Atatürk 42 yaşındaydı

Yayın Tarihi: 08/09/22 08:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

1923’de Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, Atatürk 42 yaşındaydı, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş, Kıbrıs Türk halkının lideri olurken 49 yaşındaydı. ABD tarihinin ilk Afroamerikalı başkanı olan Barack Obama başkan seçildiğinde 48 yaşındaydı. Vladimir Putin, Rusya başbakanı olduğunda 47 yaşındaydı. 

KKTC’de seçim dönemlerinde adayların yaşları daima konu olmuştur. Yaşlı veya genç. 2015 Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde Eroğlu’nun yaşı rakipleri tarafından sıkça gündeme getirilmişti. 2020’de ise 2015 yılında Eroğlu’nun yaşını gündeme getirenler, bu sefer Akıncı’nın yaşı ile gündeme geldi.

Bazı kadın adayların da seçim dönemlerinde avantaj sağlama adına bunu kullanmaya çalıştıkları aşikârdır.

Aynı şekilde erkek adaylar da bunu kullanarak avantaj sağlamaya çalışmaktadırlar

Anayasa Mahkemesi kararı ile Yerel Seçimler konusu belirsizliğe büründü. Sonuçta seçimlerin tarihi ve kaç belediye için seçim girileceği yakında belli olur.

Propaganda sürecinin yaş ve cinsiyet temelinde olmamasını dilerim. Konuşulması gereken belediyelerin mevcut durumu ve adayların rasyonalite içerisinde ilerisi için vaatleri olmalı

Seçmenler de bu vaatleri bir kenara not etmeli ve 4 yıl sonra ne kadarının gerçekleştiğinin muhasebesini sandıkta yapmalıdır.

Yerel yönetimlerimizin en önemli sorunu dışsal şoklar ile yaşanan yüksek enflasyon ve bu oranın çalışanların maaşlarına yansıtmasıdır. Neden mi sorun? Kamu maliyesinin yaşadığı zorluklardan dolayı yerel yönetimlerin, merkezi hükümetten aldığı katkı payı enflasyon oranında artmamaktadır.

28 belediyenin önemli bir bölümü finansal sorunlar yaşamaktadır. Üzülerek gözlemliyorum ki sadece maaşları ödeyen ve çöpleri toplayan belediyeler başarılı sayılmaktadır.  Ama çağdaş belediyecilik bu değil ki.

Yerel yönetimlerimizin personel sayısı ortada ama hala daha dışarıdan hizmet alınması anlaşılabilir değil.

Türkiye ile imzalanan protokollerde yerel yönetimler ile işbirliği konuları da var. Bunlar değerlendirilmeli. Türkiye’de çok başarılı yerel yönetimler var, bu işbirliği sadece finansal kaynak sağlama adına olmamalı ayrıca bilgi birikimi (Know- How) de olmalı.

Bu kadar küçük bir coğrafyada 28 belediye sürdürülebilir değil mutlaka bilimsel veriler çerçevesinde bu değerlendirilmelidir.

Bizimkiler dizisini çoğumuz hatırlar, dizide ki apartman yöneticiliği seçimleri ile ilgili replikler hala daha hafızalarımızdadır. Türkiye’de bir apartmandaki seçmen sayısından daha az seçmeni olan bölgelerin belediye olarak kabul edilmesi ise son derece trajikomiktir.

Seçimler demişken, yerel yönetimlerde siyasi partilerden bağımsız, doğru kişinin seçilmesi önemlidir. Girne, Lefke ve Gönyeli’de vizyon sahibi, birikimli yeni adaylar göze çarpmaktadır. O bölgelerde ikamet edenlerin bunu değerlendirmeleri özelde kendi bölgeleri, genelde ise ülke için yararlı olacaktır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları