Merkez’den borçlanma

Yayın Tarihi: 07/07/21 09:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

KKTC Merkez Bankası, valör tarihi 6 Temmuz, itfa tarihi 5 Ekim olan 91 gün süreli döviz cinsinden borçlanma gerçekleştirdi. Borçlanma KKTC’de faaliyet gösteren ticari bankalara yönelikti.

KKTC Merkez Bankası, % 0.70 faiz oranı ile 20 milyon dolar, % 0.30 faiz oranı ile 50 milyon euro ve % 0.40 faiz oranı ile 70 milyon sterlin borçlanma ihalesine çıktı.

İhale sonucunda KKTC Merkez Bankası, 25 milyon dolar, 32 milyon euro ve 111 milyon sterlin borçlandı. Borçlanılan miktar TL cinsinden yaklaşık 1.9 milyar TL’dir.

Söz konusu miktar  2021 KKTC bütçesinin yaklaşık % 20’si, maaş ve maaş nitelikli ödemelerin ise % 25’i yani üç aylık maaş ve maaş nitelikli ödemelere denk gelmektedir. 2021 yılında öngörülen bütçe açığının % 230’u.

Mart 2021’de TGA hariç yabancı para cinsinden mevduatın % 51.53’ü krediye dönüştü. Yine aynı dönemde yabancı mevduatların toplam mevduatlar içersisindeki payı % 66.39 olarak gerçekleşmişti. KKTC Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre ticari bankalar 15 milyar 317 milyon TL karşılığı döviz mevduatını krediye dönüştüremedi.

Merkez Bankası’nın 31.03.2020 kararına göre döviz mevduatlarının zorunlu karşılık oranı vadelerine göre % 5 ile % 8 arasında değişmektedir. TGA ile birlikte bu oranı % 20 kabul edersek bankalarımızın elinde krediye dönüşmeyen yaklaşık 12 milyar TL’lik döviz bulunmaktadır.

Merkez Bankası bu borçlanma ile ticari bankalarımızın elinde bulunan döviz mevduatlarının yaklaşık % 16’sını yukarıda verilen faiz oranları ile 91 gün süre ile borçlanmıştır.

Merkez Bankası senet ihracı ile bankalara  rahatlama sağlamıştır. Sonuçta bankalar, topladıkları mevduatları ne kadar fazla krediye döndürebilirlerse o kadar kârlı olurlar.

Merkez Bankası  muhtemelen borçlanarak elde ettiği fonu daha yüksek faiz ile mevduata yatırıp kâr elde edip itfa tarihinde ticari bankalara karşı yükümlülüğünü yerine getirecektir. Sonuçta KKTC Merkez Bankası borç verilebilecek en güvenilir kurumumuzdur.

Bu borçlanmaya iki yönden bakmakta yarar vardır.

Birincisi, Merkez Bankası bu stratejisi ile kârlılığını artıracaktır ve Merkez Bankası yıl sonunda kârının % 75’ini maliyeye devredecektir. Mart 2021 ‘de alınan avansı da düşününce olumlu bir strateji. Diğer taraftan da bankaların kârlılığı artacaktır.

İkincisi ise, Mart 2020’den beri savunduğum,  Merkez Bankası’nın ve ticari bankaların birkaç yüzyılda bir karşılaşılan bu durum karşında  ekonomik çarkların dönmesi adına yapabilecekleri daha fazla şeylerin olduğudur.

Bence, bilançolar ve rakamlar buna imkân vermektedir.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları