Siyasal ve ekonomik istikrar

Yayın Tarihi: 16/02/22 08:15
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

23 Ocak erken seçimleri sonucuna göre, UBP dışında bir hükümet modeli pek de olası görünmemektedir. Sucuoğlu’nun 8 Şubat’ta hükümet kurma görevini almasından sonra çeşitli hükümet senaryoları gündeme geldi. Sucuoğlu’nun propaganda süreci ve sonrasında dikkat çektiği konu ise “ Siyasi İstikrar”.

Siyasal İstikrardan kasıt sayısal anlamda güçlü hükümet mi demek? Mutlaka ama tabii ki bu tek başına yeterli değil aynı zamanda koalisyon ortakları arasında amaç birliği de olmalıdır.

KKTC ekonomisi yapısı gereği dış şoklara açık bir ekonomidir. Yıllardır ertelenen yapısal reformlar ekonomimizi daha da kırılgan bir yapıya sürüklemektedir.

Siyasal istikrar, ekonomik istikrarın olmazsa olmazı ama tek başına yeterli değildir. Siyasal istikrar ne ifade ediyor? Halktan, seçim sonucunda kanunlar çerçevesinde yetki olan hükümetin yapacağı icraatlarda vatandaşın desteğini almasıdır.

Yapısal reform ne ifade etmektedir? Daha iyi bir gelecek için belli bir süre bireysel ve toplumsal olarak bedel ödemektir.

Ekonomi, kıt kaynakları en iyi yönetebilme bilimidir. Bireysel olarak düşünürsek bir aile kredi ile yeni bir ev alırsa, borç ödenene kadar belli konularda fedakârlık yapmalıdır.

Eğri oturup düz konuşsak da, düz oturup eğri konuşsak da gelecek için yapısal reformlara ihtiyacımız var. Bunun daha açığı bedel ödemeden düzlüğe çıkamayız.

Bu bedel ödeme balık baştan kokar mantığı ile toplumun geneline mümkün olduğunca eşit yansıtılmalıdır.

Ekonomik sorunlarımız belli, maaş ve maaş nitelikli ödemelerin bütçedeki payı, bütçe açığı, işsizlik, genç nüfusta işsizlik ve enflasyon. Bazı arkadaşlar ticari açığı da sorun görmektedir, doğrudur ama ekonomik yapımız gereği bana göre diğer sorunlara göre daha önemsiz bir konudur.

Sosyal sorunlarımız eğitim, sağlık, altyapı.

Bu yapı ile dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yöneticileri ülkemizde başbakan, bakan olsa da gereken yasal düzenlemeler yapılmadan, çok fazla gelişme kaydedemeyiz.

Dünya,2 yıldır pandemi ile mücadele etmektedir. Bizim ile benzer ekonomik yapıya sahip ülkelerde de benzer ekonomik daralmalar yaşanmıştır, hatta bazı ülkelerde daha büyük boyutlarda yaşanmıştır. Dünya Bankası verilerinde bunu görebiliriz.

Bunu üzerine TL’de yaşanan değer kaybı ithalata dayalı ekonomimiz de ciddi hasar yaratmıştır.

Kısacası ülkeyi bedel ödeterek düzlüğe çıkaracak sayısal anlamda güçlü ve uyumlu bir koalisyon hükümeti elzemdir.

Yapılması gereken, muhtemelen halkın geneli de benim ile aynı görüştedir.

  • Pandemi, TL’nin değer kaybı gibi tüm olumsuzluklara rağmen halkımız UBP’ ye 24 vekil ile teveccüh göstermiştir. Seçilen vekiller, bakan olamadım, şu tanıdığım şu mevkiye atanamadı gibi bireysel çıkarlarını öne çıkarıp kurulması muhtemel hükümeti baltalamamalıdır.
  • UBP dışında diğer dört partimiz bir sonraki seçimleri düşünerek muhalefette kalıp biz iktidar olsaydık şöyle yapardık böyle yapardık düşüncesinden vazgeçmelidirler.

Klişe bir laf “ Gelecek seçimleri değil, gelecek nesilleri düşünün”. Eğer parlamento yapımız böyle ise 2-3 yıl sonra çok daha iyi noktalara geleceğiz.  Değilsek aynı konuları konuşmaya devam edeceğiz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları