Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Bir milyoncuk borç isterim!

Yayın Tarihi: 22/06/21 11:35
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Çok kıymetli dost Bülent Dizdarlı'nın aşılarla ilgili Biontech yöneticilerine hitaben yazmış olduğu Facebook postu geçen hafta yine ülke çapında viral olmuştu. Kusura bakmayın ilk cümle çok post modern oldu. Ben de modaya uyayım dedim. Zaten arkadaşların pek çoğu, çoğu zaman Osmanlıca kelimeler kullanarak yazdığım ağdalı yazıları da alay konusu yapıyor. Bir malzemeleri daha olsun istedim. Diyeceğim o ki, Bülent abinin manidar paylaşımı bu günkü yazıma ilham kaynağı oldu.

***

Allah Türkiyemize zeval vermesin. Aşı tedarikinde ciddi bir hız kazaıldı. Tabii ki, burada hükümetin ve bilhassa Sayın Ünal Üstel'in özel girişim ve emeklerinin katkısı paha biçilmez. Kim ne isterse söylesin, Ünal Üstel beklenin çok ötesinde yüksek bir performans ve başarıyla hem bakanlığı, hem de pandemiyi yönetiyor. Buna da eleştiriler geliyor, gelecek. Yok Türkiye Pfizer'e geçti, yok elindeki Sinovaclardan kurtulmak istiyor ve daha bilmem neler. Ne fark eder? Dünya'da milyarlarca insan hala hiç bir aşıya erişemezken, elimizdekilerden memnuniyet getirmemek ya da kanaat etmemek vicdansızlık sayılmaz mı?

***

Bülent abim, parası neyse öderiz deyip istemedi mi 700 bin aşıyı? Ben de ücreti mukabili bir milyoncuk borç istiyorum! Türk Lirası da olur, döviz de. Ne de olsa bin millik bir yol bir adımla başlar. Efendim, amacımı söyleyim. Bu hükümetin en zayıf halkası olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bakan krizi gündeme geldi yine? Sayın bakan istifasını sunmş. Dünden bu güne ne değişti ki? Dün bakan istifa etmediydi de, Bakanlığın ne ağırlığı, ne etkisi vardı ülkede? Bugün istifa etti. Ne değişti? Sayın Koral Çağman sakın ola üzerine almasın ! Koral bey, memleketin tartışmasız en iyi hekimlerinden. İnsanlığı da 100 puanı hak eder. Ama adam bu bakanlığı sevmedi, sevemedi, yapamadı.

***

Hiç bu denli etkisiz olmadıydı Çalışma Bakanlığı memlekette. Borç istiyorum. Alacağım borcu, Çalışma Bakanlığı'nın fonlarına bölüştüreceğim. Hani o istihdamı desteklemek için ayrılan fonlar var ya, o fonlara katkı koyacağım. Fonlara yeni amaç yükleyip, bu fonlardan iş kuracak ve üretim ve en az iki kişiye sendikalı istihdam sağlayacak 35 yaş altı 10 gence 100,000 lira hibe vereceğim. Sadece hibe vermeyeceğim, iş kurma, yatırım, kurumsallaşma, pazarlama ve tanıtım konularında da danışmanlık sağlayacağım. Sonra, verdiğim hibelerin verimli kullanılıp kullanılmadığını takip edip yönlendirmeye de devam edeceğim. Bu on işletme bir sene içinde en az iki misli büyüyecek, ben devlet olarak büyüteceğim. İki istihdam bir sene sonra dört, iki sene sonra sekiz olacak. Benim devlet olarak yaratılmasına öncülük ettiğim on işletme, iki sene içinde neredeyse 100 gence istihdam, memleket ekonomisine ise üretim ve ihracat olarak geri kazandırılmış olacak. 

***

Yeniden bakanlığa doğru ayak sesleri yükselen Serdar Başkan bunu yapabilir. Ben sözümün arkasındayım. Bu hedefimi gerçeleştirecekse, bir milyon borç yüküne ben koşulsuz girerim. 

Farkında mısınız? Yeni bir kurultay sancısı daha başladı. Serdar Bey, partinin başına geçer mi? Bakanlık ister mi? Fikri Bey, bu sancılı süreçte saha dışı kalır mı? Peşin söyleyim. Hiç bir istihbaratım yok. Ama tecrübeyle desteklenen hislerim var ve bu hisler, Serdar Bey'in hem bakanlığa, hem de DP başkanlığına önü kesilemez biçimde yürüdüğünü düşünmeme sebep oluyor.

Hayırlısı bakalım...

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mete Baris24/06/21 12:04
Arman corman bir yazi olmus arkadasim

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları