Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Covid 19: Artık açılalım, ama...

Yayın Tarihi: 07/05/21 09:27
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Kısa bir süredir yazılarımı sizlerle buluşturamadığım için affınızı istirham ederek söze başlamak istiyorum. Duruşma trafiği, mesai yoğunluğu, kafa yoğunluğu derken, on günü aşkın hareketli süreç geride kaldı çok şükür...

Bu arada neler olmadı ki? Cenevre’ye gidildi, dönüldü. Türkiye’den para gelmeye başladı. Koronavirüs yayılmaya ve can almaya devam etti.

***

Son günlerde bir Hindistan Mutasyonu çıktı karşımıza. Uzmanlar, bu mutant virüsün her yaş grubu açısından çok tehlikeli olduğunu ifade ediyor. Daha da önemlisi, aşıların da bu mutasyon karşısında etkisiz olacağından endişe ediliyor.

***

Hindistan, aşı üretmiş bir ülke olarak; kendi ülkesindeki bağışıklığın güçlü olduğu inancıyla elindeki aşıları dağıtma fedakarlığında ya da bonkörlüğünde bulunmuştu. Yakın zamana kadar da, Hindistan’da kaydedilen vaka sayıları oldukça düşük seyrediyordu. Sonra, akıllı Sars – Cov2 virüsü, Hindistan’ın bağışıklığı ile alay edercesine kendini oraya adapte etti. Bu adaptasyonun sonucu ortada! Hindistan, vaka artışını kontrol edemiyor. Can kayıpları her yaş grubundan gerçekleşiyor...

***

Hindistan’dan bize ne diyebilir miyiz? Koronavirüs Salgını, maalesef bize dünyanın ne kadar küçük olduğunu göstermiştir. İlk virüs ülkemize, çok gecikmeden gelip içimize girmişti. Sonra mutasyonları ile tanıştık. Dolayısıyla, esas virüs geldiğine göre, tüm mutant versiyonları da gelecek demektir.

***

Gerçekten pandemi süreci insan ırkından çok şey alıp götürmüştür. Bu pandemiye rağmen, keyfine keyif, zenginliğine zenginlik katmış virüsün yaratıcısı olduğu iddia edilen ve hatta dünyaya hükmettiği iddia edilen imtiyazlı aileler etkilenmiş olmasa da, dünya ve insan ırkı resmen bu beladan perişan oldu.

***

Bezdik mi? Hem de nasıl! Yorulduk. Bunaldık. Zaman oldu rehavete kapıldık. Zaman oldu, panik olduk. Şimdi önümüz bayram. Kısa da olsa bir tatil bizi bekliyor. Kuşkusuz yasaklara veya tavsiyelere rağmen, hepimiz gerçekten değişiklik arayışında olduğumuz için bu süreci olabildiğince dışarda geçirmek istiyoruz. Ziyaretler yapmak istiyoruz. Bir daha kapanmak istemiyoruz. Hele esnaf ve emekçi, kendini kurtarabilmek için Pazar dahil çalışmak istiyor.

***

Gerçekten zor günlerden geçiyoruz. Turizm, kapalı devre de olsa başladı. Öğrenciler, arzu edilen seviyede olmasa dahi geliyor. Bu açılımların neticesinde Hindistan mutasyonu da eninde sonunda gelecek. Rum tarafının hali ortada. Türkiye hakeza...

***

Önümüz bayram. Ben dahil, hepimiz açılabildiğimiz kadar açılacağız. Açılalım da! Maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok özen göstermeliyiz. Açılalım açılmasına da bu kuralları da sonuna kadar uygulayalım! Çünkü, bir daha ne kapanabilecek gümanımız var ne tahammülümüz ne de imkanımız.

***

Yardımlaşma ve dayanışmayı ihmal etmeyelim!

Çok şükür olsun, biz çocuğumuza bayramlık alabilenlerdeniz. Oyuncak, dışarıdan yemek de tabii. Peki ya halkımızın tümü bu durumda mı?

Ramazanın bitmesine sayılı günler kaldı. Bayramı tatile çevirme heyecanı, alışveriş çılgınlığı filan çok güzel. Lakin, Covid 19’un ne zaman biteceği belli değil. Pek çok insan da ne zaman eski gelir seviyesine kavuşabilecek bilinmiyor.

Herkese canı ve çocuğu tatlı. Siz kendiniz ve çocuğunuz için bir şeyler yapabilirken, yapamayanların yaşadığı buhranı gözardı etmeyin.

Ramazan bitmeden, fitreleriniz, sadakanızı, zekatınızı, yardımlarınızı, muhtaç durumda olan insanları sevindirmek için kullanın. Gezmek ve eğlenmek, hatta alışveriş çok güzel duygular. Ama, başka birilerinin gözündeki ışığı yakabilmek, yanaklarındaki gamzeler görülecek şekilde güldürebilmek paha biçilmez...

Dünyayı iyilik değiştirir. Yarışımız, kılık kıyafet ve imkanlarımızın gösterişiyle değil, yaptığımız iyilikler dolayısıyla olsun. Bir püf noktası daha ! Sakın ola iyilikte yarışacağız diye, el uzattığımız insanları gösteriş vesilesi olarak kullanmayalım...

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları