Kripto para

Yayın Tarihi: 30/12/21 08:10
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Değerli Kıbrıs Postası okuyucuları; bu yazımda Kripto Para konusu ile ilgili dostum LAÜ Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanı Doç. Dr. Derviş Kırıkkaleli ile yaptığımız bir sohbeti paylaşmak istiyorum. Derviş Hoca, son yıllarda yaptığı başarılı akademik çalışmalar ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Kripto Para konusu ile de yakından ilgilenmektedir.

Soru: Hocam bu Kripto Para nedir? Mekanizması nasıl çalışmaktadır? Şimdi takip edebildiğim kadarı ile üretim tarafına da ilgi artmaktadır? Hala hazırda bu piyasada olan veya girmeyi düşünen yatırımcılara önerileriniz nelerdir?

Cevap: Bilgi teknolojilerinin ve internetin hızla gelişmesiyle, elektronik paranın son yıllarda giderek popüler hale geldi ve bu da çevrimiçi ticaret yapan insanlar için birçok kolaylık sağlıyor. Bu yeni para birimi türü sanal olarak ortaya çıkıyor, para biriminin aksine fiziksel bir deposu olmayan, değerin dijital bir gösterimi olarak gerçekleştirilir. Kripto Para İstatistikleri ((Top Picks))  toplam 12.870 kripto para birimi var,  Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 2.37 trilyon dolar 24 saat başına tüm kripto para birimlerinin işlem hacmi şu anda 100 milyar dolar civarındadır. Kripto para blockchain kullanan bir tür para birimidir işlemleri güvence altına almak ve merkezi bir bankacılık sistemi olmadan dijital varlıkların internet üzerinden transferini sağlamak için kriptografi teknolojisi kullanılmaktadır. Bazı çalışmalar kripto para birimlerinin para olmadığını savunurken, bazıları bu fikre karşı çıktı ve kripto para birimlerini para olarak kabul etmektedir.

Kripto para birimleri kripto para borsalarından üretilebilmekte veya alım-satım yapılabilmektedir. Tüm e-ticaret siteleri kripto para birimleri kullanarak satın alımlara hali hazırda izin vermez. Aslında, kripto para birimleri, hatta Bitcoin gibi popüler olanlar bile perakende işlemler için pek kullanılmıyor. Ancak, kripto para birimleri hızla artan değeri, ticari araç olarak daha popüler hale getirdi. Sınırlı ölçüde, sınır ötesi transferler için de kullanılmaya başlandılar.

Bitcoin en popüler ve değerli kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi ve 2008'de dünyaya tanıtıldı. Her kripto para biriminin farklı bir işlevi ve spesifikasyonu olduğunu iddia etmektedir. Örneğin, Ethereum'un eteri kendisini altta yatan akıllı sözleşme platformu için gaz olarak pazarlamaktadır. Ripple'ın XRP'si bankalar tarafından farklı coğrafyalar arasındaki transferleri kolaylaştırmak için kullanılıyor.

 

Her ülke kripto para türlerini farklı şekilde regüle etmeye çalışmaktadır ve 2022 yılı kripto paraların regülasyon yılı olacağını dillendiren birçok finansal kuruluş vardır. Avrupa’da kripto paralar yasal ve finansal bir enstrüman olarak kategorize edilirken Japonya’da kripto paralar bir mülk olarak kategorize edilmektedir. Bunların yanında, Aralık 2021 itibariyle El Salvador, dünyada parasal işlemler için Bitcoin'e izin veren tek ülke olmuştur

Her geçen gün kripto para madenciliği (üretimi) kripto paraların popülerliği arttıkça artmakta ve kripto para üreticilerinin sayısı katlanarak artmaktadır. Madenciliğin en çarpıcı özelliği, varlıklarınızı nasıl kullanmak istediğiniz konusunda özgür olmanızdır, çünkü bankacılık sistemimizde tasarruflarımız, bankaların ve hükümetlerin kontrolündedir. Dolayısıyla kriptoda paramız üzerinde tam kontrol ve yetki üreticidedir. Dijital alanda olduğu gibi sahte paranın olumsuzluklarını aşabilmemizdir. Ayrıca, ülkeler arası para transferlerinin maliyetlerini çok aşağıya çekebildiğimiz ve diğer bir avantaj push and pull metot kripto para üreticilerin isimlerini  de gizli tutulmasıdır.

Bone Fide Wealth başkanı Douglas Boneparth yaptığı açıklamada, dört yıl önce, belki 10 müşteriden 1'i dijital varlıklar ve kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorken bugün bu oran %50’ lere ulaştığının altını çizmiştir. Ancak yatırımcıların kripto paralara yatırım yaparken çok dikkatli olmalı ve bilinmeli ki en güvenilir ve en güçlü kripto paralar bile S&P 500 den 8 kat daha dalgalı bir yatırım aracıdır. Birçok kişi kripto paralara yatırım yapıp yüksek gelir sağladığını öne sürseler de, yatırım yapmadan kripto para alanlarında uzman finansal kuruluşlardan bilgiler alınmalıdır. Bu kadar yüksek dalgalı yatırım opsiyonlarına eğer yatırım yapılacaksa birikimlerini sadece küçük bir oranı ile yatırım yapılmalıdır.

2022 yılının pandeminin kontrol altına alındığı ve ekonomik sorunların sona erdiği bir yıl olmasını dilerim.  Tabii seçim sonrasında da güçlü istikrarlı bir hükümet!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları