En çok para harcayan turist ve İngiliz pazarı

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

En çok para harcayan turist ve İngiliz pazarı

Bugün ilk olarak Acro Tourism Marketer diye yakından takip ettiğim uluslararası bir kuruluşun yaptığı yayınlardan bahsetmek istiyorum. Etkin bir kuruluş.

Özellikle turizm pazarlaması, turizmle istatistiki ve turizmin gelişimi ile ilgili bilgileri ilgililere aktarmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde en çok para harcayan turist profilini ülkesel bazda analiz eden bir araştırmanın sonucunu paylaştılar.

Bu araştırmaya göre en çok para harcayan turistler arasında ilk on'da sırasıyla;

Çinliler

Amerikalılar

Almanlar

İngilizler

Fransızlar,

Kanadalılar,

Koreliler,

İtalyanlar,

Avustralyalılar,

Ruslar, yer almaktaymış.

Yapılan araştırmaya göre Çinliler toplamda bir yılda 257.7 Milyar dolar, Amerikalılar 135 Milyar Dolar , Almanlar 89.1 Milyar dolar, İngilizler 71.4 Milyar Dolar, Fransızlar 41.4 Milyar Kanadalılar 31.8 Milyar dolar , Koreliler 30.8 Milyar dolar, İtalyanlar 27.7 Milyar dolar, Avustralyalılar 34.2 Milyar dolar, Ruslar ise 31.1 Milyar dolar harcamışlar.

Hangi ülkelere Gidiyorlar ?

Genellikle kendilerine yakın ülkelere gidiyorlar.

Kısa mesafeler tercih sebebi.

Örneğin Çinliler en çok Hong Kong'a (44,450,000), Macau'ya(20,454,104), ve Taiwana giderken, Amerikalılar Meksika'yı ve Amerikayı tercih ediyorlar.

Amerikalılarınan ilgili ilginç bir ististiki bilgi var oda Amerikalıların sadece %42'sinin pasaport sahibi olduğudur. Yani % 58'si yurt dışına gitmeyi düşünmemektedir.

Avrupa'nın en çok para harcayan ülkesi olan Almanya vatandaşlarının tercihi ise Avusturya, Fransa ve İspanya.

Peki bizi en çok ilgilendirdiğini düşündüğüm İngilizlerin durumu ne ?

İngilizlerin tercih ettiği ilk üç ülke sırasıyla İspanya, Fransa ve İtalya. 15,870,000 kişi İspanya'yı ziyaret etmiş.

Bu yıl durumlar biraz değişmiş, bu noktayı aşağıda açıklayacağım.

Ruslar'da ise durum şu, birazda tahminlerinizle örtüşeceğini düşünüyorum.

İlk üç sıradaTürkiye (4520000) , Finlandiya(3333000 ) ve Kazakistan ( 2978000) yer almaktadır.

İngiliz Pazarı Bizim İçin Önemli

İngiltere pazarı ülkemiz açısından çok önemli bir Pazar. Ancak yıllardır ihmal edilen ve gereken önemin gösterilmediği bir pazar konumunda.

Uzun bir süredir doğru dürüst bir reklam ve tanıtım faaliyeti yapmadığımız bir ülke.

Tabi pazarın düşüş sebebini sadece tanıtım eksikliğine bağlamamak lazım. Ancak Tanıtım yapmazsanız sonucun ne olacağını kestirmek için astrolog olmaya gerek yok.

KTHY'nin (Kıbrıs Türk Havayolları ) batış süreci ile birlikte bu pazardaki etkinliğimizinde azalmaya başladığınıda görüyoruz.

Ancak aradan geçen onca yıla rağmen sektörün hala daha kendini duruma adapte edememesi düşündürücü.

Hükümet edenlerin de süreç içerisinde yeteri kadar bu konuya ağırlık vermemeleri, ihmal edecek derecede ilgisizlikleri de bu sıkıntıyı oluşturan kaynakların başında gelmektedir.

Oysa İngiliz pazarı özellikle kültürel açıdan Türkiye'den sonra en yakın olduğumuz ülke konumundadır.

İlginç olan nokta'da Kıbrıs konusuna doğal olarak vakıf olan bir ülke olmasıdır.

KKTC olarak orada bilinen bir yer olmamız ve ektsradan bu konuda gayret gösterme, (turistik çekiciliklerimizin tanıtımı dışında) , gereksinimi duymayacağımız bir ülke konumundadır.

Bu pazarla ilgili son okuduğum bir raporda yer alan bazı çarpıcı bilgileri paylaşacağım.

İngilizler 2019 yılında En Çok AB dışındaki Ülkeleri Tercih Ediyor

En büyük tur operatörlerinin başında gelen Thomas Cook'un 2019 yılının ortalarında yayınladığı rapora göre '' İngiliz vatandaşlarının nerdeyse yarısı son yıllara kıyasla ( Büyük Britanya demek daha doğru olur ) tatil planlarını yaparken yurt dışını dikkate almışlar ve en çok da AB dışından Türkiye ile Tunus'u tercih etmişler.

Rapor'da özellikle bu kararı etkileyen son dönemlerde pound'un (stg) euro karşında yaşadığı değer kaybı olduğu vurgulanmış.

Pound'un (stg) durağan olmayan yapısı İngilizleri euro kullanmayan ülkeleri tercih etmelerinde en önemli faktör olduğunun altı çizilmiş.

2018 yılına göre 2019 yılında AB dışı ülkelere giden İngiliz vatandaşı sayısında yaklaşık %10 oranında artış olmuş.

Türkiye için ise sadece Türkiye uçuşlarında bu oran % 27 artışla gerçekleşmiş.

Tabi Brexit konusunda ki politik belirsizliğin tatil kararlarını etkilediğini unutmamak lazım.

Bu belirsizlik diğer konuların yanında tatil konusunda da İngiliz vatandaşlarının daha muhafazakar, daha dikkatli hareket etmelerine yol açmaktadır.

Yapılan rezervasyonların %43 'ü AB dışındaki ülkelere yönelik olarak gerçekleşmiş. Bu bir eğilim. Aslında bizim ülkemiz için bir şans, eğer Türkiye ile birlikte düşünülecekse..

İngiliz pazarında görülen dikkate değer başka bir eğilimde farklı jenerasyonların birlikte seyahat etme eğilimi.

Yeni formasyonda büyüklerin, ebeveylerin özellikle , nene ve dedelerin çocuklarıynan ve torunlarıynan birlikte seyahat etme gibi bir yaklaşımın içerisine girdiklerini görüyoruz.

Bu önemli çünkü teklifler hazırlanırken bu birlikte seyahat etme eğilimi dikkate alınmalıdr. Ona göre programlar hazırlanmalıdır.

İngiliz pazarında ki bir başka eğilim ise paket programalara yönelik duyulan ilgi. İngiliz vatandaşlarıda artık diğer ülke vatandaşları gibi paket programlar görmek istiyor. Örneğin geçen yıla kıyasla Tunus için hazırlanan paketli tatillerin satışında bu yıl iki katı oranında artış olmuş.

*****

Ülkemizin politik anlamda tanınmamamış olması bir sıkıntı ancak bu durumu özellikle bu pazarda avantaja çevirebiliriz.

Bir kere bize oldukca yakın bir pazar.

Bunun nedenlerini geçmişden başlayarak, koloni dönemini içine katarak analiz edebiliriz.

Özellikle Türk Lirasının kullanımı ve Euro- zone denilen bölgenin dışında olmamız ama buna karşılık Avrupanın içinde sayılmamız, mesafenin oransal yakınlığı , kültürel açıdan uyumluluk vb. nedenler ve en önemlisi Kıbrıs sorununun Türkiye'den sonra en çok bilindiği ve kabullenildiği bir ülke olması gibi. ..

Ulaşımın aslında kısmende olsa sıkıntı olmadığı bır ülke. Gerek Türkiye üzerinden gerekse Larnaka üzerinden uçuşların rahatlıkla gerçekletirildiği bir ülke . Uçuşu olmayan diğer ülkelere kıyasla avantajlı olunan bu pazarda eminim vizyoner bir yaklaşımla bakılırsa 2020 yılında önemli bir potansiyeli yakalayabilriz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.