“KÖTÜ’nün kötü olduğu kanıtlanınca, İYİ’nin iyi olduğu anlaşılır”

Yayın Tarihi: 01/06/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Bu söz Çinlilere ait. 

Tarihin en eski rekabeti KÖTÜ ile İYİ arasındadır.

Karşıt kavramlar birbirleri ile rekabet içindedir. Bu rekabetin galibi ise kötü olmamalıdır. 

KÖTÜ’nün İYİ ile yer değiştirmesine neden olan medyadaki bazı unsurları gördükçe endişeleniyorum. 

Editör kadronun yaptığı zaman zaman bilinçli ama çoğu zaman bilgisizlikle ortaya çıkan ve kötü olanı iyi gibi sunma hatası zamana yayıldığında, dönüşü zor bir yola sürükleniriz.

*

Bu konudaki en çarpıcı örnek, uzun yıllardır yayınlanma gecelerinde hatta tekrarlarının yayınlandığı gecelerinde dahi izlenme oranlarının zirvesinde olan “Arka Sokaklar” isimli polisiye dizi. Türkiye’nin dizisi bizi ilgilendirir çünkü içinde biz olmasak da yayınlar yaşadığımız her alanı doldurmuş durumda. 

Polisin o dizide yaptıkları, öncelikle, izleyicinin sempatik oyuncularla duygusal bir bağ kurmasını sağlayan nitelikte. Bu sempati kurulduktan sonra ise izleyiciye, polisin her yaptığın meşru kılma girişimi başlıyor. Sevdiğiniz kahramanlar rollerini oynarken; temsil ettikleri meslek olan polisliğin ve onun simgesi polislerin, ifade alma yöntemlerinden tutun da, attığı dayaklara, kaba kuvvete, hukuk dışı uygulamalara, eğlenirken havaya ateş açmasına, hatta olayları kişiselleştirmesine kadar, yasadışı ve insan hakları ihlali anlamı taşıyan tüm davranış modellerinin meşrulaştırılması sağlanıyor. Bu çok tehlikeli.

O kadar ki, izler kitlenin, polisin adam dövdüğü sahneleri keyif alarak izlediğini adım adım yaşıyoruz. Acıyla ve irkilerek!

*

Bir diğeri de son günlerin medya fenomeni malum kişi!

Öylesine şaşırtıcı ki. Bir dönemin mide bulandırıcı olayları, acımasız cinayetleri ve benzeri her türlü çirkeflik neredeyse karşısında çekirdek çitleterek izlenir durumda. 

Eğlence nedeni dahi oldu. Adamın ne anlattığı değil, nasıl anlattığı öne geçti. 

Feci bir durum içerisindeyiz. 

Bugün KÖTÜ olarak bilinen ve hakikaten KÖTÜ olan bir olgu, bilerek ya da bilmeyerek sosyal medya aracılığı ile halka sempatik bir şeymiş gibi gösterildikçe, kısa bir süre sonra KÖTÜ, İYİ ile yer değiştirecektir. 

Bunu istemeyiz. Bunu hiç kimse istemez. 

İstememeli!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları