Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Verdi kırkı attı korkuyu...

Yayın Tarihi: 14/10/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Sonunda, çok önce olması gereken oldu ve hükümet istifa etti.

Başbakan, dün, nisabı sağlamak için sözü olanlara bir süre verdi ve bu sürenin sonunda yine nisabı sağlayamayacağını görünce, böyle başa böyle tıraş deyip hükümetin istifasını sundu.

Başbakan ilk kez masaya yumruk vurdu. Aylardır UBP'yi sirk maymununa çevirenlerin üstünden geçip gitti adeta. UBP kurultayına ne etkisi olur bilinmez ama, dün seçim ateşi resmen yandı.

Hükümetin istifasından ne bakanların, ne ortakların ne de vekillerin haberi olmadığı söyleniyor. Bir önemi var mı? Bu saatten sonra, yok. Gidilecek yol belli değil miydi?

Meclis kapanamadığı gibi açılamadı da nisap krizi yüzünden.

Şimdi ne olacak? Aralık sonu Ocak başı seçim olacak. Yeni hükümet kurulur mu? Teknik olarak mümkün. Gerçekçi bakış açısıyla bakıldığında ise, yeni bir hükümet kurulması imkansız gibi duruyor.

UBP kurultayından sonra, uzun ömürlü bir hükümet kurma beklentisi olsa da adaylarda, HP'nin UBP'nin şartlarıyla bir hükümete ortak olma ihtimalini hiç gerçekçi bulmuyorum.

Zaten bu parlementonun miadı çoktan doldu. Aritmetik olarak, bu parlementodan çıkabilecek tek hükümet UBP - HP - Zaroğlu hükümeti gibi görünüyor. İki kez küstüm kaçtım tarzıyla hükümet bozan HP'nin, tam da toparlanmaya başladığı bir zamanda bir hükümet görevi üstleneceğini hiç sanmıyorum.

Gelelim yeni döneme.

Artık seçim zamanı geldi çattı. Bugüne değin süre gelen siyaset tarzı, bu ülkeye sadece zarar verdi. Bundan sonrası için değişim ve yenilenme şart.

Halk, UBP başkanının kim olacağıyla ilgilenmiyor. Kamudan maaş çekenler dışında kalanlar, hükümetin maaş ödeyebilip ödeyemeyeceği ile ilgilenmiyor.

Memleketin ihtiyaç duyduğu şey, sorunlara gerçekten duyarlı, adil ve liyakata uygun çözüm odaklı yeni bir siyaset tarzı. Nisap üzerinden politika belirlemek bu beklentilerle uyuşmuyor.

Halk, parlementonun gerçekten sorunları çözecek bir yasama faaliyeti yapmasını bekliyor.

Parlemento, özel sektörün yükünü hafifletecek ve iş güvencesi sağlayacak bir misyonla çalışmak zorundadır.

Vergi adaleti sağlanmalı ve servet vergisi kesinlikle konuşulmalıdır bu ülkede.

Politikacılar gelirlerini düzgün beyan etmeyen, çalışanlarının gerçek gelirleri üzerinden vergi ödemeyen yatırım yapmayan cafcaflı, yıldızlı yatırımcılar ve işletmeler ile bir olmamalı ve böylesi yerlerin şaşalı açılış kurdelelerini kesmemelidir.

Partiler, disiplinli yapılarını nisap konusunda değil, halkın beklentilerini karşılayacak meclis çalışmalarının yürütülmesinde kullanmalıdır.

Ersan Bey ya da UBP verdi kırkı attı korkuyu. Şimdi sıra, halkın sorunlarını çözebilecek bir siyaset yaratmak için cesur olmakta...

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları