21. yüzyılın ilk barbar ülkesi olmaya Pakistan aday

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.74

8.91

$

7.67

A- A A+

21. yüzyılın ilk barbar ülkesi olmaya Pakistan aday

Yeni yılın ilk yazısı böyle olmamalıydı ancak, cahillik ve kötülük devam ettikçe, onlara karşı olan mücadele de devam etmek zorunda.

Bir profesörü sırf senden farklı düşünüyor diye hapse atıp, 6 yıl tek başına bir hücrede tuttuktan sonra idama mahkûm edersen buna adalet demek mümkün olmaz.

Bu yüz yıl artık, kendi gibi düşünmeyenleri yok edenlerin yüz yılı olmamalı.

Dünya artık çağlarla anılmıyor. On yıllarla anılıyor. 70’ler, 80’ler, 90’lar gibi. Şimdilerde ise 2010’ları geride bıraktık. 2020’ler başlıyor.

Bu başlangıcın ilk utancını Pakistan yaşıyor. Pervez Müşerrefi yargılayan, ülkeyi sözde aklamaya çalışanlar, şimdilerde bir profesörü, düşüncelerinden ötürü mahkûm ettiler. İyi eğitimli bir entelektüel olan Junaid Hafeez (Cüneyt Hafız), kendi düşündüklerini savunduğu için Pakistan rejimi tarafında 2013 yılında tutuklanıp, 6 yıl süren haksız bir süreç sonunda idamına karar verdi.

Pakistan artık, İnsan Hakları ve Düşünce Özgürlüğü olmayan, dünyanın en ilkel ve en acımasız ülkelerinden olup olmadığına karar vermek zorundadır!

Bugün eski devlet başkanlarını yargıladıkları süreçte, Junaid Hafeez’a karşı rol alan avukatlar ve yargıçlar da, aynı eski devlet başkanının döneminden kalma değiller midir?

Dün Müşerref’e kölelik yapan, birçok usulsüzlüğe göz yuman rejim artıkları, şimdi, Junaid Hafeez’ı yargılayıp idam kararı alırken mi adildirler?

Kendi ülkelerinin yakın tarihi gösteriyor ki, er ya da geç bu kararı alanlar da yargılanacaklardır. Junaid Hafeez’ın idamını ve tutuklanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün Pakistan 2020’li yıllara başlarken, büyük bir utanç yaratmıştır. Kendilerine davetimiz, derhal bu yanlıştan dönmeleri ve kararı derhal iptal edip, Junaid Hafeez’ın serbest bırakılmasıdır.

Bu konunun Batılı ülkelerin sessizliğinde yok olmasına da izin vermeyeceğiz. Batılı ülkeleri de, bir iç meseledir diye düşünmekten men ederiz. Nerede bir insan hakkı ve bir düşünce özgürlüğü ihlali yaşanırsa, dünyanın kalbi orada atmalıdır. Bugün bir yerde yaşananın size uzak olduğunu düşünmeyin. Yarın aynı acı yanı başınızda olabilir.

Pakistan’ı bu kararından bir cana kıymadan geri dönmeli. Tarihte böyle anılmamalı.

Profesör için internette imza kampanyası var. Katılın bir imza da siz atın. Tek bir imzanın ne önemi var demeyin. Buna bir canın yitip gitmemesi için öyle çok ihtiyaç var ki!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.