Turizm politikamız var mı?

loading
6 Ağustos, Perşembe
£

9.25

8.37

$

7.05

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

Turizm politikamız var mı?

Ülkemizde turizmin sağlıklı gelişimi ve buna bağlı olarak ekonomik kalkınmayı sağlamak için turizm politikalarının oluşturulması bir tercih değil zorunluluktur.

Bu politikaların arkasından kaynaklarınızın tespiti, planlaması, altyapının tamamlanması daha sonrada tanıtım ve pazarlama gelir.

Aslında bugün yaşadığımız sorunlara yıllardır sağlıklı çözüm üretemememizin ana sebebi politika ve planlama yoksunluğudur dersek fazla abartmış olmayız.

Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır felsefesi turizmde uygulanabilir bir anlayışın ürünü değildir.

Sayın Üstel'in Turizmin 10 yılını planlayacağız sözü aslında altı çizilmesi gereken bir ifadedir. Yap boz tahtasından kurtulmak önemli.

***

Turizm Politikasını hükümetlerin icraat politikaları olarak ortaya koydukları diğer politikalardan ayırmak mümkün değildir.

Bu durum turizmin çok sayıda ekonomik alanı yakından ilgilendiren, aynı zamanda kaynak kullanan ve kaynak yaratan bir faaliyet olması nedeniyle, onu ticaret, tarım, sanayi politikaları kapsamında ele alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu neden önemli? Önemli çünkü, ülkemizin ekonomisini oluşturan çeşitli sektörlerin ülkesel kaynaklara dayalı politika düzeyinde ele alınması zorunluluğu vardır.

Yani tarım politikası, sanayileşme politikası olduğu gibi; bir turizm politikasının varlığına da ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu politikanında diğer politikalarla bir bütünlük içerisinde olması gerekir. Kaynağınıza bakarsınız ona göre de politikanızı oluşturursunuz.

Turizm politikası deyince ne anlamak gerekiyor?

Turizm Politikasını, ülkemizin turizm sektörünü geliştirmek, yönlendirmek ve denetlemek amacıyla kullanılan bir enstrüman olarak düşünebiliriz.

Yönetimlerde bir orkestra uyumu oluşturmak için çeşitli araçlar kullanarak olası yaklaşımları belirler, hedefleri ortaya koyar ve herhangi bir sorun karşısında ortak hareket için gerekli önlemleri alır. Bunlarıda bütünlük içerisinde yapar…

Sorunda burada başlıyor, turizm politikamız net olmadığı için küreği olmayan, motoru bozuk bir kayık gibi denizdeki dalgaların ve akıntının yönüne göre hareket etmek durumunda kalıyoruz.

Kim gelirse gelsin referans alacağı bir kaynağı bulamadığı için hangi yöne gideceğimizi gelen kişinin bilgisi ve deneyim dağarcıkları belirlemektedir…

Ancak unutmamamız gereken bir nokta daha vardır. O da turizm politikasının dinamik bir süreç olduğudur. Dinamik bir turizm politikası değişen durumlara göre yeniden belirlenmekte ve var olan koşulları iyileştirerek yeni koşullar yaratmaktadır.

Yeni koşullar da, yeni bir turizm politikasının ilkelerini ve temelini oluşturmaktadır.

Yani Turizm politikası;

Ne için turizm?

Nelere dikkat etmeliyiz?

Nasıl turizm? Sorularının cevaplarını arayan bir bütündür.

Böylece turizm politikası, yukarıdaki soruların oluşturduğu bir hedefler sistemine dönüşmektedir.

Peki soruyorum turizmde hedeflerimiz nedir?

Bilen var mı? Sayın bakan hedefimiz iki milyon turist 2 milyar gelir dedi. Bu bir hedeftir ve önemsenmelidir. Doğruluğunu yanlışlığını tartışabiliriz.

İlaveten ben bölgelerarası sosyal ve ekonomik dengesizlikleri gidermek gibi bir hedefi de görmek isterim.

İskele ile Girne arasındaki farkın ortadan kaldırılacağını söylemek bir ana hedeftir.

Güzelyurt'ta sağlık turizmi yapacağım demek bir ana hedeftir.

Her vatandaşın tatil yapmasını sağlayacağım demek ana hedeftir.

Turizmi yönlendirmek yine ana hedeftir.

Nasıl bir turizm istiyoruz sorusunu sorulduğu zaman yanıtı budur demek ana hedeftir.

Oysa ana hedeflerle beraber bizim ara hedeflerede ihtiyacımız vardır.

Nedir bu ara hedefler;

Çevreyle ilgili hedefler,

Kültürel hedefler,

Sosyal içerikli hedefler,

Politik hedefler

Ekonomik içerikli hedefler...

Sağlıklı bir politika oluşturmak istiyorsak bu ara hedefleri belirlememiz gerekmektedir.

Ara hedeflerin eksikliğini yaşayan bir toplumuz. Günümüzde yaşanılan tartışmaların temelini, belirgin olmayan bu ara hedefler oluşturmaktadır.

***

Yani eğer tek bir ana hedef belirlerseniz o hedef için her şeyi yapmayı da göze alırsınız. Dağları yok edersiniz, sahilleri işgal edersiniz, çevreyi umursamazsınız, yerli istihdamı önemsemezsiniz vs… Amaç hedefe ulaşmaktır. Bunu tüm sektörler için de söyleyebiliriz.

Oysa turizm politikasının tek bir hedefi yoktur. Tek bir modele dayanan bir turizm politikası belirlemek de mümkün değildir ve realiteden uzaktır.

Turizm politikası bir hedefler bütünüdür. Örneğin, sürdürülebilir turizm için bir politika belirleyebilirsiniz örneğin agro turizm ya da özel ilgi turizmi yapacağız diyebilirsiniz ama bunu sürdürülebilir bir turizm politikasının içinde yapmak gerekir.

O zaman soralım sizce sürdürülebilir bir turizm politikamız var mı?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.