Nasıl bir demokrasi -4-

Yayın Tarihi: 12/05/22 07:00
okuma süresi: 2 dak.
A- A A+

Modern devletin medyayı kontrol etmek için geliştirdiği yeni sansür biçimlerini göz önünde bulundurarak, bu sansür biçimlerine karşı geliştirilen direnme biçimlerinin nasıl bir demokrasi anlayışını beraberinde getirebileceğini tartışmak bilimsel bir tartışmadır.

[Aynı girişin ardından dünden devam ediyoruz...] Bu ihtiyaç, modern demokratik devletin ulusal güvenlik gerekçeleri ile kriz dönemlerinde çoğunlukla yaşanan zor kullanımı dahil bazı uygulamaları ve farklı fikir, farklı anlayışların yayılmasının engellenmesi ve buna paralel medya çalışanlarının kendi iç çalışmalarındaki ve hiyerarşilerindeki kurulan kamu yararına dayandırılan eşitsizlikçi ve farklı görüşleri yine kamu yararı temelini ön plana çıkararak engelleyen yapılar da görülmektedir.

Yapılan çalışmalarda kamu yararını savunan devlet tarafı kadar medyanın kendi içinde de bu yararı ön plana çıkaran ve kamuyu bir bütün olarak algılayan ve dolayısı ile bu engellemeleri yaratan çalışanların da olduğu ortadadır. Bu bilinenlerden hareket edecek olursak, diyebiliri ki, devletin başta reklamlarıyla yarattığı kitle iletişim araçlarına yönelik olan finansal tehdit ve sansür nedeniyle medya çalışanları arasında etkili diyebileceğimiz bir kısım, kamuyu, egemen olan ve tek bir düşünce, kanı ve güç olarak anlamlandırmaktadır. Bu vesile ile de medya, kamu yayıncılığı adı altında, politik topluluk içerisinde herkesin kabul edebileceği, hoşgörü ile algılayabileceği bir ortalama yayın yapılarak bu tür bir temsili ve yanıltıcı kamu yaratılmaktadır. 

 [Yarın devam edeceğiz...]

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları