Ortak Akıl

Mustafa ABİTOĞLU
mustafa@bitayka.com
Mustafa ABİTOĞLU

Bir örnek milletvekili hikayesi: Startup’larıyla Ahmet Bilgen

Yayın Tarihi: 13/01/21 07:00
okuma süresi: 9 dak.
A- A A+

Geçen hafta yazmıştım. Hüseyin Özgürgün’e meclise gitmediği her ay için 26bin 900 TL , 18 ayda onüçüncü maaş dahil toplamda 538bin TL ödenmiş. Bir milletvekilinin yatırımlarıyla birlikte bu devlete maliyeti 30bin TL. Yani 50 milletvekilinin toplamda bu devlete maliyeti 1buçuk milyonun üzerinde. Bekleyen yasalara, Meclis’in haline ve genel milletvekili performansına baktığımızda maliyet fayda analizi açısından ekonomik akıl gereği bu paraların ödenmesini çılgınlık olarak nitelendirebiliriz. Dahası özel sektöre söz verilen 1500-2000 TL’ler bile ödenemezken bu paraları ödüyor oluşumuz artık kanıma dokunmaya başladı. Halkın sabrı taştı.

Gerçek milletvekillerine odaklanalım

Meclisimiz ve resmi milletvekillerimiz bu haldeyken (görevini layıkıyla yapanları tenzih ederim) göğsümüzü kabartan makamsız milletvekilleri hikayelerine tanıklık etmeye başladık.

Muhtemelen gözünüzden kaçtı. Çünkü sosyal medyada yada ana akım medyada ciddi haber değeri taşımadı. Benim kalemimden okuyun o halde.

Tedarik finansmanına aracılık eden bir Kıbrıslı FinTech girişimi olan Figopara, 2020 yılının son gününde aralarında Finberg, Eczacıbaşı Momentum, Lima Ventures’in yer aldığı pek çok yatırımcıdan 16 milyon doların üzerinde değerleme ile 4.6 milyon dolar yatırım aldı.

Pandemi yarattığı tahribatın yanı sıra fırsatları da beraberinde getirdi. Pandemiyi halk ve devlet olarak doğru yönetmemiz, temiz ülke konumunda olmamız ülkemizden çıkıp uluslararası alanda faaliyet gösteren girişimcilerimizin adayla yeniden buluşmasını sağladı.

Figopara,içimizden biri, DAÜ mezunu Ahmet Bilgen tarafından kuruldu. Tanıştırayım sizlerle. Mağusalı olan Ahmet, ilk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünden 1993 yılında mezun oldu. Yine aynı üniversitede Paralel Bilgisayar mimarileri alanında Master (MSc) ve Araştırma görevlisi olarak 2 yıl süre ile çalıştı. Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünde Semantik diller konusunda Doktora eğitimini yarım bırakarak 1995 yılında İstanbul’a yerleşti. Sırası ile Vestel Bilişim (Veskon), Yaşar Bilgi İşlem (Yabim), Datateknik (Exper) şirketlerinde sistem destek mühendis ve çözüm mühendisi olarak görevler aldı.

Girişimcilik ruhu ile başarı hikayesini başlattı.

Türkiye’ye e-faturayı getiren girişimci Kıbrıslı Türk

Bugün girişimci ruhuyla sayısız başarılı projelere imza atan Ahmet Bilgen, 1997 yılında SAP(Alman Yazılım Firması) alanında Teknoloji Danışmanı olarak SAP ve ERP(Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımları alanına giriş yaptı. Bu dönemde 50’den fazla büyük ERP projede görev aldı.

1999 yılında, dört arkadaşı ile birlikte, SAP ve ERP sektöründe başarılı bir girişim olan FIT Solutions’ı kurdu. Yeşil bilişim teknolojileri alanındaki gelişimi hem ülkemiz hem de dünyanın geleceği için çok önemli bulan Bilgen, FIT bünyesinde yeşil bilişim teknolojileri alanında yararlı gördüğü projeleri, ürünleri geliştirmek için yoğun çabalar sarfedilmesi noktasını genel şirket politikası haline dönüştürdü. FIT’nin gelecek vizyonu ile örtüşen bu alandaki ürünleri kısaca minimum çevre zararı veren ve minimum karbon izi bırakan teknolojiler olarak özetleyebiliriz. Bu ürünlerin başlıcaları; e-Fatura, e- Defter, e-Arşiv ve e-İmza konularıdır. Alman Yazılım Şirketi SAP ile 2013 yılında FIT ile anlaşma sağlanmış ve bütün Dünya’da global iş yapan 200 kadar firmaya satılan “FIT e-Ledger for Turkey (FIT e-Defter)” uygulaması hakları SAP tarafından satın alınmıştır.

Yeni ürünler ve yeni marka ile yola devam

Foriba(FIT Solutions) 2014 yılı Ağustos ayında, yaklaşık 1 yıl sürdürdüğü yatırımcı görüşmelerini tamamlayıp fon şirketi olan  REVO Capital’den 4 milyon dolar yatırım aldı. Foriba bu aşamadan sonraki hedefini uluslararası pazarlarda büyüme olarak belirledi. Paylaşmanın ve değer yaratmanın en öncelikli mesele olduğu bilinci ile şirkete değer ve emek katan çalışma arkadaşlarını Foriba’ya ortak ederek onları hem motive etmiş hem de ülkemizde çok az olan paylaşım kültürünün küçük de olsa başlamasına katkı koymuştur.

Foriba’yı kurduğu günden bu yana hayata geçirdiği sayısız proje ile hem Türkiye’de hem de yurtdışında adından söz ettiren Ahmet Bilgen, büyük başarı öykülerine imza atan ekipler kurdu. Ulusal ve uluslararası başarı öyküsü çıkarmanın öneminin ve gelecek nesillere üretmelerine dair ilham vereceğinin bilinciyle çalışan Bilgen, bu bakış açısını çalışma arkadaşlarına da aşıladı.

Hedef, globale erişim

2018 yılının şubat ayında, Foriba dünyanın özel sektöre odaklı en büyük kalkınma kuruluşu IFC(Dünya Bankası) liderliğinde 5 milyon dolar yatırım aldı. Alınan 5 milyon dolar yatırımın 3 milyon doları IFC’den, 1,5 milyon doları Revo Capital’den, 500 bin doları ise Endeavor Catalyst’den(Kaliforniya) geldi.

Bu yatırımların ardından, ismini Foriba olarak değiştiren FIT Solutions, globale ulaşma hedefini gerçekleştirmek için İtalya’ya şube açtı. Diğer birçok coğrafyalarda buradan açılım yaparak önemli projelere imza attı.

2019 yılında, Ahmet Bilgen’in ortağı olduğu ve öncü kimliğiyle isminden söz ettiren yerli girişim Foriba, Amerika menşeli Sovos’a satıldı.

Yukarıda belirtildiği üzere, Foriba bünyesinde kurulan ve bir spin-off şirketi olan Figo Para, 2020 yılı itibarı ile Dünya Bankası, Revo Capital, öncülüğüne bir grup yatırımcıdan Seri A yatırımını 1 milyon USD olarak tamamladı, yılın son günü 16 milyon doların üzerinde değerleme ile 4.6 milyon dolar yatırım aldı.

Yine 2020 yılı içerisinde yatırımcısı olduğu Trendbox şirketi Seri A yatırımını 1 milyon USD olarak tamamladı.

Melek yatırımcı milletvekili

Halen FigoPara ve Trendbox bünyesinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdüren Ahmet Bilgen, hem yatırımcı hem de işveren olarak farklı ülkelerde şirketler kurdu. Endüstrinin ihtiyacı olan çözümleri farklı coğrafi lokasyonlara götürme adına çalışmalar yaptı. Türkiye’den global ölçekte bir yazılım firmasının çıkması hedefiyle 25 yıldır çalışmalarını hız kesmeden devam ettiren Bilgen, Türkiye ve yurtdışında şirketler kurarak 500’den fazla çalışma arkadaşına liderlik etti.

Ahmet Bilgen, bugüne kadar edindiği bilgi ve tecübenin yeni başarı öykülerine adapte edilmesi için günde 15 saatten az olmamak kaydı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Bu çalışmalar; kurulmuş şirketlerine liderlik etmek, bilişim alanında yeni yatırımlar yapmak, şirketlere mentörlükler vermek ve özellikle umut vaat eden şirketlere mentörlük yapmak olarak sıralanabilir.

2015 yılında melek yatırımcı lisansı alan Ahmet Bilgen bugüne kadar 10 dan fazla startup’a yatırım yaptı. Bunlardan 4 tanesi kapandı ve 6 tanesi faaliyetine devam etmektedir. Türkiye için gelişimini oldukça kritik bulduğu nesnelerin interneti (IoT), büyük veri (big data), FinTech ve Yapay Zeka alanlarında kurduğu şirketlerden ikisi yabancı yatırım alırken, bir tanesi yerli yatırım alma başarısını gösterdi

Yine 2015 yılında, Foriba’nın yılın en etkili girişimi olarak seçilmesinden sonra Bilgen, Türkiye ve global ölçekte girişimci olarak Endeavor Uluslararası Etkin Girişimci Ağı’na seçildi

Ahmet Bilgen, halen Prof. Dr. Fuat Sezin Vakfı, ve Kıbrıslı İş Adamları Derneğinde yönetim kurulu üyeliklerini sürdürmektedir. Ayrıca, ülkesinden uzakta yaşayan Kıbrıslı Türkler’in oluşturduğu Kıbrıs Dostlar grubunda aktif üyeliği bulunmaktadır. Özel ilgi alanı olarak Bilim Tarihi özellikle de İslam Bilim Tarihi alanında amatör okumalar yapmaktadır.

Gurur duyun. Çünkü o, daha nice büyük başarılar kovalayan, gençlere ilham olmak için günde 15 saat çalışan içimizden biri. Görmeyi arzuladığımız, örnek olması gereken milletin gerçek vekili işte böyle olmalı.

Yolun açık olsun gardaş.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.