Bacasız sanayi ve Makao örneği

Yayın Tarihi: 17/09/22 09:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Birinci Dünya Savaşı’na kadar lüks bir ihtiyaç olarak kabul edilen turizm, 1960’lı yıllarda kültürel bir hareket olarak kendini göstermeye başlamış, 2000’li yıllarda ise zorunlu ihtiyaçlar arasına dâhil olmuştur. Turizm sektörü artık dünyada hızla gelişen ve bacasız sanayi olarak adlandırılan bir sektördür. (Kar,2004)

KKTC gibi gelişmekte olan küçük ada ekonomilerinde, turizm sektörünün önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Ülkeler turizm sektörünün ekonomiye katkısını artırmak için politikalar üretmekte ve daha fazla turistin ülkelerine gelmesinin yollarını aramaktadırlar. 

KKTC’de turizmin önemi tek başına cari açığın yüzde 70’ini finanse etmesidir ayrıca toplam istihdamın yüzde 78’i hizmetler sektöründe istihdam edilmektedir.

Pandemi döneminde ekonomimiz daraldı temel sebebi de ülkeye girişlerin ve konaklamaları azalmasıdır.

2020 yılında 2019’a göre

Girişler %77.8

Doluluk oranı % 66.5

Kara kapılarından giriş  % 82 azalmıştı.

Milli gelirde %16.2 oranında azalmıştır,  esas nedeni ise turizm gelirlerinin düşmesidir.

Dünya Bankası verilerine göre, KKTC ile benzer özellikler taşıyan ada ülkeleri de benzer oranda hatta daha fazla daralmıştır.

Yeri gelmişken tekrardan hatırlatmanın yararı olacaktır. 2023’e giriyoruz ve hala daha 2021’in milli gelirini bilmiyoruz.

Dünyada ve KKTC’de turizm hareketlerine katılım giderek artmakta ve çeşitlenmektedir. Deniz-kum-güneşe dayanan sahil turizmi önemini devam ettirmekle birlikte son dönemlerde turistik talepte ki değişmeler dikkat çekici boyut kazanmaktadır.

Salamis Harabeleri, Soli Harabeleri, kalelerimiz  ve müzelerimiz dünyada az bulunan önemli yerlerdir. Özellikle Avrupa’da buna benzer tarihi yerlere giriş ücretleri 40-50 Euro iken ülkemiz de sadece 1-2 Euro.

Özellikle TL’nin değer kaybı göreceli olarak turizm sektörümüze avantaj sağlamaktadır.

Ekim 2020’de açılan Maraş’ı ziyaret eden sayısı 1 milyona yaklaştı. Artık bu değerden KKTC ekonomisi ve turizminin nasıl gelir elde edebileceği üzerine yapılan çalışmalar hızlandırılmalıdır.

Siyasilerimiz ve akademisyenlerimiz sıkça KKTC’yi Malta ile kıyaslamakta ve Malta örneğini anlatmaktadırlar. Bunun yanında Singapur ve Tayvan modelleri de sıkça gündeme gelmektedir.

Bence karar vericilerimizin Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı eski Portekiz sömürgesi olan özerk Makao’yu incelemeleri gerekmektedir. 32 kilometre kare alanı olan, 700 bin kişilik Makao Adası’nda 42 kumarhane bulunmaktadır ve Pandemi öncesi kişi başına düşen gelir 86.000 dolardı.

Makao’daki kumarhaneler ekonominin % 50’sini ve devlet gelirlerinin % 40’nı oluşturmaktadır.

Kumarhaneler ülkemizin bir gerçeği ve bundan nasıl en yüksek verim alınabilir konusu karar vericiler tarafından incelenmelidir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları