Oktay-Sucuoğlu fotoğrafı

Yayın Tarihi: 18/11/21 09:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Kıbrıs İşlerinden sorumlu Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC ziyaretinde “yeni” Başbakan Faiz Sucuoğlu ile karşılıklı ‘sempatik gülüşmeler’ eşliğinde paylaştığı fotoğraf karesini -bizzat kendi sosyal medya hesabından, üstelik de dört kareden “ilk tercih” olarak paylaşması burada "Faiz karşıtı ve Faiz yaralı" takımı oldukça rahatsız etmiş görünüyor.

Güçleri yetse Fuat Oktay’a “nasıl yaparsın…” diyecekler!

Hallerini ibretle izlediğimiz bu “tehlikeli” takım, acaba ne olmasını istiyor ve bekliyor?

Söz konusu karenin paylaşımının Fuat Oktay’ın bizzat “isteği” olduğunu, bu nezaketi elbette göstereceğini hepimiz biliyoruz.

Aksi durumda eleştirilerin doğrudan hedefi olacaktı.

Fuat Oktay bunu neden yapsın?

**

Her ne kadar Faiz Bey, Fuat Bey ile temaslarından "memnun kaldığını" anektotlarla dile getirse de Oktay’ın Sucuoğlu’na nezaket gösterdiği ve fakat mesafeli olduğu da bir gerçek.

Evet, acelesi vardır diyerek gitmiştir ama neticede Başbakanlıkta bir görüşme olmamıştır.

Başka şeyler de söylenebilir.

Ne var ki Fuat Oktay, Sucuoğlu’na “nezaket” de göstermiştir.

Burada soru şudur:

Fuat Oktay bu mesafe ile KKTC’deki “temsilcilere” mi vefa gösteriyor yoksa “kendi” tercihi olarak mı böyle yapıyor?

Birilerine -tam olarak hâkim olamadığını düşündüğü gerçeği ile- Kıbrıs’ta bu konuda “bilendiği” kesin ama ortada Sucuoğlu’na dönük halen bir tebrikin olmadığı, hatta Sucuoğlu’nu Ankara’ya davetin de söz konusu olmadığı ortada…

Yemekte ana muhalefete verilen mavi boncuk hareketlerinin ise Sucuoğlu’na dönük olduğu anlaşılıyor.

Ne var ki bu “soğuk havaların uzun sürebileceğini sanmam…” diyenlerle aynı kanaatteyim.

**

Öte yandan Fuat Oktay’ın ziyaretine konu olan Lefkoşa’da 500 yataklı hastanenin temelinin “atılmış” gibi yapılıp, olan şeyin “tanıtımdan” ibaret olduğu gerçeğini yok sayarsak Kıbrıs sorunu konusunda söylenenler de oldukça tuhaftı…

Nasıl olsa Türkiye’de kimse hastanenin temeli atılmış mı atılmamış mı diye bir derdi olmadığı için olsa gerek Fuat Bey’in yine sosyal medya videolarına baktığımızda kendisini ‘Türkiye’ye tanıtma’ konsepti içerisinde davrandığı görülüyor.

**

Kıbrıs meselesinde söylenenler ise tamamen jargon dışı.

Demek istediğim “yeni jargonun” da dışında.

KKTC’nin 38’inci Kuruluş Yıldönümü kapsamında düzenlenen törende konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İki devletli çözüm bir müzakere pozisyonu değildir” diyor ve aynı anda adada adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümü arzu ettiklerini ifade ediyor.

Bunun ne demek olduğu doğrusu anlaşılmıyor.

İki devletin bir müzakere konusu olabileceği” oysa, Crans Montana’da Rum lider Anastasiadis’in Mevlüt Çavuşoğlu ifşaatıyla da ortaya koyduğunu bildiğimiz ve bu nedenle halen Güney’de topa tutulduğu önemli bir kazanım…

Yani anlamadığımız şu, biz “iki devleti müzakere etmek” için zorlamıyor muyuz bu politikayı?

Fuat Bey’in dediğinden anlaşıldığına göre “iki devleti müzakere etmek istemiyorsak” ne istiyoruz?

Üstelik KKTC’nin 38. Yılında Maraş lafının da hiç edilmemesi, bu konuda yaşanan bâriz, derin “hayal kırıklığını” da tescil eder nitelikteydi.  

Bunu da belirtmeliyiz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.