KTAMS 64 yaşında

Yayın Tarihi: 16/11/20 09:32
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Örgütlü mücadelenin önemi her devirde geçerlidir. İnsanlar güç ve iktidar elde ettiğinde, daha zayıf güce sahip olanlar üzerinde orantısız bir şekilde bu gücü kullanma eğilimine giderler. Ne yazık ki bu cümleyi, “gidebilirler” şeklinde bir önerme ile tamamlayamadım. Aksine kesinlik bildirdim. Çünkü öyle. 

İktidar gücü zehirlidir. Elinde tutanı zehirler, değiştirir, dönüştürür. 

Yasalar bu nedenle vardır. Gücü, halkın lehine kontrol altında tutmak için. Kısacası gücü elinde tutanın bu gücü aklının estiği şekilde kullanmasın diye.  

Dolayısı ile emek vererek kazancını hak eden birey yani çalışan, işçi, memur ve onlara işi sağlayan, yani devlet ve işveren, yasalar çerçevesinde bir iş ilişkisi içerisinde olurlar. Yasala bu anlamda adaletin koruyucusudur.

Ama işler böyle yürümüyor. 

Gücü elinde tutan ne yazık ki bu gücü, emeği ile ekmeğinin peşinde olanın aleyhinde de kullanabildiğinden, yasa tanımayan bu güç karşısında birey, çaresiz kalıyor.

Bu nedenledir ki araya, hakları korumak için başka bir müessese olarak sendikalar giriyor.

Aslında sendikalar bu çaresizliğin dermanıdır. 

Ülkemizdeki yapılarına bakmayın. Sendika ve sendikacılık tam da anlattığım gibidir. 

Ancak ülkemizde, kendi alanı dışında “sadece” politika yapmak hatta sendikadaki kendi gücünü korumak için hak sistemini yerle bir eden sendikacılarla dolu. 

Hayatları sadece siyasi arena ile uğraşarak geçen ve oluruna gelirse “ara sıra” göstermelik olarak üye hakları ile ve meslek alanlarının hakları ile uğraşan sendikalar ve sendikacılarla dolu bir ülkedeyiz. O Kadar ki, kimi sendikalar dahi diğer sendika ve sendikacılardan şikayetçi durumda.

Çünkü sendikacılığın ilkle değerlerini, kişisel ihtirasları ile yok etmiş durumdalar. 

Ülkemizde sendikacılık bu durumda. 

Kimiler ne yazık ki üyesini müşteri gibi gören ve üye artırıp sendikadaki refahına refah katmaya çalışan yapıdalar. Müşteri çalma peşindeler.

Ama çok şükür hepsi böyle değil. Uzun yıllardır KTAMS’lıyım. Çünkü KTAMS bunlardan biri değil. Çalışanın ve üyesinin, “haklı olması durumunda” haklarını arayan ve toplumsal olaylara duyarlılığı ile üyelerinin haklarını arama konularında dengeli davranan bir sendika. 

Politik nedenlerle, elindeki üye gücünü sürekli kendi menfaatleri için kullanmayan bir sendika.   

Nice yaşlara KTAMS. 

Nice yaşlara KTAMS’a emek veren başta Başkan Güven Bengihan ve tüm ekip. KTAMS gibi sendikalara ve sizin gibi sendikacılara ihtiyacımız var.

Hayatta olan ya da olmayan tüm başkan ve emek verenlere selam olsun. 

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları