Her şey dahil sisteminden kim mutlu?

loading
7 Ağustos, Cuma
£

9.53

8.60

$

7.27

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

Her şey dahil sisteminden kim mutlu?

Bugün genelde 5 yıldızlı otellerin uyguladığı paket bir sistemden bahsediyoruz. Turistin sadece belirlenmiş bir fiyatı ödediği onun dışında herhangi bir ücreti ödemek zorunda bırakılmadığı bir sistem. Ulaşımın, transferin, konaklamanın, yeme-içmenin, eğlencenin, geziler gibi önceden belirlenmiş bir fiyata dayanan modele her şey dahil sistemi diyoruz. Ancak her ne kadar her şey dahil denilse de her şey dahil edilemediği gerçeğini de bilmemiz gerekir. Kafa karışıklığına yol açan da bu durumdur. Konulan isimlere bir bakalım. Ultra her şey dahil, Her şey dahil plus, Süper Her Şey Dahil, Mega Her Şey Dahil gibi kavramlar havada uçuşuyor. Amacım kavramları tartışmak değil bunun yerine sistemin olumlu veya olumsuz yönlerine dikkat çekmektir.

Sistem 1930'lu yıllarda başladı…

Sistem İlk olarak 1930'lu yıllarda İngiltere'nin Barry adasındaki Butlin tatil köyünde işçi sınıfındaki turistlere ucuz tatil sağlamak amacıyla başlatılmıştır. Daha sonra ikinci dünya savaşı sonunda yaşanan sıkıntılardan kaçmaya çalışan Avrupalılara ünlü Fransız tatil köyü zinciri Club Med'in her şey dahil sisteminin ilk prensiplerini club vacation adıyla uyguladığını görüyoruz. 1960'li, 1970'li yıllarda İspanya ve İtalya'da kitle turizminin gelişiminde her şey dahil sisteminin önemli bir rol oynadığı da kabul edilmektedir. Ünlü tur operatörü Thomas Cook'a göre altyapınız sorunlu, tesisiniz izole edilmişse bu sistemi uygulamak işinize gelebilir.

Sistemin Olumsuz Yönleri

Sistemi konuşacak olursak bu işin artısına olduğu gibi eksisine de bakmak lazım. Nedir bu olumsuz yönler?

Öncelikle bu sistemde misafirlerin beklentilerinin tümünü karşılamak mümkün değildir.

Fiziksel olarak küçük tesislerde uygulanması sıkıntı yaratmaktadır.

Sürekli maliyet odaklı olmak zorundasınız... Kişi başına 100 gram et mi yoksa 80 gram et mi? Hangi hizmetleri sunacaksınız. Maliyet kavramı müdürlerin kafasında Demokles'in Kılıcı gibi durur... Aynı makarna iki gün arka arkaya yenir mi? Sorusu her zaman gündemdedir.

Gereğinden fazla yiyecek içecek israfı vardır.

Devamlı tesiste olan misafirlerden dolayı operasyonel maliyetler artmaktadır.

Otellerde fiziksel yıpranma bu sistemi uygulamayan otellere göre daha fazladır.

Turist ve hizmet kalitesinin düşmektedir.

Üst düzey gelirli turistlerin uzaklaşmasına yol açmaktadır. Hizmetin sıradanlaştığı bir yerde özel hizmet bekleyenler bu hizmeti nasıl alacaklar? Alamayacakları için de alternatiflere yöneleceklerdir.

Gelen turistler genelde çevre ve kültür turlarına katılmamaktadır.

Turist neredeyse hangi ülkeye geldiğini bile bilmemektedir. Konu sadece tüketmekten ibarettir.

Esnaf turistlerin piyasaya çıkamadığından dolayı alışveriş yapmadığından şikayet etmektedir.

Lokantalar yeterince turiste hizmet etmediklerini söylemektedirler

Bu sistemin uygulandığı işletmelerde otel personeli kendini geliştirememektedir. Sadece masa temizleyen bir garson kendini nasıl geliştirsin? Hizmetinin yeterince takdir edilmediği bir yerde çalışan nasıl motive olsun?

Personel devir hızı yüksektir. Bazı durumlarda kalifiye personel bulmak zordur.

Sistemin Olumlu Yönleri

Önyargılı olarak bakarsanız sistemin olumsuz yönlerine takılır kalırsınız. Oysa sistem kendi içerisinde bazı doğru ve olumlu yönleri de içermektedir. Nedir bu olumlu yönler?

Bir kere tur operatörünün isteklerine uygun koşullar sunan otellerin doluluk oranı artar.

Alternatif bir konaklama seçeneği olduğu için bunu talep eden bir müşteri potansiyelinden söz edebiliriz.

Her şey dahil sisteminin turizm sezonunu uzattığı söylenebilir.

Global olarak konuya yaklaşırsak otele paralel ülke ekonomisinde önemli bir gelir artışı olduğunu kabul etmemiz lazım.

Turisti otelde tutmak zorunda kalan yöneticiler fasilite ve aktivitelerini, (spor- animasyon) çeşitlendirmeye gitmektedirler.

Otel kişi sayısı belli olduğu için malzeme alımlarında kolaylık ve toplu alımlarda fiyat avantajı elde etmektedir…

Her şey dahil sistemi fiyat ve hizmet olarak az çok belli olduğu için turistin karar verme sürecini hızlandırmaktadır.

***

Yaşadığımız ekonomik krizler otelleri derinden etkilemektedir. Zamanla yükselen oda fiyatları bir ekonomik kriz sebebiyle düştüğünde bu sistemde tekrar yükselmesini sağlamak inanılmaz derecede zordur. Maliyetlerle uğraşırken fiyatı da artıramayacağınız için geliri nasıl artıracağınızın yolunu bulmak durumundasınız. Rekabet avantajı sağlasa da bazen rekabet etmek için otel misafirlerine tırnak bakımı bile sunulmaktadır. Bazen kalite'den taviz verilmek zorunda bırakılırsınız. Bundan geriye nasıl döneceksiniz. Cevap vermek zor. Her ne kadar döviz kurunun artması bir artı olarak görülse de, kur değişikliklerinin maliyetleri de etkilediğini unutmamak lazım.

***

Bu sistemin ülkemizin turizm politikasıyla ne kadar uyuştuğu aslında yanıtlamamız gereken önemli bir sorudur. Turistin otele kapandığı bir sistemde turizmi nasıl tanımlayacağız… Dikkat etmemiz gereken bir noktada üst düzeyde bu sistemi uygulayan kaliteli hizmet veren otellerimizdeki hizmete paralel ayni seviyede dışarıda bu hizmeti sunan kaç esnaf ya da işletmemiz vardır.

Alternatif bir modeli tartışacak mıyız? Yoksa birilerinin dediği gibi bu sistemi tartışmaya açmak bile doğru değildir mi? diyeceğiz. Bu sistemden kim mutlu? Konaklama İşletmeleri mi? Seyahat Acenteleri mi? Misafirler mi? Otel personeli mi? Esnaf mı? Cevabını bulabilirsek, sistemi revize etmemiz gerekir mi? Sorusuna da yanıt verebileceğiz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.