Turizmde Sinerjiye İhtiyacımız Var

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.67

7.85

$

6.87

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

Turizmde Sinerjiye İhtiyacımız Var

Geçtiğimiz haftalarda katıldığım bir TV programında bana yeni hükümetten Turizm adına beklentiniz nedir diye sormuşlardı. Yanıtım çok açıktı oda sinerji yaratılması demiştim. Bunu bugünkü yazımda biraz açmak istiyorum. Bir yerde okuyup not almıştım. Bir tankı hareket ettiren paletlerin birtanesi tankı hareket ettiremez.


Fakat paletler birbirine eklenerek bir bütün haline geldiğinde tankı harekete geçirir. İşte tankı harekete geçiren paletlerin bütününün gücüne sinerji denir diye yazıyordu.. Turizm çok geniş, tarım, sanayi,eğitim, ulaşım, finans sektörü olsun, diğer sektörlerleride kapsayan özellikli bir yönetim anlayışı olan, kendine özgü bir koordinasyon gerektiren bir sektördür, Koordinasyonu sadece diğer sektörlerle olan ilişkisine bakıp değerlendirmenin ötesinde hükümetin bütünlüğü içerisinde Turizm bakanlığıyla diğer bakanlıklar arasında ki uyuma bakarakda değerlendirmeliyiz.

Yani turizmle ilintili konuları uhdesinde bulunduran bakanlıkların koordineli biçimde hareket etmeleri gerekmektedir. Burada sorumluluk Turizm ve Çevre Bakanı Sayın Ünal Üstele yardımcı olacak olan sayın Başbakana düşmektedir. Günümüzde mevcut düzen içerisinde bu koordinasyonun olmadığı net biçimde görülmektedir. Sorunların birikmesi, verimsiz bir yapının oluşması ve yıllardır sürekli ayni sorunların gündemde olmasının temel nedeni de bu koordinasyonun gerek sektörler arası gerekse bakanlıklar arasında uygulanamaması yada olmamasıdır diye bir iddiada bulunursak sorunu çok mu basıte indirgeriz. Bu bir kısır döngü ve bu döngüden çıkmanın yollarını bulmak zorundayız. Bu kısır döngüden nasıl çıkacağız veya sorunlarımızı nasıl çözeceğiz.

Emin olduğumuz bir nokta var o da turizmdeki tüm paydaşların sinerji gerekliliğini fark etmeleri ancak bunu farklı enstrümanlarla ifade etmeye çalıştıklarıdır. Konaklama sektörünün veya tur operatörlerinin, acentelerin, ulaşım sektörünü, rehberlerin sürekli ayni konuları gündeme getirmeleri, aslında sinerjiye gereksinim duyulduğunu ve bir arayış içinde olduklarını göstermektedir.

Burada ki sıkıntı Turızmi kısır döngüden çıkaracak , herkesi rahatlatacak çözümlerin üretilmesinde bir bilinmezlik ve boşluğun olmasıdır, Oysa turizm açık bir şekilde çerçevesi bellidir ve nettir. Dünyayı yeniden keşfetmeye çalışmanın bir anlamıda yoktur. Turizmde sürekli yeni model arayışları ( Bakanlığın 2024 strateji çalıştayı ) aslında kısır döngüden çıkışa yardımcı bir sinerjinin yaratılmasını hedeflesede etkisi çok sınırlı olmuştur. Turizm sürekli gelişen dinamik ve hızlı karar almayı gerektiren ama alınan kararların uygulanmasını gerektiren bir sektördür. Turizmde ki yapıyı kilitleyen aslında bu uygulanamayan yasalar ve alınan kararlardır. Örneğin verilen teşvikler yada karar alınmasına rağmen yapılamayan tanıtım ve pazarlama çalışmaları; iki yıldır bu teşviklerdeki ödemelerde yaşanan sıkıntılar.

Burada ki sorunun kaynağı ; Turizmde ülkesel ve yerel seviyede "bütünü içeren bir örgütlenme" yapısının olmamasıdır. Lokomotif sektör kurgusunun en önemli halkası olan Turizmin ilişkide olduğu sektörlerin ve yönetim anlamında tüm halkaların sağlam ve tutarlı olmaları uyum içerisinde hareket etmeleri gerekmektedir. Etkisiz bir örgütlenme anlayışı yeterince koordine edilemeyen ve olması gerektiği gibi yönetilemeyen bir turizm yapısı zamanla ortaya çıkan çok farklı sorunlar içerisinde boğulmaya mahkum edilmiştir. Bu duruma çözümler üretmek mümkündür. Burada altını çizmemiz gereken şey merkezi yapıdan bölgesel yapıya doğru bir eksen değişikliği yapmamız ve bölgeleri bir şirket gibi yönetilmesinin önünü açmamız gerekmektedir. Bölgesel yönetimler oluşturmamız ve yerel yönetimler ile paydaşların turizmin yönetiminde daha fazla etkin olmalarını sağlamalıyız.

Turizmde tüm yerel yada bölgesel sorunların tüm paydaşların katılımıyla yerinde tesbit edilmesi ve merkezde koordinasyonun sağlanması mümkündür. Bu yaklaşımlar uzun zamandır aranan sinerjiyi harekete geçirecek beklenen adımların atılmasını sağlayacaktır. Tepeden çözümler günümüz yönetim anlayışına uzak bir yönetim modelinin bir ürünüdür. Bazı bölgelerde örneğin Büyükkonuk'da, Mehmetecik'de Kumyalı'da, Mağusa Surlar içinde yerel sorunları çözmeye çalışan Herdaim Dostlar, Ekoturizm yada Masder gibi sivil toplum kuruluşları veya dernekler belediyeleride devreye sokarak çözümler aramaktadırlar fakat yetkisizlik ,yönetmelik, yasal vb. boşluklar iyi niyetli başarılı çabalara gölge düşürmekte ve aksaklıklara, tutarsız uyumsuz sonuçlara da yol açmaktadır.

Ortak akılla hareket etme ihtiyacımızn gittikce arttığı bu dönemde Turizm bakanlığınca üretilebilcek çözümler tüm paydaşlar tarafından dört gözle beklensede yerel paydaşların daha fazla sorumluluk alması ve herseyin merkezi yönetimden bekleme anlayışının terk etmeleri gerekmektedir. Yönetimi paylaşmak esas olmalıdır. Alınacak kararlarla , yasal düzenlemelerle turizmin rahatlatılması mümkündür. Yerelden yönetim dernek ve sivil toplum vb. örgütlenmenin ötesine geçmek durumundadır. Yatırım yapılan bölgelerin sorumluluğu bu işletmelerin yönetimiyle , bölgenin gelişimiyle sınırlandırılmamalı pazarlama, tanıtım gibi unsurlarıda içermelidir. Yaz sezonuna girdiğimiz şu günlerde uykudan uyanmamız gerekmektedir. Bu nedenle tepeden yönetim anlayışının yarattığı yavaş ağır aksak bir modeli yeniden düzenleyerek paydaşların daha çok katkı verebileceği ve üst seviyelerde koordinasyonun sağlanabileceği kamu – özel işbirliğinde bir yaklaşımın yaratacağı sinerjiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.
***

Matematiksel olarak 2+2 = 4 değil 5'dir gibi bir sonuca ulaşmamız bir zorunluluktur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.