TDP'de yeni ittifak arayışları

Yayın Tarihi: 08/10/16 08:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

20 Eylül'de New York'a gitmeden bir gece önce TDP Genel Sekreteri Asım İdris'i konuk etmiştim. Ana gündem olarak da iç gelişmeler, müzakereler ve TDP'nin son durumu diye düşünmüştüm. Çünkü o günlerde Gazimağusa'daki gelişmeler gündemin ilk sırasında idi. İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları için destek imzası toplanmış, görevden alınmaması isteniyordu. Sayın Genel Sekreter Asım İdris ise merkeze yönelik eleştirileri yanıtlamıştı. Aslında o gün bu konuda bir köşe yazısı yazmaya karar vermiştim ama konunun biraz daha oturmasını, hatta demlenmesini bekledim. New York'taki baş döndürücü mesai de buna engel olmadı değil.

Ülkenin dört ana siyasi akımından birisinin vücuda gelmiş son hali TDP'de bir süredir iç tartışmalar yaşanıyor. Eski Milletvekili Mustafa Emiroğluları'nın başı çektiği muhalefete son olarak Lefkoşa Milletvekili ve Mehmet Çakıcı da Meclis'te düzenlediği basın toplantısı ile resmen dahil oldu. İddiaları şu: Genel Başkan Özyiğit anti demokratik uygulama içinde…

Sayın Çakıcı'nın basın toplantısındaki bazı eleştirilerini Genel Başkan Özyiğit'e hatırlattım. Örneğin Meclis'teki temsilci değişimini. Yani artık Mehmet Çakıcı değil, Hüseyin Angolemli TDP adına ilk söz almaya sahip olacak. Sayın Çakıcı "Bilgim olmadan bu değişikliğe gidildi" diyor. Özyiğit, Meclis'e gönderilen yazıyı ekranlarda bizimle paylaştı, "Herkesin bilgisi vardır, Sayın Çakıcı'nın sekreterine bile söylenmiştir" dedi.

Özyiğit, "TDP'de iç sorun yoktur, varmış gibi yaygara koparılıyor" diyerek, Çakıcı ve Emiroğluları'na gönderme yaptı.

Özyiğit, tek adamlık ve sultalık iddialarına ise karşı çıktı, "1 yıl önceki tüzük kongresinde tüm yetkilerimin büyük bölümünü MYK ve PM'ye devrettim. İlçe başkanını görevden alma yetkisi bende değil" dedi.

Özyiğit, "Tüzüğe, etik değerlerimize, politikalarımıza aykırı işler yapılmıştır. Bu aşamaya gelmemesi için elimden geleni yaptım, ağabeylik yaptım ama olmadı. Artık görmezden gelemem. PM'de 6 saat görüştük ve disiplin süreci başladı. Artık herkes bu sürece saygı duymalı. Disiplin Kurulu seçkin isimlerden objektif kişilerdir. Bırakalım işlerini yapsınlar. 14 Ekim'de duruşma gibi bir oturum olacak. Herkes demokratik çerçevede dinlenecek" ifadelerini de kullandı.

Cemal Başkan şunları da söylüyor:

  • Kavga tüzük, ilke ve geleneğe uymamakla ilgili. Buna uymazsanız, şimdiki CTP'ye benzeriz.
  • Biz şimdi bunu yapmazsak seçimde veya iktidarda bu sorunları yaşarız.
  • Temiz siyaset kendi evimizden başlar.

Demek gözler artık 14 Ekim'de… Bu süreç ve tartışmalar nereye kadar sürer bilemeyiz… Dedik ya… Önemli bir siyasi akımın temsilcisi TDP… Köklü bir siyasi gelenek söz konusu… Açıkçası vatandaş olarak üzüldüm… üzülüyorum… ve ekranda sordum buradan da sorayım! TDP'nin bu kavga için lüksü var mıdır? Lefkoşa Belediye seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle sağlanan ivme nerede?

Sayın genel başkan, yeni siyasi ittifaklarından söz ediyor. Baraka Kültür ve Bağımsızlık Yolu ile ittifak sürerken, Çağ-SEN, Pir Sultan Abdal Derneği ile temasların sürdüğünü anlattı. Ve… Tözün Tunalı SDP'si ile de ittifakın an meselesi olduğunu açıkladı. KTÖS ile de mümkün olabileceği sinyali verdi.

BKP ile çatı konusunda sorun yaşadıklarını, ancak kapalı olmadığını kaydetti.

Özyiğit, geçmişte sorun yaşadıkları kim varsa, CTP'de, YKP'de ya da başka siyasi partide kim varsa TDP çatısı altına davet etti…

TDP yeni ittifaklar ararken, kendi içindeki sorunları da aşacak güçtedir. Bunu yapmalıdır. Yoksa herkes kaybeder. TDP sosyal medyada ağlama duvarı haline gelir… "zamanı şimdi değil" … Naçizane…

Not: Konuyla ilgili görüşler almayı sürdüreceğim.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Levent KUTAY yazıları