Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

I. Sucuoğlu Hükümeti hayırlı olsun!

Yayın Tarihi: 02/11/21 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Boşa geçen ve memleketin geleceğinden karartılarak çalınan bir yılın ardından, yarım kalan UBP kurultayı çok şükür tamamlandı. Geçen yıl olması gereken bu yıl oldu.

Kurultay süreci için yapılan yorumların fazlalığı ve bu yorumları yapmak için hacanan zaman düşünüldüğünde, kurultay sonucunu değerlendirmek için çok zaman ya da efor harcamak, kıymetli zamanı boşa harcamak gibi olacağından tek bir değerlendirme yapmak istiyorum.

UBP üyesi, eski UBP’yi değil, yeni, yenilenmiş ve temiz bir UBP’yi hayal ediyordu. Bu hayalin gerçekleşmesi için de, yenilenme ve temizlenme vaadinde bulunan Faiz Sucuoğlu’nu tek alternatif olarak görüyordu.

İki devlet, egemenlik ve anavatan sevgisi UBP’nin temel dinamiklerini oluşturan unsurlardır. Buna karşın, UBP üyesi, bu değerlerin yanı sıra, temizlenmiş, yenilenmiş ve ülke geleceği için umut veren bir UBP istencini uzun zamandır ortaya koymaktaydı. Artık, görünürde de olsa, iki devlet, egemenlik, anavatan sevgisi, şeffaf ve hesap verebilirlik, liyakat ve adam kayırmacılığı durdurmak da UBP’nin temel dinamikleri arasına girdi.

Son dönemin UBP yönetimine bakarsak, ülke sorunlarından kopuk, halkın dertlerine çare yaratamayan, YDP ve DP karşısında, hatta bağımsız vekiller karşısında bile ağırlığını hissettiremeyen bir parti haline gelindiği algısı dahi, Faiz Bey’i ezici çoğunlukla liderliğe taşıyan sebeplerden bir tanesidir.

Süreci propaganda açısından da değerlendirirsek, Faiz Sucuoğlu’nun duruşu, üslubu genellikle yukarıda yazılan eski ve yeni dinamiklerle uyum içerisinde olmuştu. Propaganda ve çalışma ekibi de bu itibarla takdiri hak etmiş olmaktadır.

Faiz Bey’in kurultay sloganları ya da söylemleri, hep umut ve strateji üzerine kurgulanmıştı. İşte bu da, Faiz Bey’in omzuna yüklenen yükü arttırmaktadır.

İki devlet, anavatan sevgisi ve egemenlik unsurları için özel bir çalışma yapılmasına gerek olmamakla birlikte, parti üyelerinin ve örgütlerinin eski alışkanlıklarını kırmak Faiz Bey’in ilk parti içi zorlu sınavı olacaktır. Bu yapılabilirse, diğer yeni dinamiklerin hayata geçirilmesindeki başarı şansı arttırılabilir.

UBP’li olmak, UBP üyesi açısından önemli olabilir ve haliyle özel beklentiler içerisine girmeye hak kazandırdığına inanılabilir. Ne var ki, UBP, tarihi misyon ve sorumlulukları gereği sadece UBP’lilere değil, tüm halka ve eşit mesafede hizmet vermek zorundadır. Faiz Bey’in hayata geçirmesi gereken yeni ilke ve misyonlardan birisi de kuşkusuz budur.

Halk ve ülke hizmet bekliyor. Hele UBP kurultay sürecinin yarattığı bir yıllık lüzumsuz kayıp düşünüldüğünde, Faiz Bey’in beş dakika bile rehavete kapılacak şansı yoktur. Bütçe, belediye reformu, vergi adaleti, servet vergisi, seçim yasası gibi acil konular hemen meclis gündemine taşınmalı veseçim öncesi bunların hayata geçmesi için genel bir uzlaşı arayışına Faiz Bey liderlik etmelidir.

