Başbakan kim? Cepte metelik yok...

Yayın Tarihi: 10/05/22 08:15
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Hepimiz yorulduk, hükümetin nasıl ve kimin başkanlığında kurulacağından çok daha büyük sorunlarımız var.

Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un, meşhur romanı Gün Olur Asra Bedel’i bilmeyen yoktur. Son dönemde ülkede yaşananlar, bana bu romanı çağrıştırmaktadır. Bakan değişikliği ve istifa eden hükümet, aynı hükümetin kurulup, güvenoyu alamaması ve yeni hükümet arayışları, son 2-3 haftada yaşadıklarımız “Asra” bedel.

Dün akşam Cumhurbaşkanı Tatar, Sucuoğlu ile istişare ederek görevi Üstel’e verdi. Akşam saatlerinde toplanan UBP MYK’sı sonrasında Sucuoğlu, Üstel isminin sürpriz olmadığını fakat bugün (dün) görevlendirilmesinin zamanlama açısından sürpriz olduğunu söyledi. MYK’nın, Üstel ismini Çarşamba günü toplanacak olan PM’ye tavsiye edeceğini belirtti.

Çarşamba günü PM’den nasıl bir karar çıkar bilemiyorum. Her zamanki bakış açım ile ülke için hayırlısı ne ise onun olmasını diliyorum.

PM’den Üstel’e onay çıkar ise KKTC siyasi tarihinde bir ilk yaşanacak, gerçi daha önce Talat CTP Genel Başkanı iken CTP-UBP hükümeti, Kalyoncu başbakanlığında kurulmuştu ama o dönemde Talat milletvekili değildi.

Türkiye’de ise 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra Erdoğan milletvekili olmadığı için Gül başbakanlığında 58. Hükümet kurulmuştu.

Diğer bir konu ise doğru veya yanlış,  bilinçli veya bilinçsiz yaratılan algı; Tatar, Saner, Üstel ve Atun Türkiye’nin adamı, Sucuoğlu ise Türkiye’nin istemediği kişi. Tatar ve Saner hükümetlerinde Atun bakan olarak görev almamıştı fakat Sucuoğlu tarafından en önemli bakanlık olan Maliye Bakanlığı’na atanmıştı. Kurulması beklenen Üstel kabinesin de Atun yer alacak mı?

Çocukluğumdan beri favori hayvanım, Kedigiller’in en büyüğü olan kaplandır. Asya’nın kralı kabul edilen kaplanlar ile ilgili sevdiğim atasözü ise “Kaplan yavrusu edinmek isteyen, kaplanın inine girmek zorundadır"

 İne girmekten kastımı anlatmadan önce bir iki cümle de DP ve YDP’ye söylemek istiyorum.

Demokrasi önemli, koalisyonun küçük ortaklarının da icraatta söz sahibi olması tabii ki gerekmektedir. Yalnız bu iki partinin toplam milletvekili sayısı beş, UBP’nin, Lefkoşa’da yedi milletvekili var! Sadece Lefkoşa’da iki partinin toplamından iki fazla!

Öngörülen 29’a dayalı yeni bir UBP-DP-YDP hükümeti. Bu hükümetin % 83’ü UBP,  %10’u DP ve %7’si YDP olacak. İki küçük partinin 100 günlük önerileri başlı başına ayrı bir yazı konusu.  Üç ortaklı bir şirket düşünün  ve %17 hisseye sahip iki küçük ortak, şirketin geleceğini gerek doğru gerekse yanlış kararlar ile belirlesin!

Muhalif  iktisatçılar için ise bayram günleri yaşanmaktadır, hesap makinesini eline alan bir rakamı bir rakama bölüyor, bulduğu sonucu GKRY ve benzer ülkeler ile kıyaslıyor sonra da yandık bittik mahvolduk!

Bu sonuca ulaşmak için aşırı bilgi birikime sahip olmaya gerek yoktur. İktisatta Giriş dersi alan öğrenciler de benzer sonuçlara ulaşabilir. Önemli olan tespit değil önerilerdir.

Yaşanan süreçte vatandaş ne Kıbrıs Sorunu ’nu düşünmekte ne de kimin başbakan veya bakan olacağını düşünmektedir. Vatandaşın tek derdi geçim ve ekonomidir. Bunu içinde cesaret gösterilmeli ve radikal kararlar alınmalıdır.

Radikal karlar almak, kaplan inine girmek demektir,

  • Öncelikle sahip olunan kıt kaynaklar dağıtılmamalı ve bölüşülmelidir.
  • Atamalarda, parti içi dengelerden daha fazla ülke menfaatleri düşünülmelidir.
  • Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi devletin ve bankaların kesinleşmiş alacaklarının üstüne gidilmelidir.
  • Türkiye ile TL üstünden ticaret için program hazırlanıp konuşulmalıdır.
  • TCMB ile SWAP kanalları mutlaka revize edilmelidir.
  • Türkiye’de uygulanan Kur Korumalı Mevduat ve uygulanması planlanan Enflasyon Korumalı Tahvil ülkemizde de uygulanmalıdır.
  • Hazırlanmakta olan Sanal Bet, Kripto ve Forex yasaları bir an önce yasallaştırılmalıdır.
  • Yabancıların konut alımındaki bürokratik engeller ortadan kaldırılmalıdır.
  • KIB-TEK’de rasyonaliteye dayalı radikal kararlar alınmalıdır.

Bu tip kararların siyasi bedeli olacaktır ama siyasi risk almama adına mevcut statüko devam ettirilirse bunun bedelini Kıbrıs Türk halkı ödeyecektir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları