İstikrar ama nasıl?

Yayın Tarihi: 15/08/22 08:15
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Cuma sabahı, yeni Belediyeler Reformu muhalefetin ciddi itirazlarına rağmen komiteden geçti. Naçizane görüşlerimi başka bir yazıda paylaşırım.

KKTC’de hep istikrar diyoruz ya 1983’den beri, 39 yılda beş cumhurbaşkanı ve 16 başbakan görev yaptı. Cumhurbaşkanlarından üçü sağ görüşlü, ikisi sol görüşlü. 16 başbakanın dokuzu UBP’li, altısı CTP’li ve biri DP’li. 1983’ten beri değişiklikler ile beraber 44 hükümet kuruldu.

Yaşanılan ekonomik sorunların, temel sebeplerinden biri daima siyasi istikrarsızlık olarak kabul edildi. Doğruluk payı var mı? Tabii ki. Özellikle 2010 yılından sonra başbakan değişimleri çok fazla oldu.

Devletlerin temel taşları merkezi yönetim ve yerel yönetimler.

Peki, yerel yönetimlerde durum ne?

KKTC’de altı ilçe ve 28 belediye var. Altı ilçeden Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefke’ye bakacak olursak.

Lefke Belediyesi 1900 yılında kurulan ilk Türk Belediyesi’dir. Geçen 122 yıl da görev yapan belediye başkan sayısı sadece 12.

1983’den beri görev yapan KKTC Başbakanlarından az. Lefke Belediyesi’nde siyasi istikrar sağlanmış gibi!

KKTC’nin en büyük belediyesi olan Lefkoşa Türk Belediyesi 1958 yılında kuruldu ve geçen 64 yılda görev yapan belediye başkan sayısı 11. Yine hükümetlere göre göreceli olarak siyasi istikrar sağlanmış gibi!

Liman kentimiz olan Gazimağusa Belediyesi, Lefkoşa gibi 1958’de kuruldu ve görev yapan belediye başkan sayısı 10.

KKTC’nin turizm başkenti Girne, en çok hırpalanan veya hırpaladığımız şehir, 1974’den beri görev yapan belediye başkan sayısı dokuz.

Son dönemde altyapı çalışmalarının hızlandığı, üniversitelerin faaliyete geçtiği tarım ve narenciye şehri Güzelyurt’ta, 1976’dan beri görev yapan belediye başkan sayısı dört.

Yerel yönetimlerde hükümetlere göre daha fazla siyasi istikrar sağlanmış durumda, peki 28 belediyede yaşayan vatandaşlarımızın ne kadarı aldıkları hizmetten memnun? Yaşanan istikrar memnun olduklarını göstermekte!

Güçlü merkezi hükümet olmazsa güçlü yerel yönetimler olamaz. Yerel yönetimler gerekli katkıyı merkezi hükümetlerden alamıyor, bunun yanında hepsi demiyorum ama bazıları gelecek seçimler için, başta istihdam olmak üzere popülist kararlar almakta.

İstikrar önemli ama doğru kararlar ile birlikte.

İstikrar sembolü Sir Alex Ferguson, Manchester United’da 27 yıl teknik direktörlük yaptı, kazanmadığı başarı kalmadı. Yönetim Kurulu arkasında durmasa, kendisi doğru kararlar almasa bu kadar uzun dönem görevini sürdürebilir miydi? İmkânı yok!

Kısacası istikrar önemi ama tek başına bir şey ifade etmiyor.

Zor olsa da hükümet ve muhalefetin asgari müştereklerde buluşup reformu el birliğiyle hayata geçirmesini diliyorum.

27 Kasım’da doğru kararlar ile gerçek anlamda yerel yönetimlerde istikrarın başlamasını temenni ediyorum.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları