İslâm'ın hokkabazları

loading
11 Temmuz, Cumartesi
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

İslâm'ın hokkabazları

İslâm'ı doğru anlayanlar, Kur'an-ı Kerim ve sünnetleri doğru anlayanlardır. Eğer mükemmel olanın Müslümanlar olduğunu düşünüyorsanız, Müslümanların çoğu, ritüellerdeki sapmalar ve yaşayışlarındaki gerçek İslâm'la uyuşmayacak yaşamlar nedeniyle, sizi belki de inanacağınız bu güzel dinden uzaklaştırır. Bu nedenle, koşulsuzca öğrenmek için bir Müslümanı örnek alacaksanız bu ya Muhammed olsun, ya da hiç kimseyi örnek almadan Kur'an'ı öğrenin, anlayın, yaşayın.

Yıllardır artarak televizyonlarda, radyolarda, internette bize ulaşan birçok İslâm enformasyonunda, hatalar, yanıltmalar hatta sapkınlıklara varan anlatılar mevcuttur.

Şöyle bir dinle ilgili yazılanlara, söylenenlere, gösterilenlere sadece 24 saat bakarsanız, haşa İslâm'ın, sapkın bir yapı olduğu kanaatine dahi varabilirsiniz. Nereye yüzünüzü çevirseniz, cinsellik, kadın, erkek üçgeninde bir anlatı karşımıza çıkıyor.

İnanın gerçek ve temel olan dışında bu derece bu konuyu işleyenlerin kendileri sapkındır ve anlattıklarının da dinle alakası yoktur.

Hayatımın hiç bir evresinde dinin yaşamın içine bu kadar girdiğini görmedim. Eğer hayatımızın bu kadar tamamına girmesi için uğraşılıyorsa, üzülerek söylemeliyim ki, bunu ağzına sakız edenler doğru yapmıyorlar.

İnsanın inançlarının bu derece ulu orta yaşanması hiç hoş değil.

Dinin ibadet yönünü yaşayanların bir kısmı, bunu yaşadığını başkalarına gösterme yarışına giriyorsa, bu işte bir bozulma var demektir.

Ancak, dinin gerçek güzelliğini anlamasına rağmen, hayatın her anını, dinle geçiriyorsa bunun da örnek alınacak yanı kalmaz.

İnsanların inançlarını daha mahrem, şekilci anlayışlardan daha uzak, tenkitlere uğramaksızın yaşayabileceği bir alan yaratılması kaçınılmazdır. Aksi halde o günah denen vebal, İslâm'ı sözde yaydığını düşünen ama ağızlarından çıkan her cümle ile insanları dininden soğutan hokkabazların boynunadır.

Dinler; başka insanlardan ayrışma çadırları, ötekiler yaratma mekanizmaları, içinde sözde ibadet için başkaları ile yarışma platformları ya da kimliklerimiz değildir. Dinler, insanların yaşamları süresince inanarak, huzur ve mutluluk buldukları kendilerini güvende hissettikleri ve her neye inanıyorlarsa, inançla iyi birey olma sürecini yaşadıkları paylaşımlardır.

Bugün her dinin kendi içinde olduğu gibi İslâm'ın da içinde birçok ayrım vardır. Bırakın bir dinin ayrımını, tek bir Allah'a inananların başka bir ayrıma hoşgörüsüzce gitmeleri dahi mümkün değildir.

Mümkün olduğunu görürseniz inanın ki, onun inandığında bahsettiğim hokkabazların ne yazık ki olumsuz etkileri var.

Mübarek Cuma gününde, Allah bizleri dini hokkabazlıkla kullananlardan korusun.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.