Yedi kirli kelime

Yayın Tarihi: 30/06/21 09:21
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Yayındaki özgürlüğü sınırsız sanan, duayen (!) oldukları için kendilerini her şeyin üzerinde, hatta küçücük çocukların ahlaklarını bozabilecek kadar her şeyin üzerinde görenlere, kısa ve çarpıcı bir örnek sunmak istiyorum. Üstelik, özgürlükleri ile tanınmış, demokrasisini anlayamayacağımız kadar açık bir yelpazeye dönüştürmüş Amerika Birleşik Devletleri’nden bir örnek.

*

Yedi kirli kelime, George Carlin’in 1972 albümü Class Clown’da (sınıf soytarısı) “Televizyon’da söyleyemeyeceğiniz yedi kelime” isimli monologunda kullandığı kelimelerdir. Şu an, bu kelimeler Amerika Birleşik Devletleri’nin televizyonlarında ve özellikle radyo istasyonlarında kullanılması uygun bulunmayan ve yasak olan kelimelerdir. Carlin’in orijinal yedi kelimesini, sizlerle burada paylaşmam mümkün değil. Merak sahiplerine ayrıca bilgi verebilirim. Ancak bir gazete köşesinde bu kelimelere yer yok.

Ülkemizde ise yayıncıların bazıları bu 7 kelimeyi de aşan, ifadeler kullanıyorlar. 

Duydukça, izledikçe inanamıyorum.

Carlin’in bu sözlerin bir kaçı radyo ve televizyonda çeşitli seviyelerde kullanılmıştır. “Tits” (göğüsler) kelimesi, 1990’da yayımlanan The Trials of Rosie O’Neill isimli dizinin ilk bölümünde ilgi çekerek yayımlanmıştır. “Piss” (işe) kelimesi, 1990lı yılların sonundan itibaren gerek tek başına gerek bir cümle içinde kullanılmıştır. (Örnek: piss-off)

Okuduğunuz bu kelimeler 7 yasak kelimenin iki tanesi sadece. 

Carlin’in monologu üzerine olan davada, yargıtay Pacifica’ya gece saat 10:00 ile sabah 06:00 arasında çocukların uyanık olmadığını öngörerek hak tanımıştır. Bu doğrultuda FCC (Federal Communications Commisson - Amerika’daki RTÜK) sabah 6 ile akşam 10 arasında yayımlanan şovlarla ilgilenmeye başladı. FCC hiç bir zaman spesifik olarak hangi kelimelerin kullanılmayacağını söylemedi, ama nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiğine değin önerilerde bulundu. Yedi kirli kelime bunun üzerine televizyonlarda yayımlanması uygun görülmemiş ve televizyon ya da radyo kanalları kendiliğinden bir “bip” sesiyle bu kelimeleri ve benzeri kelimeleri sansürlemektedirler. Orijinal yedi kirli kelime’nin bir çoğu sansürlenirken, tits (göğüsler) ve piss (işe) genelde uygun saatlerde kabul edilen kelimeler haline gelmiş. Ülkemizde ise bu kelimeler hayli hayli aşılmış durumda.

*

Tüm bu makaleyi sizler okurken bir konuyu vurgulamak isterim.

Söz konusu monolog, 1972 yılında yaşanmış ve yasaklamalar 1973 yılındaki şikayetlerle birlikte başlatılmıştır. 1973 – 2021. Yayıncılığımızın küfür ile ilgili içerik sorunlarının dünyanın neresinde olduğunu görmemize yarayan iki tarih! 

1973 yılında neredeyse bir oto kontrol ile başlayan küfürsüz yayıncılığa, 2021’de yasalara rağmen ulaşamadıysak, sorunu her bir birey olarak kendimizde de aramalıyız!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları