İstanbul'daki turizm işbirliği toplantısı'na dair notlar

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.65

7.75

$

6.86

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

İstanbul'daki turizm işbirliği toplantısı'na dair notlar

Geçtiğimiz pazartesi günü İstanbul'da çok önemli bir buluşma gerçekleştirildi. Turizm sektörümüz, Turizm ve Çevre Bakanlığı yetkilileri, Türkiye turizminin önemli aktörleri olan tur operatörlerinin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Konu Türkiye'den ülkemize turist akışının nasıl artırılacağıyla ilgiliydi ama sorunlarda masaya yatırıldı. Turizm Bakanımız Ünal Üstel, yanına Müsteşarı Mustafa Erişmen ile Tanıtma ve Pazarlama Dairesinin Müdürü Emirali Çobanoğlu'nu alarak KITSAB ve KITOB yetkilileriyle beraber bir anlamda ülkemizin turizmini değerlendirerek sorulara yanıtlar vermeye çalıştı. KITREB'i de bir paydaş olarak orada görmek iyi olurdu. Uzun yıllar sonra böyle bir toplantının olması turizmimiz adına geleceğe yönelik olumlu izlenimler edinmemize yol açtı dersek fazla abartmış olmayız. Başbakanında himayelerinde toplantı sonrasında bir resepsiyon verilmesi turizme ne kadar önem verildiğinin, sahip çıkıldığının da bir göstergesiydi. Sayın Ersin Tatar yaptığı heyecanlı konuşmasında her ne kadar Güney komşumuza ve Yunanistan yetkililerine gündemde ki sıcak konularla ilgili siyasi mesajlar verse de özünde ekonomimiz için söylediği şeyler bizim açımızdan çok önemliydi. Sayın Tatar dedi ki bizim hükümetin ekonomik anlamda en çok önemsediği iki sektör var biri turizm diğeri ise üniversiteler. Her iki sektörde de görev almış ve halen hizmet veren biri olarak konuşmanın bu bölümünden çok daha keyif aldığımı belirtmem gerek.

Üstel, heyecanlı, samimi ve kararlıydı

Sayın Bakanı son derecede istekli ve ne yapmak istediğini bilen biri olarak gözlemledim. Diyaloğa açık, samimi paylaşımlara sıcak bakan bir görüntüsü vardı. Bir şeyler yapma arzusunda olduğu konusunda sanırım herkes hemfikirdi. Zaten olmasaydı bu toplantıyı organize etmezdi diye düşünüyorum...

Türkiye pazarında % 20 düşüş var

Toplantının ana nedeni 2019 yılında Türkiye'den gelen turist sayısında ki azalmaydı. Nedenlerini irdelemek gerekir. Sorunları açık yüreklilikle tartışmazsak çözümlerde üretemeyiz. Toplantıda ortaya konan sorunlara ve önerilere baktığımızda aslında çok da yeni şeyler olmadıklarını kabul etmeliyiz. Bildiğimiz sorunları muhataplarımızdan duymak aslında iyi de geldi diyebiliriz.

Ana sorunlar ne?

Ana sorunların başında öncelik ulaşımda. Ulaşım hem pahalı hem de yetersiz. Sadece belirli şehirlerden uçuşlar gerçekleştiriliyor. Trabzon, Konya, Erzurum, Kayseri gibi şehirlerden uçuş yok. Hatay, İzmir gibi şehirlerden sadece belirli firmalar uçuyor. Deniz ulaşımı iyileştirilmeli ve geliştirilmelidir. İskenderun'dan gemi seferleri niye düşülmüyor. Biletler pahalı. Normalde bir tatilde bütçenin %20-25'ini ulaşım oluştururken ülkemize gelmeyi düşünen birisi için bu rakam % 50'ye çıkmaktadır. Havayollarına sorarsanız bunun sebebi vergiler ve benzin fiyatları. İstanbul - Ercan arasındaki bilet vergileri 260 TL'yi bulmaktadır. Gerçi diğer şehirlerde bu rakam daha düşüktür. Yüksek sezonda bilet fiyatlarının biraz artması normal kabul edilse de sefer sayıları artırılarak bu dengelenebilir. Hükümetin elinde kullanabileceği farklı enstrümanlar var, bunları kullanmalıdır. Tavan fiyat uygulaması bunlardan biri diğeri ise yüksek sezonda charter uçuşları gündeme getirmek, mali anlamda desteklemek. Belki de ütopya gibi gelecek shuttle uçuşları konuşmaya başlamalıyız. Ayrıca ülkemizdeki toplu taşımacılığı nasıl geliştirileceği konusununsa da şapkayı öne koyup düşünmenin tam zamanıdır. Belki bakanlık bu konuya da el atar…


Ekonomik krizin etkileri

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin insanları iç turizme yönelttiği vurgulandı. Dolayısıyla diğer ülkelerle beraber Kıbrıs yerine Antalya, Bodrumun daha cazip duruma geldiği iddia edildi. Maliyetler ise bu durumun tercih nedeni olduğu vurgulandı. Diğer yandan otelcilerimizin yaşanan TL'nin değer kayıplarından dolayı kur farkının tatlı gelmesi sebebiyle yabancı, özellikle Avrupalı turisti tercih ettiği anlaşıldı. Yani Türk turist out Avrupalı turist in!

Tanıtım yetersiz

Yıllardır yapmadığımız tanıtım yine yüzümüze vuruldu. PİAR çalışması eksikliği, dijital dünyadan uzak bir turizm algısının ortaya çıkması bizim bilmediğimiz şeyler değildi. En son ne zaman gerçek bir tanıtım kampanyası yaptık. Birisi çıkıp söylesin. Kral çıplak!

Kültür turları niye yok!

Türkiye'de kültür turlarına yönelik ilgi gittikçe artmaktadır. Operatörlerin özellikle gündeme getirdikleri konulardan biride buydu. Bilinçli tüketiciler artık tatillerinde kişisel gelişimlerine katkı koyacak ürünleri tercih etmektedirler. Gastronomi turları, özel ilgi turizmi, sağlık turizmi turları vb. niye ülkemizde paket haline getirilmiyor anlamış değilim. Acentelerin bu alana yönelmesi, ellerini taşın altına koymalarının zamanı geldi de geçiyor. Altyapı yetersiz deniliyor. Doğrudur. Lokantalarımız yetersiz. Ancak talebi oluşturmazsanız bu alt yapının gelişimine yardımcı olamazsınız. Bu paketler oluşturulursa bakanlıkta bunları tanıtır. Sadece gazinolarla bu iş yürümez, alternatif ürünler şart.

*****


Bu buluşma ile ilgili gözlemlerimi paylaşmaya çalıştım. Düşünenleri, organize edenleri kutluyorum. Önemli olan paylaşılan düşüncelerden gerekli dersleri çıkararak yarınlarımıza daha güvenli bakmamız ve sorunları bir an önce çözerek turizmin geleceğini en doğru biçimde planlamamızdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.