Sorunun temeli Homoekonomikus olmak mı?

Yayın Tarihi: 12/05/21 10:15
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Homoekonomikus (Homoeconomicus), kişinin  kendi menfaatine göre  davranır düşüncesi ile açıklanan felsefi bir yaklaşımdır. Homoekonomikus, bireyin ekonomik kararlarında, kişisel çıkarlarını artırmaya çalışarak sürekli olarak toplumsal değil bireysel mantık ile kararlar alan, tarihsel süreçte  kökenini Rene Descartes zamanındaki tartışmalara dayanan, 17. yüzyıl zamanında siyasi ve  iktisat felsefesinde popülerlik kazanan  tartışmalı bir önermedir.

İnsanı homoekonomikus olarak tanımlayan felsefi yaklaşıma göre, her insan bencil doğar ve tercihlerini kendi menfaatine göre  yapar. İktisat biliminin temeli sınırsız isteklerini sınırlı kaynaklara göre maksimize etmektir, kısacası  homoekonomikus kendi menfaatlerini maksimize etmeye  çalışan bir homo-sapiendir.

Pandemi ile birlikte bu kavramı daha derinden yaşamaya başlık, nerede mi?

Aşı sırası gelmeden torpil kullanarak aşı olan veya olmaya çalışan kişilerde.  

Açılım olsun mu olmasın mı? Olacak ise ne şekilde olsun?

Turizmcilerin esnek açılım istemesi, sağlığı ön planda tutanların kısıtlamaların artmasını istemesi.

Öğretmenler aşı olmadan eğitim başlasın mı başlamasın mı?

Kredilerin ertelenmesi konusu. Bankalar mevduata faiz öderken kredilerin ertelenmesine karşı. Doğal olarak geliri olmayan veya düşen kişiler veya şirketler faiz yükü olmadan erteletme ısrarında.

Kamu çalışanlarından kesinti olsun mu olmasın mı tartışmalarında. İki tarafta  Hoca Nasreddin hikayesi gibi haklı.

KIB-TEK üzerinden yaşanan tartışmalar.

İmzalanan mali iş birliği protokolü.

2020’de ithalatı artan en önemli ürün taşıtlar olmasına rağmen taşıt ithalatçılarının şikayetleri.

Bireyler kendi menfaatlerine göre taleplerde bulunuyor, Bu noktada devlet ve hükümetin devreye girip toplumsal çıkarları bireysel çıkarların önüne koymalıdır.

Siyasi istikrarın olmadığı, kurultay ve seçimlerin eksik olmadığı ülkemizde bu kararları almak gerçekten zor ve siyasi bedeli mutlaka olacaktır.

Kısacası, en azından hükümet homoekonomikus düşüncesinden uzak durmalıdır.

Dünyada sosyalist düzen hayali kuran kişiler,insanoğlunun homoekonomikus olduğunu unutmamalıdırlar.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları