Polis Teşkilatı'nda yazı yazmayı bilen kalmadı mı?

Yayın Tarihi: 28/07/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Polis Teşkilatı'nın kesinlikle "nasıl yazı yazılır" başlığı altında topyekün eğitim alması gerekiyor. Yazıları yazanlardan, okuyup imzalayanlara kadar her polisin üstelik.

Bunca yıl sonra böyle bir ihtiyaç olduğunu görmek üzücü. Sanki bir arpa boyu yol ilerlememişiz gibi hissettiriyor insana.

Bu bir ironi değil. Gayet samimiyim. 

Çalışmalarım nedeniyle, defalarca polisten elime örnek evrak geliyor. Hepsi de kötü örnek. Sanki organize olarak polisimiz, yazmayı bilmeyenlerden oluşmuş gibi. Üstelik altında çeşitli polis müdürlerinin ve/veya vekillerinin de koca koca imzalar var. Yani birkaç gözden geçerek tamamlanmış yazılar bunlar. En sonuncusunu dün alınca, imza sahibini aradım. Ama ulaşamadım. 

Daha önce 155’e de ulaşamadığımı yazdığım ve adım adım süreci anlattığım bir yazım daha olduğunu bu noktada hatırlatmak isterim. 

İşte ironi burda. 

Çünkü yazıda bana koskoca Polis Teşkilat’nın ulaşamadığı yazıyordu. Üstelik bir yıldır ulaşamamış polisimiz bana. Bir yıl boyunca neredeyse pandemi yüzünden evden çıkamayan bir vatandaşa polisimiz ulaşamadı. Yazının bana yazılmış olması başka bir hata ya neyse. 

İnsanlık hali diyelim geçelim. 

*

İnanın, yazının içeriğindeki bilgi eksikliklerine ya da hatalara değinmek dahi istemiyorum. Çünkü onlar ayrı sıkıntı. 

Esas mesele devletimin evrakındaki yazının biçemi (Biçem’in, “üslup” demek olduğunu not düşeyim ben ne olur ne olmaz.) 

Bu biçemin bir devlet evrakında olamayacağını, aradığım polis müdürlerimizden birisine ve/veya muavinine anlatmak istedim. Ama dediğim gibi, bana bir yıldır ulaşılamadığını yazan polisimize ulaşamadım. 

İnsanlık hali diyelim geçelim. 

*

Evrakta, demokrasi ile seçilmiş bir makama hitap ederken kullanılan ifadeler, “asla kullanmamalısınız” başlığı altında öğretilecek cinsten. Devletin evrakında yer alması üzücü. 

İnsanlık hali diyelim geçelim. 

*

Ardından da samimi teklifimi yeniden ileteyim. 

Tüm içtenliğimle, Polis Teşkilatı’na, yazı yazma dersi verebilirim. Üstelik şimdi bu internet üzerinden de yapılabiliyor. 

11 tane film çekip, 79 tane ödül kazanıp, 20’ye yakın kitap yazıp, dünya genelinde yarım milyonu aşkın adette kitap satıp, üstüne 63 tane senaryo ve 7 bine yaklaşan köşe yazısı yazdıktan ve üniversitede yüzlerce öğrenci yetiştirdikten sonra, bu eğitimi verebileceğimi ve devlet yazılarındaki bu anomaliyi en azında Polis Teşkilatı’nda daha aza indirebileceğimi naçizane düşünüyorum. 

İçerikteki bilgi hatalarına hiçbir şey yapamam. Ancak, en azından yazma konusunda faydalı olabilirim. 

Teklif benden.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları