Mandela Etkisi

Yayın Tarihi: 13/01/22 08:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Pazar akşamları TRT 1’de 3’te 3 isimli gayet başarılı bir bilgi yarışması programı var. Uyku tutmamış ise Saat 23.00’de başlayan bu programı seyretmenizi tavsiye ederim. Pazar akşamı bir sorunun cevabı “ Mandela Etkisi” idi, sorudan bu daha önce duymadığım kavramın ne olduğunu anlamıştım ama merak edip Google Amca’dan biraz daha detaylı araştırdım.

Mandela etkisi ifadesi 2009 yılında Güney Afrikalı Fiona Broome tarafından popüler hale getirildi.  Peki, nedir bu Mandela Etkisi? “Günümüzde birçok defa gerçek sandığımız, hatta gerçekliğinden emin olduğumuz şeylerin tam tersinin çıktığı durumlarla karşılaşmışızdır. Mandela Etkisi isminden de anlaşılacağı üzere, Nelson Mandela'dan gelmektedir. Nelson Mandela'nın hapishanede öldüğünü iddia eden insanlar, 2013 yılında Afrikalı özgürlük savaşçısı hayata gözlerini yumduğunda "Nasıl yani Mandela hapiste ölmemiş miydi?" sorularını sormuştu. Ve bu soruyu soran kişi o kadar fazlaydı ki büyük bir infiale neden olmuştu”. Kısacası, Mandela Etkisi “Aslında büyük bir grubun bir bilgiyi ya da olayı yanlış aktarmasından kaynaklanan kitlesel bir yanılsama. Bu genellikle medya üzerinden yapılan bir manipülasyon olabileceği gibi, kişisel olarak kulaktan kulağa yapılan aktarımın sonucu olarak da görülebilir.” (bolgegundem.com/MandelaEtkisi).  Nelson Mandela gerçekten çok önemli bir liderdi. Dünyanın yeni Mandelalara ihtiyacı olduğu aşikârdır.

İnternette, bu konu ile ilgili çok sayıda örnek var: Kitkat, Monopoly, Flintstone, Starwars Mickey Mouse.....

Ülkemiz tarihinde bana göre bu en iyi örnek;  “ Sadece eşekler Kıbrıslıdır” sözü kime aittir diye sokakta sorsak büyük bir çoğunluk, bugün 10. Ölüm yıl dönümünde andığımız Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’a ait olduğunu söyleyecek. Ama literatürde, bu sözü ilk söyleyenin Makarios olduğu konusunda önemli sayıda kaynak mevcuttur.

Bugüne dönecek olursak, Faiz Sucuoğlu Sterlin borçlarında 12 TL’nin üstündeki rakam ertelenecek demesine rağmen hala daha Başbakan’ın kuru 12 TL’ye sabitleme sözü verdiği konuşulmakta. Başbakan çeşitli defalar buna açıklama getirse de hala daha algı o yönde.

Ana Muhalefet lideri Tufan Erhürman seçim sonrası Euro Muhasebesine geçeceğiz dedi. Ama ülkede sanki resmi para birimi olarak Euro’ya geçiyoruz algısı oluştu. Bunun üzerine pek çok kişi geçilir veya geçilmez üzerinden hala daha tartışmaktadır. Tufan Hoca’nın söylediği başka bir şey, gerçi benim kişisel fikrim bunun da  olamayacağı yönündedir ama tartışma başka yöne çekildi.

Son dönemde aklıma gelen başka bir örnek ise yılbaşında  Girne Belediyesi’nin süsleme olayı. Belediye, bu resmin Girne değil de İtalya’da bir şehir olduğunu söylese de Girne dışında yaşayan vatandaşlar hala daha Girne Belediyesi’ni böyle bir dönemde harcama yaptığı için eleştirmektedir.  Ama böyle bir olay yaşanmamıştır.

Bu liste uzayıp gider örneğin İTEM yasasını hangi iktidar döneminde çıkarıldı? 

Muhtemelen benim de doğru bildiğim pek çok yanlışım vardır. Önemli olan bu yanlışları düzeltmektir.  

23 Ocak’ta oy verirken doğru bilinen yanlışlara dikkat etmekte fayda vardır!

Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesi liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve rahmetle anıyorum.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları