İşleyen makas pas tutmaz

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

YARIBUÇUK

Naci BAYRAMOĞLU
naci.bayramoglu@kibrispostasi.com
Naci BAYRAMOĞLU
A- A A+

İşleyen makas pas tutmaz

Dostum Alberto Manguel' in bir denemesinde rastladım: Pablo Neruda (ki Salah Birselce söylersek, kendisi bir şahkeldi), Cortazar okumamanın ağır ve görünmez bir hastalık türü olduğunu, zamanla korkunç sonuçlar doğuracağını yazmış: "Hiç şeftali yememiş bir adam gibi, usul usul gamlı bir insana dönüşür, gitgide solar benzi ve büyük bir olasılıkla, ufak ufak kelleşir." Doğru değil tabii bu: Cortazar okumadığı halde lepiska saçlarıyla dolaşan milyarlarca ademoğlu var yeryüzünde, oysa Pablo ve ben, Tahsin ve Samih ve Aydın, dımdızlak ve damdazlak kalmışız. Ama ne dediğini anlıyorum Neruda' nın: Bazı şeyleri yapmazsak kafamızın içi kel kalır, ki en kötü dökülme budur. Gene de, saçlarım olsun, kalsın isterdim!

Vitrinlerde şimşir taraklara bizim gözümüz takılır.

(Enis Batur – Kelliğe Övgü)

Yıllardır saç üzerinde yaptığım çalışmalarda gördüğüm manzaralar hiç değişmedi. Saçlarımız döküldüğünde nasılda ürkerek irkildiğimiz gerçeğiyle hep yüzleştim. Saç kaybı duygusal bir kayıp olduğundan, saçlarımız dökülmeye başladığında çeşitli yöntemlere başvururuz. Genellikle en bilinen ve ilk adım olarak tercih edilen, dökülme önleyici ilaçlar veya baş derisine masaj yoluyla dıştan sürülen solüsyonlardır.

Protez saç konusunda sektörün ilk ve önde gelen ayrıca direktörlüğünü yaptığım Hairex firmasında yakından görerek karşılaştığım saç dökülmesi ve bu sorunu çözmeye dair yapılan bu günkü çalışmalar saç dökülmesinin artık bir sorun olmaktan çıktığının en parlak göstergesi olmuştur. Artık protez saç isteğe göre kişinin kendi saç dokusuna, rengine, dalgasına ve sıklığına göre tasarlanıp uygulanabiliyor…

Görünüşte doğal olması, kişinin kendi saçı gibi şekillendirip, yıkayabilmesi, istenilen saç sıklığını bir anda verebilmesi ve sosyal yaşamına herhangi bir engel teşkil etmemesi bu sistemi şuanda en geçerli sistem haline getirmiştir. Değişik ülkelerinden milyonlarca saçsızlık mağduru tarafından kullanılması sonucu, büyüklüğü milyarlarca dolara ulaşmış ve protez saç diye adlandırılan sektör doğmuştur. Uygulanması kolay, sağlıklı, tamamen kozmetik, geriye dönüşü her zaman mümkün ve % 100 doğal saçla uygulanan bir sistemdir. Protez saç sistemleri, genetik ya da fizyolojik nedenli veya yaşlanmaya bağlı, kemoterapi tedavileri ya da yanık ve yaralanmalar sonucunda oluşan saç kayıplarında son derece başarıyla uygulanabilmektedir.

Kısa kes

Protez saç; estetik cerrahinin mümkün kılamadığı saç yoğunluğunu, istenen ölçülerde tekrar geri kazandırabilen tek saçlandırma sistemi olma özelliğini kısa zamanda elde etmiştir. Saçın dökülmüş veya dökülmeye meyilli kısımlarının ölçüsünün alınmasının ardından, kısa bir süreçte uygulama tamamlanır ve kişi tekrar saçlarına kavuşmanın mutluluğunu doyasıya yaşamaya başlayabilir. Protez saç sistemi aşağıdaki aşamalardan oluşur.
Tasarım; tasarım saç kullanıcıları için en önemli aşamadır, iyi tasarlanmış bir saç kullanıcının karşılaşabileceği bütün dez avantajları avantaja çevirir. Kişinin dökülmüş veya dökülmeye meyilli olan saçları, alın açıklığı hesaba katılarak daha doğal bir görünüm kazansın diye kafanın kalıbı çıkartılır. Kafanın kalıbı alınırken saçın büyüme yönleri çizilir, ve kişinin kendi saçından küçük bir örnek kesilerek kalıp ve kullanıcı dizayn formu (saçın dalgası, sıklığı, rengi, uzunluğu ) fabrikaya yollanır. 30ila 45 gün arasında istenilen saç hazırlanıp yollanır.

Teslim aşaması: Saç teslim aşaması kişinin daha önceden tasarlanmış, kendi saçının cinsine rengine sıklığına ve uzunluğuna dizayn edilip gelmiş saçı, kendi saçına medikal olan yapıştırıcılarla, takıp kendi saçının ve istediği uzunluğa göre keserek uyumlu bir hale getirmektir. Bu aşamada uzmanlık ve deneyim çok önemlidir. Protez saçın kesimi klasik saç kesimleri gibi değildir, alışılagelmiş şekilde kestirilen saç takılan saçın kişinin kendi saçıyla kopuk görünmesini sağlar. Bu aşamada protez saçın kesimi ve verilen şekil çok çok önemlidir.

*Tasarımda ilk olarak, dökülen ve dökülebilecek olan bölümler incelenerek saçların kıvrım noktasından itibaren büyüme yönleri tespit edilir ve bu sınırları kapsayan bir kalıp çıkarılır. Daha sonra, kişinin ana saçlarıyla % 100 uyum sağlanması için saçların kalınlığı, dalgası, yoğunluğu, rengi ve karakterini içeren örnekler alınır.

*Tasarımda alınan kalıplardan, kişinin kafa yapısının kalıbı çıkartılır. Bu kalıbın büyüklüğünde ve kafanın tüm eğimini taşıyan, POLY-ACRY adı verdiğimiz yapay bir deri üretilir. Şeffaf, ince ve doğal gözenekleri olan bu derinin üzerine, kişinin ana saçlarının tüm özelliklerini taşıyan yeni saçlar, kalıpta belirlenen büyüme yönlerine doğru kıvrım noktasından itibaren tek tek işlenir ve saç ünitesi tamamlanmış olur.

* Tamamlanmış olan saç ünitesi tek kişilik özel kabinlerde, kişinin yaşam tarzına ve kafa yapısına uygun bir yöntemle sabitlenir, kişinin tercih ettiği modele göre saç kesimi yapılır ve ana saçlarıyla uyumu sağlanır.

* Uygulama sonucunda kişi artık saçlarını istediği her modele tarayabileceği gibi, yapılan işlem kimse tarafından fark edilmez. %100 uyumlu yeni saçlarla duş almak, denize girmek gibi her türlü sportif faaliyetlerde bulunmakta, hiçbir sakınca yoktur…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.