan Saner’i desteklemek yerine yeniden aday olabileceğini söylemek mümkün. Tabii ki, bu değerlendirmenin tek dayanağı, yeni açılan iletişim merkezi değil...

Faiz Sucuoğlu ise hız kesmeden kurultay hazırlıklarını devam ettiriyor. Asıl ilginç olan şey ise, aynı anda hem Nazım Çavuşoğlu’nun hem de Ünal Üstel’in Türkiye’de bulunması. Bu ilginç tesadüf üzerine ne çok komplo teorisi kurulu ne çok ! Belki de, Nazım Çavuşoğlu da, Ünal Üstel’de yeniden aday olabilecekler kurultayda.

Öte yandan son günlerde, yapmış olduğum çeşitli özel gözlemlerde, Ersan Saner’in parti genel başkanlığı görevini kabullenmeye ve benimseye başladığını, dolayısıyla bu farkındalıkla parti içi dinamiklere daha fazla özen göstermeye başladığını değerlendirmekteyim. Ersan Saner, biraz daha silkinip kendine gelirse ve başbakanlık pozisyonunu da kullanıp partinin örgütleri ve önde gelen üyeleri daha fazla zaman geçirirse, Ersan Saner ‘de çok adaylı bir kurultayda iddialı ve kazanma şansı şimdikinden çok daha yüksek olabilecek bir aday haline gelecektir.

Nitekim Ersan Saner’in de eskiye nazaran daha bir kendinden emin başbakanlık ve genel başkanlık yapmakta olduğu ve hatta partiyle daha fazla alakadar olduğunu gözlemlemekteyim.

 

Hükümet ne olacak?

İşte bu sorunun cevabı YDP kurultayının neticesinde saklıdır. Bu hükümete alternatif teşkil edebilecek UBP – HP – DP hükümetine ilişkin kapalı kapılar ardında gayrıresmi toplantılar sürüyor. Böylesi bir hükümetin kurulmasının iki önemli engeli bulunuyor. Birincisi, Kudret Hoca’nın UBP’nin kurultayını yapması takıntısı. İkincisi ise, Türkiye’nin Kudret Hoca takıntısı. Bu iki engel bugün çözülürse, UBP – HP – DP hükümeti bugün kurulabilir...

Cumartesi yapılacak seçimlerden ne sonuç çıkarsa çıksın, mevcut hükümet, ağır aksak erken seçimlere kadar düşürülebilecek bir hükümet değil..

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları