Özersay'ın Yol Haritası 

Yayın Tarihi: 31/05/22 08:53
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Halkın Partisi’nin sine-i millet kararı ile ilgili bugün parti meclisi var sanırım...
Kararın yankılarını yarın yazmaya devam etmeyi planlıyorum...
Kudret Özersay, sine-i millet kararıyla, siyasette farklı olmaya çalıştığını, bir kez daha hatırlatmıştır...
Özersay'ın muhalefeti, diğer muhalefete de her zaman baskı unsuru oluşturacaktır...
Sine-i millet kararını, daha iyi anlamak için Kudret Özersay ile temasa geçtim...
Sine-i millet kararına çok sayıda destek olduğu gibi samimi bulmayanlar da var. 
Özersay'a " Gizli ajandanız var deniliyor. Yorumunuz nedir Sayın başkan?" Diye soruyorum...
İşte yanıtı...
Değerli kardeşim, memleket elden gidiyor, daha ne gizli ajandasından bahsediyorlar ki! Birbirimizi aşağıya çekmeyi, kötülemeyi ve karalamayı bir kenara koyup ülkemizin geleceği için bu yaşananları kabul etmediğimizi, sineye çekmeyeceğimizi, bunu normalleştirmeştirmelerine müsade etmeyeceğimizi net şekilde ortaya koymalıyız. Bir siyasi duruş ortaya koymak gerekiyor, devlete, iradeye, demokrasiye şimdi sahip çıkmazsak yarın çok geç olacak. Son derece şeffaf bir biçimde ne yapmaya çalıştığımızı ve neden bunu yapıyor olduğumuzu açıkladık. Onun için altında bir şey aramak yerine, ülke elde giderken sahip çıkıp omuz versinler diyorum.
Özersay, diplomatik görevi boyunca, Türkiye ile İlişkilere çok önem vermiştir... Günü geldi kapalı kapılar ardında, sözünü esirgemeyen bir tavır izlemiştir. Bu adımla Türkiye ile İlişkiler boyutunu çok merak ettim. Kararın, Türkiye ile ilişkiler boyutuna bir zarar vereceğini düşünüyormusunuz? Diye sordum 
Özersay, şöyle diyor : 
Türkiye ile ilişkilere zarar verecek olan bugünkü KKTC-TC ilişkilerinin sağlıksız halidir asıl, bu ilişkinin mevcut halidir zarar veren ve verecek olan. Canımız kadar sevdiğimiz, her zaman yanımızda duran ve bizi tanıyan tek devlet olan Türkiye ile bir an önce ilişkilerimizi karşılıklı saygıya dayalı bir şekle dönüştüremezsek asıl o zaman hem Kıbrıs Türkü hem de Türk dış politikası zarar görecek. Rum liderliğinin yıllarca bize yaptığı haksız ithamları haklı çıkarmamak gerekir, onun için gerçek bir devlet ve demokratik bir yapı neyi gerektiriyorsa artık onu yapmak zorundayız.

Peki bundan sonrasında ne olacak? İstifa kararı onaylanmazsa, meclise geri mi dönecek? 
Çünkü, istifa gerekçeleri çoğunluk tarafından kabul edilmez bulunuyor...
Özerrsay'a İstifanızın yürürlüğe girmesi halinde nasıl bir yakın gelecek planlıyorsunuz? Yürürlüğe girmezse nasıl bir yakın gelecek bekliyorsunuz? Sorusunu yönelttim ve şu yanıtı aldım:
İstifamıza yani vekillikten çekilme talebimize saygı duymalarını beklerim. Reddederlerse biz de ona göre tavır alacağız. Mücadeleci bir yapımız var, vazgeçeceğimizi hiç düşünmesinler bile. Kendimize göre alternatif stratejimizi geliştirdik. Şimdi sine-i millete dair yol haritamızı açıklayıp bu istifayı kabul etsinler veya etmesinler bu yolu yürüyeceğiz, katılım oranı yüksel bir seçimin makul bir süre sonra yapılması için toplumsal mutabakat için bir çaba ortaya koyacağız.
Halkın Partisi'nin Sine-i millet kararı henüz bütünsel boyuta ulaşmasa da,  bugün yarın önemli gelişmelere gebe... İzleyip görelim ..

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.