Sözcükler neden önemli

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.93

9.04

$

7.70

A- A A+

Sözcükler neden önemli

İnsanı doğada can taşıyan her canlıdan ayıran önemli şeylerin başında kuşkusuz sözcüklerimiz gelir. Bizler sözcüklerimiz olmadığında hiçiz. Sanmayın ki duyma ve konuşma engelliğinden bahsediyorum. Bu tür engelli olmak sözcükleriniz olmadığı anlamı taşımaz. Hatta inanın bana, sessiz sözcükler, biz gevezelerin sözcüklerinden daha derin ve değerlidirler.

İnsan sözcükleri olmazsa hiç bir şey yapamaz. Sadece iletişim kurmak veya diyalog değil, hayal kurmamız, düşünmemiz, kara vermemiz, tonla duyguyu yaşamamız hatta yalnız kalmamız bile imkânsızlaşır.

Bu nedenle sözcükler su gibidir. Olmazsa olmazımızdır. Onlarsız yaşamak mümkün değil. Sözcüksüz yaşam olmaz. Olamaz.

Bir an için durup sözcüksüz bir hayat düşünün?

Düşünebildiniz mi?

Eğer bunu düşünüp anlamada başarılıysanız olan şu: Bunu anladığınız andan sonra başka bir düşünce üretmeniz elbette mümkün değil.

Sözcükler böyle.

*

Peki, bunun farkında mısınız?

Çünkü farkındaysak, dilimizin ne denli zayıfladığını da anlarsınız. Eğitim sözcüklerimize yansır, yansımalı. Oysa etrafınızda konuşan, yazan, hatta yazar, köşe yazarı ya da televizyon veya radyo programları yapanların dili kısır döngü içinde. Gündelik 80-100 sözcükle hayatlarını geçiriyorlar. Sözüm ona kanaat önderleri.

Komik.

Birikim size sözcüklerinizle geri dönmeli. Biriken bilginin size kattığı Türkçe’nin muhteşem sözcük zenginliğini yaşamalı ve yaymalısınız.

Aksi halde, sıfır eğitimle kahvehane köşelerinde okey oynayan ve eşini çalıştırıp parasını yiyen ekiple aynı sözcük miktarında yaşadığınızı bilmelisiniz.

Sıradan aydın bir birey, gündelik yaşamında 400 sözcüğü aşması gerekirken, kanaat önderiyim derseniz bu 600 hatta 800’lere dayanmalı. Yok, eğer küçük büyük tüm dağları ben yarattım edası ile kibir içinde bir kendini beğenmişseniz, 1000 sözcüğü aşın ki size kibirli cahil demeyelim.

Sözcük herkesin ihtiyacı ve iletişim çağının gücü.

Sözcüklerinizi zenginleştirin.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.