Hükümet programlarında turizm

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

Hükümet programlarında turizm

Yıllardır turizmin lokomotif sektör olduğunu söylemekten, yazmaktan ya da bunu sürekli gündemde tutmaktan bıkma noktasına gelindiğini bilmemize rağmen turizmden vazgeçme gibi bir lüksümüzün olmadığının altını çizmemiz gerekmektedir. Bu nedenledir ki tüm hükümetler programlarını açıklarken Turizme ayrı bir önem veririler. Ancak iş uygulamaya geldiğinde bu programın ne kadarının ciddiyetle ele alınıp uygulanabildiği ise ayrı bir tartışma konusudur. Bizlerin görevi ise bu programa bakıp turizmde atılan adımları takip etmek ve karar vericilerin doğru yada eksik yaptıkları şeyleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Yıllardır her hükümet programındaki özellikle turizmle ilgili kısımların uygulanabilirliğini takip etmeye çalışıyorum. Ne yazık ki uygulamada hükümetlerin geçer not aldığını söylemek mümkün değildir. Bunun temel nedeni uygulanabilir bir programın hazırlanamaması veya gerçekçi olmayan düşüncelerin birilerinin öngörüsüne bağlı olarak programa işola yazılmasıdır. İşoladan kastım aksiyon planı çıkarmadan bütçesini belirlemeden sırf hedeflerimiz bunlardır deyip beklenti içerisinde olan ilgili kesimlere gülücükler dağıtmaktan öteye gidilememesidir. Bu bakımdan son hükümetimizin programını dikkatinize getirmek istiyorum. Merak ettiğim nokta ise bu programın ne kadarının uygulanabildiğidir. İşte 22. hükümet programında yer alan ana hatlarıyla Turizmi konuları;

• Turistlerin ülkemize kolaylıkla ve uygun fiyatlarla ulaşabilmesi için charter ve tarifeli seferlerle etkin çözüm yöntemleri geliştirilecektir.

• Sürdürülebilir bir turizm modelinin oluşturulması için çalışmalar devam edecektir.

• Turizm Teşviklendirme Esasları çerçevesinde (1/1/2017-31/12/2019) Denizyolu teşvikleri maddesinde yapılan teşviklere ek olarak, adamıza İsrail ve Alanya`dan getirilecek yolculara yönelik ulaştırma giderlerinde ek akaryakıt katkı payı verilmesi ile ilgili çalışmalara devam edilecektir.

• Türkiye turizm pazarının adamıza ilgisini artırmak için tanıtma ve pazarlama faaliyetlerine devam edilecektir.

• İngiltere pazarının tekrardan canlandırılması için İngiltere'de yaşayan Kıbrıs kökenli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar devam edecektir.

• Bu bağlamda tanıtım ve pazarlama faaliyetleri artırılarak tur operatörleri ile daha etkin iş birliğine gidilecektir.

• Alman piyasasındaki tanıtma ve pazarlama faaliyetleri artırılacaktır.

• OTEM tam donanımlı olarak eğitim faaliyetlerine başlayacaktır.

• Turizm sektöründe kalifiye eleman ve işbirliği gücünün artırılması ile ilgili Sertifikasyon programları hazırlanacaktır.

• Turizm Örgütü'nün kurulmasına ilişkin yasa ile ilgili çalışmalar tamamlanacaktır.

• Alternatif turizm modellerine yönelik bölgesel faaliyetler artırılacaktır.

• 2011 yılında yürürlüğe giren Turizm Gelişim Yasası günümüz koşullarına göre tadil edilerek turizm sektörünün hizmetine sunulacaktır.

• Bafra turizm yatırım bölgesinde arazi tahsis edilen yatırımların turizm sektörüne kazandırılması adına gerekli tedbirler alınmış olup yasal takipleri yapılacaktır.

• Yeni turizm yatırım alanlarının saptanması ile ilgili çalışmaları müteakip belirlenecek olan arazilerin ihale yöntemi ile kiralanması sağlanacaktır.

• Girne Antik Limanı restore edilip düzenlenecekdir.

• Turizm ekonomisinin diğer sektörlere sağladığı katma değerin artırılmasına yönelik çalışmalara ivme kazandırılarak, yerli üretim desteklenecek ve yerli istihdam artırılacaktır.

• Yeni müzeler açılıp eski eser depolarında mevcut olan eserlerin sergilenmesi sağlanacaktır.

• Lefkoşa'da tam donanımlı Merkezi Arkeoloji Müzesi açılacaktır. Mevcut müzeler çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenip, sergilenecek olan eserlerin belirli sürelerle rotasyonu sağlanacaktır.

• Gazimağusa kirli sanayiden arındırılacak, halk denizle kavuşturulacak ve bu ilçemizin tarihi ve kültürel zenginlikleri bir turizm markasına dönüştürülecektir.

• Kamu özel iş birliği ile Gazimağusa limanından kirli sanayi, ulaşım ve çevre açısından en uygun yere taşınacaktır.Gazimağusa limanının 'iç liman' olarak adlandırılan kısmı halkın erişimine ve yat turizmine uygun hale dönüştürülecektir. 'Dış liman' olarak bilinen kısım ise kruvaziyer limanına dönüştürülecektir.

• Turistlerin ülkeye ulaşımında ulaştırma maliyetlerinin azaltılması için teşvik sisteminde değişikliğe gidilerek, uçak koltuklarının çok önceden ve tek bir elden satın alınması yüzünden uçak seyahatinin pahalılaşması konusunda önlemler alınacaktır.
• St. Hilarion Kalesi'ne Girne Bölgesinden ulaşım için teleferik inşasına yönelik çalışmalar yapılacaktır

Görüldüğü gibi program önemli detayları içermektedir. Ancak genel olarak bakıldığında çok azının gerçekleştirilebildiğini görüyoruz. Tüm bu yazılanların tabi ki 14 aylık süre içerisinde gerçekleştirilmesi beklenemezdi. Konuyu gündeme getirmemin ana nedeni yeni hükümet döneminde programda yer alacak turizm ile ilgili konuların ciddi ve sektörün beklentilerine göre yazılıp uygulanmasının sağlanmasıdır. Şu an turizm sektörü sıkıntılarla uğraşmakta ve 2019 yazına umutla bakamamaktadır. Bu nedenledir ki beklentileri karşılayabilecek ayağı yere basan uygulanabilir bir programa her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.