*

Faiz Bey’in hükümet kurma konusunda başarılı olamayacağı, Türkiye ile iyi ilişkiler kuramayacağı, ülkeyi zor günler beklediği iddia edilmektedir. Ben, bu iddialara katılmıyorum. Türkiye’ye verilen taahhütlerin yarattığı bir enkaz bulunduğu aşikar. Ancak, bu taahhütlerin yerine getirilmeye yönelik çalışmaların derhal başlatılması dahi, enkazın ortadan kalkmasını sağlayabilecektir. Anavatan sevgisi üzerine yol çizen UBP’nin, anavatana verilen milli taahhütleri yerine getirmek için çalışmasını icbar etmektedir.

Faiz Bey, uzun yıllar sonra, parlak, tartışmasız bir zafer kazanarak parti başkanlığına seçilmiş ilk lider oldu. Bu realite görmezden gelinmemelidir.

Faiz Bey hükümet kurabilecek mi ? Az bir süre sonra Faiz Bey’in hükümet kurabileceğini hep beraber göreceğiz. Faiz Bey, UBP’yi tek başına iktidara taşıyabilmek için hükümet kurmak zorundadır. Bu denli güçlü bir zaferden sonra, hükümet kuramazsa, Faiz Bey, mevcut hükümetin gölgesinde partiyi erken seçime götürmek zorunda kalır yoksa.

Aslında, propaganda süreci söylemlerine ve seçim sonucuna göre değerlendirirsek, kısa süreli, ülkeyi seçime taşıyacak, sınırlı gündemi ve faaliyeti olan bir hükümet kurulmasına tüm partilerin destek verebileceği inancındayım.

Anayasal olarak, bütçenin meclise sunulma süresi, ülkenin kurultay “heyecanı” ile uğraştığı hafta sonu doldu.

Halkın Partisi’nin, bütçenin geçirilmesi konusundaki görüşleri düşünüldüğünde, şimdi kurulacak bir hükümet, azınlık hükümeti bile olsa, bütçe önceliği olacağından, Halkın Partisi, hükümete bakan vermese dahi, bütçe bakımından hükümete destek olacaktır.

Hatta, belki de, seçim öncesi yapılacak faaliyetler ve sınırları hakkında uzlaşılırsa, HP de, CTP’de Faiz Bey ile bir koalisyon bile kurabilir. HP’nin Türkiye karşısında yaşadığı ve siyasi toparlanmasında önünde engel teşkil edebilecek durumlar dikkate alındığında, HP’li bir hükümetin yeniden kurulması imkansız değil.

Faiz Bey’in söylem ve vaadleri, bu ülkede özlemlenen ve halka hizmet veren temiz siyaset kurumu beklentisi ile örtüşmektedir. Diğer partilerin söylemlerine de bakıldığında, bu noktada, Faiz Bey’in, sınırlı ve belirli gündemli bir seçi hükümeti kurulması konusunda tüm partilerden destek göreceği, en azından mevcut hükümetin gördüğü engellemelerle karşılaşmayacağını düşünüyorum.

Gelinen noktada, meclisi çalıştırabilecek bir hükümet kurulmasını an meselesi olarak görmekteyim. Ancak, kurulacak hükümetin önündeki en önemli sınavlardan birisinin bütçe, birisinin vatandaşlık ve bir diğerinin de Türkiye’ye verilen taahhütlerin uygulanması konuları  olacağı kuşkusuzdur.

Ne diyelim ? Boş yere bir yıl kaybettik. Umarım, bu sınavları başarıyla geçebileceğimiz ve seçimden önce ülke ekonomisini, insanımızı rahatlatacak formülleri uyum içerisinde ve meclis bünyesinde hayata geçireceğimiz bir seçim hükümeti ile uyanırız bir sabah...

Unutulmasın ki, tek başına iktidar dahi, halkın beklentilerini doğru okumazsa ve toplumsal mutabakat sağlayamazsa, ülkenin beklediği reformları yapmakta ve hayata geçirmekte zorlanabilir. İşte bu noktada, halkın dilinden konuşmayı başarmış olan Faiz Sucuoğlu, başarılı olma şansı en yüksek olan siyasi liderlerden birisi gibi görülüyor...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları