İnsan hakları ihlali meşrulaşırsa!

Yayın Tarihi: 10/01/22 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Tarihin en eski rekabeti KÖTÜ ile İYİ arasındadır.

“KÖTÜ’nün kötü olduğu kanıtlanınca, İYİ’nin iyi olduğu anlaşılır” der Çinliler. 

Karşıt kavramlar birbirleri ile rekabet içindedir. Bu rekabetin galibi ise kötü olmamalıdır. 

KÖTÜ’nün İYİ ile yer değiştirmesine neden olan medyadaki bazı unsurları gördükçe endişeleniyorum. 

Editoryal kadronun yaptığı zaman zaman bilinçli ama çoğu zaman bilgisizlikle ortaya çıkan ve kötü olanı iyi gibi sunma hatası zamana yayıldığında, dönüşü zor bir yola sürükleniriz.

Tıpkı birçok dizide yaşanan benzer durumlar gibi. 

Bu konudaki en çarpıcı örnek, yayınlanma gecelerinde hatta tekrarlarının yayınlandığı gecelerinde dahi izlenme oranlarının zirvesinde olan polisiye diziler. Türkiye’nin dizisi bizi ilgilendirir çünkü içinde biz olmasak da yayınlar yaşadığımız her alanı doldurmuş durumda. 

Polisin polisiye dizilerde yaptıkları, öncelikle, izleyicinin sempatik oyuncularla duygusal bir bağ kurmasını sağlayan nitelikte. Bu sempati kurulduktan sonra izleyiciye, polisin her yaptığı meşru kılma girişimi başlıyor. Sevdiğiniz kahramanlar rollerini oynarken; temsil ettikleri meslek olan polisliğin ve onun simgesi polislerin, ifade alma yöntemlerinden tutun da, attığı dayaklara, kaba kuvvete, hukuk dışı uygulamalara, eğlenirken havaya ateş açmasına, hatta olayları kişiselleştirmesine kadar, yasadışı ve insan hakları ihlali anlamı taşıyan tüm davranış modellerinin meşrulaştırılması sağlanıyor. Bu çok tehlikeli.

O kadar ki, izler kitlenin, polisin adam dövdüğü sahneleri keyif alarak izlediğini adım adım yaşıyoruz. Acıyla ve irkilerek!

Medyanın bu gibi konulara eğilim gösterirken hassas davranması bu çağın kaçınılmaz ihtiyaçlarından biri.

Bugün KÖTÜ olarak bilinen ve hakikaten KÖTÜ olan bir olgu, bilerek ya da bilmeyerek medya aracılığı ile halka sempatikleştirilerek iyi gibi gösterildikçe, kısa bir süre sonra KÖTÜ, İYİ ile yer değiştirecektir. Bunu istemeyiz. 

İşte bu, bizim biçimlendirdiğimiz şeylerin daha sonra bizi biçimlendirmesidir ki, bunu hiç kimse istemez. İstememeli!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları