Ortak Akıl

Mustafa ABİTOĞLU
mustafa@bitayka.com
Mustafa ABİTOĞLU

Nerede bu sosyal devlet? Biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar!

Yayın Tarihi: 23/12/20 09:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Dünya, pandemide yeni bir evreye girdi. 

Pandemiyi en yoğun şekilde hisseden İngiltere’den gelen haberler, Covid-19 virüsünün mutasyona uğradığını ve mutasyona uğrayan virüsün yayılma hızının yüzde yetmiş arttığını anlatıyor. 

DSÖ’ye göre bulunan aşılar, mutasyona uğrayan virüsü tedavide handikap yaşamayacak. Öte yandan farklı görüşler de var. 

Bazı kaynaklar mutasyona uğrayan virüsün yayılma hızının artmasının yanı sıra daha da öldürücü hale geldiğini söylüyor.

Bilim dünyasının kafası karışık anlayacağınız. 

Neye inanacağını, nasıl davranması gerektiğini şaşırıyor insan. 

Dünya olağanüstü bir dönemden geçerken, Covid-19’un dünya nüfusunun yüzde birine bulaştığı bilgileri gelirken biz dünya dışı gezegenimiz KKTC’de nelerle uğraşıyoruz dersiniz?

Vicdanları rahatmış

Cumhuriyet tarihinde pek görülmemiş şekilde 24 oyla güven oyu alan hükümetimiz ilk ciddi sınavında bir buçuk yıldır meclise gelmeyen hakkındaki dosyalar yüzünden dokunulmazlığı kaldırılan ve henüz aklanmayan Sn. Hüseyin Özgürgün’ün milletvekilliğinden istifasını reddetti..!

İşin daha enteresan tarafı, kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası medyaya açıklama yapan Sn. Özgürgün maaş almaktan herhangi bir vicdani sıkıntı duymadığını ifade etti. 

Özel sektör işsiz kalmışken, insanlar perişanken hakikaten olan biteni aklımın alması, vicdanımın kaldırması mümkün değil. 

Esnaf perişanmış, kimin umurunda!

Bu ülkede uzun zamandır dingil koptu.

Birçok şeyin şirazesi kaçmış durumda.

Aklın, vicdanın sürgüne çıktığı bir dönemden geçiyoruz.

Bakınız..

Kıbrıs Gazetesi’nin Pazartesi günkü manşet haberinde Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın yeni verilerine yer verildi.

Buna göre, Covid 19’dan kaynaklı kapanma sürecine ve dövizin yükselişine direnemeyen onbini aşkın işletme işine ara verdi, bin beşyüzü ise faaliyetlerini durdurdu. 

Dahası, bu zor koşullarda işsiz, ekmeksiz kalan binlerce işçi, emekçi insana devletin yıl sonuna kadar 4 ay boyunca ödeyeceği sözünü verdiği aylık 1500-2000 TL ödeneğin “kaynak yetersizliğinden” ödenemediğini sosyal medyadaki insanların isyanından kanımız donarak öğrendik. 

Peki, işsiz kalan insanlara 1500-2000 TL ödeyemeyen bu fakir devlet örneğin Sn. Özgürgün’e meclise yani gitmek zorunda olduğu işine gitmediği bir buçuk yıllık zaman zarfında ne kadar para ödemiş biliyor musunuz?

Gıynık gazetesinin haberine göre meclise gitmediği her ay için kendisine 26900 TL maaş ödenmiş! Yani 18 ayda onüçüncü maaş dahil toplamda 538bin TL!

Sizin aklınız alıyor mu? Vicdanınıza sığıyor mu?

Empati yapmak, insan olmanın özüdür

Büyük Rus yazar Tolstoy’a göre acı duyuyorsanız canlısınız. Ama başkasının acısını duyarsanız ancak insan olursunuz. Empati yani bir başka insanın yerine kendinizi koymanız insan olmanın en temel gereğidir.

Hiç düşündünüz mü?

Elinizi vicdanınıza koyun ve bu meclisin halini gören, evine, çoluğuna çocuğuna ekmek götüremeyen bu zor koşullarda kendini sokakta bulan bir babanın, annenin ne hissettiğini düşünün…

Çok zor koşullarda ayakta kalmaya çalışan, şükürler olsun ki tek bir çalışanını mağdur etmeyen, maaşsız bırakmayan bir yerli üretici olarak bu satırları yazarken ellerim titriyor, gözlerim doluyor.. 

Onlar nasıl isyan etmesin ? Kendilerini düşünmeyen, 1500-2000 TL parayı dahi ödemeyen bu devlete nasıl inansın? Neden inansın?

Evet, şüphesiz 13. maaş yasal haktır. 

Ama hiçbir hak yaşam hakkından daha önemli değildir. 

Kestirmeden söyleyelim…

13. maaşlar ötelenip, ilgili kaynak özel sektörde işsiz kalan insanlara dağıtılsın. 

Devlet başka kaynak bulup hak sahiplerine bu ödemeleri yıl içinde yapabilir. 

İnsanların banka borçları en az 3 ay ötelensin. Bankalar bu süre için faiz almasın. 

Herkes, başta devlet fedakarlık yapmak zorunda.

Atasözleri boşa söylenmemiştir…

Biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar..!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.