Turizmde artık bir yol haritası var

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.64

7.74

$

6.86

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
A- A A+

Turizmde artık bir yol haritası var

Geçtiğimiz hafta sonu turizm açısından hareketli ve bir o kadar da faydalı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Bu etkinliğin adı Turizm Şurasıydı.

Şûra demek istişare demek, danışmak demek. Osmanlı imparatorluğu döneminde dönemin padişahının istişare ettiği, danıştığı şûrası vardı.

Şûranın sloganı olan ‘Kuzey Kıbrıs geleceğini planlıyor’un iki ana teması: ‘Değişim’ ve ‘Gelişim’di.

 Amaç gelecek 10 yılı planlamak ve bir yol haritası hazırlamak.

Yani turizmin artık bir devlet politikası olması gerektiği öngörüldü.

***

Bakan Ünal Üstel’in yönetiminde Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ev sahipliğinde organize edilen şûraya katılım en üst düzeydeydi.

İlk kez bu kadar yoğun bir katılımın olduğu bir şûra gerçekleştirildi.

Sektörün profesyonelleri, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti temsilci ve başkanları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, TC. Büyükelçilik temsilcileri,  belediyeler, bürokrasinin temsilcileri, eski müsteşarlar, müdürler, gazeteciler, uzmanlar herkes oradaydı.

Toplamda 62 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği aktif olarak Türkiye’den gelen konuklarla beraber 273 kişinin destek verdiği şûranın adeta bir beyin fırtınası  şeklinde geçtiğini  söyleyebilirim.

Anavatan Türkiye’de hakikaten bu şuraya büyük önem verdi.

Bazıları her ne kadar şûraların, çalıştayların vs. faydasına ve gerekli olduğuna inanmıyorum diye düşünsede  onların bu düşüncelerinin aksine  273 kişi bu şuraya  inandığını gösterdi ve turizm için  değişim ve gelişim zamanı dedi.

Bu insanlar,  düşüncelerini paylaşmak,  ülke turizmimize katkı koymak adına işlerini, ailelerini bırakıp gönüllü olarak adeta koşarak iki gün boyunca komitelerde görev aldılar.

Turizm politikaları, destinasyon yönetimi ve örgütlenme, turizm pazarlaması, ürün geliştirme ve iç turizm, ulaşım, konaklama, seyahat acenteciliği ve turist rehberliği, eğitim ve istihdam, dijital turizm, gastronomi şeklinde oluşturulan toplamda 10 komitede yer alanlar şûra sonunda 275 karar ürettiler. 

Geçmişteki çalışmalara bakıldığında oluşturulan komiteler arasında ilk kez iki komitenin varlığı dikkat çekiciydi. Dijital turizm ve gastronomi turizmi komiteleri.  Hafızam beni yanıltmıyorsa, bu konularda daha önce böylesine detaylı bir tartışma ortamı oluşmamıştı. İlk kez, son derecede önemli olan bu konularda görüşler ortaya kondu ve tavsiye kararları alındı. Bu kararlar sanırım yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Alınan tavsiye kararlarının bazılarının altını çizmek istiyorum.

Kararlardan bir tanesi turizmde örgütlenme ile ilgiliydi. ‘Turizm koordinasyon ajansının’ oluşturulması ve bu ajansın yasallaştırılarak yetkilendirilmesi önerildi. Sanırım bu öneri kamuoyunu epeyce meşgul edecek. Hükümet de kararlıysa bu konuda ciddi bir adım atılmalıdır.

İkinci altını çizmek istediğim tavsiye kararı ulaşımla ilgili olandı. Gündemi epeydir meşgul eden yeni bir havayolu şirketinin kurulması konusunu derinlemesine inceleyecek ve maliyetleri ortaya çıkaracak ‘uzmanlardan oluşan bir komitenin’ oluşturulması tavsiye edildi. Bu konuda danışmanlık hizmetinin alınabileceğine dair öneriler yapıldı. Aslında en hızlı yapılabilecek iş bu olmalıdır diye düşünüyorum.

Üçüncüsü eğitimle ilgiliydi. Bu konuda İlgili paydaşların bir arada yer alacağı Turizm Eğitim Birliği’nin kurulması önerildi. İlginç bir öneri ve belli ki ilk kez tüm paydaşların bir araya gelmesini sağlayacak bir üst çatının kurulması hedeflenmiş. Bu öneri hayata geçerse koordine kavramının ne anlama geldiğini herkese gösterecektir diye düşünüyorum.

Dijitalleşme ile ilgili çok detaylı tavsiye kararları üretildi. Adamızın dijital iletişim ve enformasyon alt yapısının yetersizliğinin vurgulandığı bu kararda bu alt yapının iyileştirilmesinin önemi vurgulandı.

Dünya küresel turizm pazarına dijital yolla entegrasyonu sağlayacak adımların atılması şart. Dünyada işler artık dijital ortamda yürütülüyor. Bu durumdan artık kaçamayacağımızı anlamamız lazım.

 Bir ürün olarak değerlendiren gastronomi turizmi ile de ilgili ciddi tavsiye kararlar alındı. Artık kültür turizminin vazgeçilmez bir unsuru olan gastronomi oluşturulacak turizm politikaları içerisinde önemli bir yeri tutacaktır diye düşünüyorum. Sağlık turizmi de öyle.

Yerel yönetimler artık turizmin içerisinde olacak. Bugüne kadar turizm içerisinde etkin rolü olmayan belediyelerin artık turizmin bir parçası olmalarının zamanının geldiğini düşünüyorum. Umarım bir an önce devreye girerler. Çünkü merkeziyetçi bir anlayışla turizmi yönetmek mümkün değildir.

Önemli olan alınan bu kararların uygulanması

Şûra’nın kelime anlamının istişare etmek, tavsiye vermek olduğunu başta ifade etmiştim.

Üretilen kararlar tozlu raflarda veya bilgisayarların hard diskinde kalacaksa turizmi tartışmanın bir anlamı bundan sonra olmayacaktır.

Bu şûra kararlarının eylem planına dönüştürülmesi gerekmektedir.

Bu planlar yasallaşmalıdır. 

İki dudak arasından çıkacak sözlere göre değişmeyen yeni bir dönemin başladığını görmek istiyoruz.

Hükümetlerin elinde artık bir yol haritası vardır.

Sayın Ünal Üstel haritayı hükümetin eline vermiştir.

Geçmiş çalışmalarıda gözeten bu yol haritasını hangi hükümet gelirse gelsin, hangi siyasi parti iktidarda olursa olsun, hangi kişi ya da kişiler bakan ya da üst seviyede bir makam işgal ederse etsin dikkate almak ve uygulamak durumundadır.

Aksi takdirde geçen hafta bu haritayı oluşturmak için toplanan 273 kişinin ve 62 sivil toplum örgütünün elleri yakalarında olacaktır.

Toplum ülkenin geleceğini şekillendirecek bu kararların uygulanmasını beklemektedir.

Bu inançlarını yıkmaya da kimsenin hakkı yoktur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.