Tatar ile Sucuoğlu’nun kabine operasyonu…

Yayın Tarihi: 25/02/22 09:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Kabineden pek memnun olunmadı.

Bu genel bir hava…

İçte de dışta da bu konuda rivayet geniş.

Muteber olanı var.

İftira olanı da…

Klasik bir durum.

**

Doğru; Hükümet zaten zor kuruldu.

Bir ay sürdü.

Faiz Sucuoğlu, CTP’yi yıpratarak HP ile kurmak için işi bayağı zorladı.

Uzadı da uzadı…

Gelinen noktada Başbakan Faiz Sucuoğlu, kabine konusunda eleştiriler ve dedikodular için önemli, değerli bir şey söylüyor; “5 yıl sürecek kabine değildir. Bayrak yarışını devam ettirmeyi amaçlıyoruz. Sevabıyla günahı ile kabineden ben sorumluyum; şikâyeti yoğunlaşan bakanlıklarda da gereği yapılacak.”

**

Fakat içte bir kısım masallar da dikkat çekiyor…

Mesela daha önce de bu usullerle koltuk kapan “şantajcı” bakanlar hiç mevzu edilmiyor.

Öte yandan kabine haricinde kalanlara da siyaseten malzeme verilmemeli.

Kabine kurulurken “elçilik”, “Türkiye” yine bol keseden kullanıldı.

Bu anlaşılıyor.

Türkiye istemez, elçilik istemez ve sair söylemler, her zaman olduğu gibi “adam kayırma” ve “adam harcama” noktasında yine havada uçuşan argümanlar olarak kabinenin şekillenmesinde belirleyici oldu.

**

Söz gelimi Olgun Amcaoğlu'nu kendisine rakip görenlerin ya da Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük “sabıkalı” olduğunu değerlendirenlerin “elçiliği bahane ettiği” içte de dışta da net biliniyor.

Oğuzhan Hasipoğlu’na nihayet iki hükümettir “verilmeyen” bir bakanlığın verilmesi önemli...

Malum Tahsin Ertuğruloğlu ise büyük bir kriz…

Ersin Tatar’ın Faiz Bey’e karşı Tahsin Ertuğruloğlu’nu “ister gibi” yaparak, aslında kendi zayıflığını perçinlediğini düşünmesi nedeniyle istememesine ek ve karşılık olarak Faiz Sucuoğlu’nun da “Ertuğruloğlu olacaksa görevi CTP’ye bırakma” yaklaşımı bu yazının esasına ilişkin işaret ettiğimiz “BİRDEN ÇOK KABİNE LİSTESİ” oyununun, operasyonunun önemli bir parçası gibi duruyor.

Türkiye’ye ‘muz cumhuriyeti’ muamelesi çekildiğine ilişkin algılara neden olunduğu anlaşılıyor.

**

Hasan Taçoy’un hangi dengeyi gözetmek adına üstelik de Dışişleri Bakanlığı’na yerleştirildiği piyasalarımızda pek anlaşılmadı ise de bu konuda ısrar Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan.

Faiz Sucuoğlu ile Ersin Tatar’ın kabinenin şekillenmesinde oldukça “iyi bir takım” olduğu açık.

Sucuoğlu’nun Ankara’nın her yere elini kolunu uzatıp müdahil olmasından şikâyet etmeye, bu konuda söylenmeye belki hakkı var, yalan yok.

Biz bunları zaten çok yazdık.

Ancak "Ankara'nın açık desteği ile" seçilen Ersin Tatar’ın “Türkiye'nin müdahalelerinden” yakınıyor olması doğrusu pek anlaşılamıyor ve dikkat çekiyor.

Şu sıralar daha da idrak ettiğimiz üzere siyaseten de “getirenlerin götürdüğü” bir dünyada yaşıyoruz.

**

Hükümet kanadı uzun soluklu bir koalisyondan söz ederek, tasarladıklarına inandıkları formülü Cumhurbaşkanlığı seçimine değin taşımayı hedeflediklerini ifade ediyorlar.

Zor…

CTP, ana muhalefet rolünü siyasi bir taktikle başından beri dillendirerek kendisini ısrarla burada konumlandırma çabası meyve verecek gibi görünüyor.

Mevcut hükümetin hem başarılı olmasını, hem de uzun soluklu olabilmesini dilerim.

Hepimiz bunu dileriz ve dilemeliyiz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.