Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Sokak çağırıyor, giyin çizmeleri!

Yayın Tarihi: 19/10/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Bir garip istifa hikayesi kilitledi gündemi geçen hafta. Yankıları hala devam ediyor...

Sonra meyhanede çekilmiş muhabbet fotoğrafları düştü gündeme. Ben dahil her kes, Da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" tablosuna benzetti o kareyi. Levent Özadam, bu benzetmeyi açıkça yazdı köşesinde.

Başbakanın kimseyle konuşmadan istifa ettiği, sitem ve takdirle karışık ifade edilirken Sterlin 13 lira kapılarını zorluyordu.

Bu arada, elektrikteki akaryakıt krizi MİK kararı ile çözüme kavuşturuldu. Beğeniriz ya da beğenmeyiz bilemem ama karanlıkta kalmayacağız. Tabii faturalarımızı ödeyebilirsek...

Dün, müstafi başbakan yardımcısı Sn. Arıklı, Sevgili Gökhan Altıner'in konuğuydu. Tüm parti başkanlarıyla seçim tarihi konusunda uzlaştıklarını söylüyordu. Bu durumu yazılı bir metinle Sn. Cumhurbaşkanına sunacaklarını ve 26 Aralık'te yapılacak seçimle meclisin yenilenmesine karar vermesini isteyeceklerini söylüyordu.

Cumhurbaşkanının meclisi feshedip seçimlere götürmesi mümkün mü? Anayasal olarak EVET, peki ne zaman? 60 gün içerisinde meclisten güven oyu alabilecek bir hükümet kurulamazsa. Ya da, bir yıl içerisinde hükümet güven oyu almaz veya üç kez güvensizlik oyu alırsa.

Şimdi bir bakalım. Bu koşulların hangisi oluştu şimdi? Hiç birisi. Yani, cumhurbaşkanının hala, meclisi feshedip seçim kararı vermesi mümkün değil. İki aydan önce de mümkün olmaz.

Dolayısıyla, Sn. Arıklı, 26 Aralıkta seçim istiyorsa bu kararı meclise aldırmalıdır. Yani, beş parti başkanı ile yazı hazırlamak yerine meclisi açtırmalıdır.

Ha, meclisi açabiliyorlarsa başka dert, açamıyorlarsa başka. Çünkü, bu halk dertlerine çare ararken, beklerken meclisten kaçanlar, şimdi seçim gündemiyle de olsa meclisi açabiliyorlarsa halkın yüzüne nasıl bakacaklar?

Tabi, seçim için meclis çalışacaksa, eli değmişken bütçeyi ve mecliste bekleyen acil yasaları da çıkarırlarsa o zaman halka karşı girmiş oldukları vebalden biraz kurtulur partiler, vekiller, hükümet...

Öyle görünüyor ki, 26 Aralık'ta sandık başındayız. Öyle görünüyor ki, 2022 bütçesi ancak Şubat 2022 sonu geçebilecek. 2021 bütçesinin 12'de biri ise ne Ocak'ta ne de Şubat'ta bu memlekete yetmeyecek...

Cumhurbaşkanı'na çağrımdır. Kendisine müracaat edecek beş partiden, seçimden önce bütçenin geçirilmesi ve belirlenecek bir kaç acil yasanın memlekete kazandırılması hususunda bir mutabak imzalamalarını istesin.

Ak koyun, kara koyun çıksın ortaya.

Partiler artık seçime hazır. Millet'in Partisi bile. UBP ise 30 - 21 Ekim'de 12,001 üyenin oy kullanacağı inancıyla tek başına iktidara yürüme provasına hazırlanıyor.

Son tahlilde, bu parlemento çoktan bitti ve yenilenmesi şart. Adayların da, vekillerin de, kafalarında tabii...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları