Ortak Akıl

Mustafa ABİTOĞLU
mustafa@bitayka.com
Mustafa ABİTOĞLU

Ali Ülker’den iş dünyamıza acil çağrı: Makam koltuklarınızı terk edip değişin!

Yayın Tarihi: 27/01/21 09:05
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Dünyayı 1 yıldır etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, ülkemizde yıllardır yüzleşmekten kaçtığımız yönetim sorunumuzla yüzleşmemizi sağladı. 

Özellikle son 1 haftadır patlayan vakalar ve hükümetin artan kamuoyu baskısı sonrası karar üretememesi, bulaşıcı hastalıklar üst komitesiyle danışıklı dövüşe girmesine ek olarak bir türlü bitmeyen seçim tartışmaları, Meclis başkanlığı krizi, derken halk isyan noktasına geldi. Alabildiğine bir umutsuzluk pompalanıyor halk arasında. Kapanma kararıyla beraber kamuya yine maaşlar eksiksiz ödenirken özel sektör ölüme terkedilmiş durumda. 

“Dijital” yeni dünya düzenine ne kadar hazırız?

Dünya ise çok büyük ve köklü değişimlerin arifesinde. Her yıl geleneksel olarak İsviçre’nin Davos kasabasında toplanan Dünya Ekonomik Forumu, Covid-19 ile birlikte oluşmakta olan yeni dünya düzeninin ana hatlarını, belirlemek üzere bu kez online toplandı. Bu zirve ve sonuçlarını bu köşede daha sonra enine boyuna irdeleyeceğiz. 

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, dün medyaya yansıyan açıklamasında Koç Holding’in 35bin çalışanına uzaktan çalışmanın kalıcı hale getirileceğini vurguladı. 

Dijitalleşme, olanca hızıyla dünyayı sarmaya başladı, bu furyadan geri kalan ekonomilerin, devletlerin değil pastadan pay almak hayatta kalması dahi artık zor görünüyor.

Öte yandan, bu büyük kriz fırsatları da beraberinde getiriyor. Ekonominin siyaseti belirlediği gerçeği artık herhalde en küçük çocuklar tarafından bile bilinir hale geldi. Dinamik, değişimlere adapte, teknoloji odaklı gelir üreten bir özel sektörünüz yoksa, devletin kendi çalışanlarını dahi ödemesi artık zor görünüyor. 

Z nesli ve ondan sonraki alfa neslinin iş gücüne katılmasıyla tam anlamıyla dijital ve teknoloji odaklı bir özel sektör geliştiremeyen ülkelerin 21’inci yüzyılda ekmek bulması dahi imkansız hale gelebilir.

Yıldız Holding (Ülker grubu) CEO’su’ndan iş dünyamıza manifesto

İçinde olduğumuz yönetim krizini ancak kabuk değiştirmiş, dijital dönüşüme uğramış yeni bir özel sektör dinamiğiyle çıkmamız mümkün görünüyor. Bu bağlamda, Yıldız Holding CEO’su Ali Ülker’in sosyal medya hesabından yaptığı hem iş dünyamıza hem de siyaset dünyamıza uyarı nitelikli açıklamalarını eksiksiz paylaşmakve sormak isterim; 

Acaba yeni nesli anlamak için gayret gösteriyor musunuz?

“Makamlar, bazı kalıplaşmış eşyaları ve objeleri de beraberinde getiriyor. Bunların en başında da geniş bir makam odası, uzun bir masa ve çoğunlukla koyu renkli, genişçe bir makam koltuğu geliyor. Benim için de durum pek farklı değildi; bir yıl önce Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendiğim günden itibaren, çok gösterişli olmamakla birlikte odanın atmosferine uygun, “ciddi” bir makam koltuğu kullanıyordum. Fakat kısa süre önce, fotoğrafta gördüğünüz “gaming”, yani oyuncu koltuğuna geçtim. Bunun alışılmış bir durum olmadığını kabul ediyorum. Öte yandan bugüne dek kullandığım en konforlu koltuk olduğunu da söylemeliyim.

Yine de bu değişimin sebebi konfor ya da “cool” bir imaj arayışı değil. Mesai saatlerinde konsol oyunları oynuyor da değilim. (Mesai dışında oynuyorum ama!) Gençlerin bakış açılarını anlamaya çalışmak, bambaşka gerçeklikleri ve yaklaşımları olan bir nesille mesai arkadaşlığı yaptığımı unutmamak için bu koltuğu kullanıyorum.

İş dünyasının genç fikirlere ve yeni perspektiflere ihtiyacı var. Dijitalleşme, otomasyon, yapay zeka gibi teknolojik gelişmelere bir de Z kuşağının ve hemen arkasından iş gücüne katılacak Alfa kuşağının karakteristik özelliklerini eklediğimizde, hepimizi çok farklı bir dünyanın beklediği çok açık. İş modellerimizi, insan kaynakları ve performans sistemlerimizi, mesai kavramını, yatırımlarımızı, kısacası iş dünyasının tüm bileşenlerini yeniden gözden geçirmemiz, bakış açımızı değiştirmemiz şart.

İnternet dünyasına doğan bu kuşağın üyeleri farklı beklentilerle karşımıza çıkıyorlar. Odaklanma süreleri sınırlı, hayalleri ve beklentileri büyük; kreatif yönleri kuvvetli; tasarıma ve kullanıcı deneyimine çok önem veriyorlar. Standart kalıpların içinde kalmak istemiyorlar. Veri yorumlamaya ve analitiğe çok yatkınlar.

Manpower Group imzalı bir çalışmaya göre, Z kuşağı global iş gücünün yüzde 24’ünü oluşturuyor.[1] Deloitte’e göre de bu kuşak sadece global tüketim verilerini değil, iş dünyasını da çok hızlı ve yoğun bir şekilde dönüştürüyor.[2] Kariyer ve başarı konusunda Milenyumlar da dahil olmak üzere önceki tüm nesillerden farklı olan Z kuşağı tam bir “game changer” rolü oynuyor, yani oyunun gidişatını değiştiriyor.

“Game changer” ifadesini bilinçli olarak kullandım, çünkü yeni neslin en belirleyici özelliklerinden biri de oyun merakı. Benim çocukluğumda da Atariler, Commodore 64’ler vardı. Fakat oyun sadece oyundan ibaretti. Bir ödül olarak ya da eğlenmek için oynardık. Ayrı bir “oyun koltuğu” düşünülemezdi bile. Oysa bugün oyun, yeni nesillerin hayata bakışını hem tanımlayan hem de dönüştüren bir faktör. Bu nedenle de eğitim sistemlerinden pazarlama yöntemlerine kadar her şey artık “oyunlaştırma” (gamification) üzerine kurulu.

İşte tam da bu yüzden makam koltuğumun yerini bir oyun koltuğu aldı. Değişimi kucaklamayı hatırlatıyor bu koltuk bana. Daha kreatif fikirler üretmeyi, gençlerin beklentilerini ve önerilerini dikkate almayı, onları anlamaya çalışmayı, çağa uyum sağlamayı... Konforu da yanıma kâr kalıyor.”

Bir bilgilendirme...

Bu akşam Kıbrıs Postası ve New Century Online ortak canlı yayınında konuğum eski Maliye Bakanı Birikim Özgür'e "yeni ekonomiye ne kadar hazırız?" sorusunu yönelteceğim.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.